Z OSTATNIEJ CHWILI
Wakacje w Jordanowie. Czas na lato pełne radości i atrakcji / Kryzys wodny w Gminie Stryszawa. Gmina zapewnia: 'Robimy wszystko, by przywrócić dostęp do wody' / Wakacje w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej – kultura, tajemnice i kreatywna zabawa! / Kolizja samochodowa w Stryszawie / Dobre wieści dla strażaków ochotników z powiatu suskiego! Sejmik Małopolski wspiera lokalne jednostki / Sucha Beskidzka - Nowe zadania priorytetowe dzielnicowych / Wypadek w Skawicy / Kolizja drogowa w Budzowie. Utrudnienia w ruchu / Policja reaguje na uciążliwe wykroczenia – plan działania priorytetowego w Gminie Budzów / Tymczasowa zmiana lokalizacji Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Makowie Podhalańskim / Ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące wystąpienia burzy / Ewa Kozina pokieruje Zespołem Szkół im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej / Wakacyjne dializy w Suchej Beskidzkiej – bezpłatnie w ramach NFZ / Czytanie na trawie – lato z książką w Makowie Podhalańskim / Pomoc dla Poli – osieroconej dziewczynki z Starej Wsi / PSL chce znieść dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast / OSP Stryszawa świętuje 80-lecie istnienia! Gminne obchody Dnia Strażaka już 6 lipca / Pożar samochodu w Juszczynie / Cysterna z wodą pitną dostępna przy ODK – ważna informacja dla mieszkańców
Dodano dnia 21.10.2019, 13:11
Zbrodnia nie ma płci

Crime has no gender - to kolejna edycja kampanii medialnej: EU Most Wanted - najbardziej poszukiwani przestępcy Europy. 

Czy kobiety są równie zdolne do popełniania poważnych przestępstw jak mężczyźni? 

Dane na stronie internetowej EUROPOLU- Europe’s Most Wanted, zawierającej wizerunki najniebezpieczniejszych przestępców, dowodzą, że tak.  Przestępcy - obu płci - w nowej kampanii medialnej prowadzonej przez organy ścigania UE są poszukiwani za poważne przestępstwa, takie jak zabójstwa, handel narkotykami, handel ludźmi, rozboje, oszustwa. Policja zwraca się z prośbą o informacje, które pomogą jej ich namierzyć i doprowadzić do wzięcia odpowiedzialności za popełnione czyny.

W wielu badaniach próbowano określić rolę płci w przestępczości. Większość z nich skupiała się jednak na płci ofiary, a rzadziej sprawcy. Jednakże w ostatnich dziesięcioleciach liczba kobiet zaangażowanych w działalność przestępczą wzrosła, choć w wolniejszym tempie niż mężczyzn. Jednym z możliwych wyjaśnień tego zjawiska jest fakt, że postęp technologiczny i normy społeczne uwolniły kobiety z domu, zwiększając ich udział w świecie przestępczym.

Ukryte oblicze przestępczości

Państwa członkowskie Unii Europejskiej biorące udział w kampanii wskazały po jednej najbardziej poszukiwanej osobie. To w sumie 22. poszukiwanych. W pierwszej kolejności pojawia się opis przestępstwa. Twarz poszukiwanej osoby jest zasłonięta. Z czasem elementy maski opadają. To odwiedzający stronę www.eumostwanted.eu/crimehasnogender mają odgadnąć płeć przestępcy. Mamy nadzieję, że w ten sposób więcej osób się zainteresuje i odwiedzi naszą stronę.

Doświadczenie pokazało nam, że im więcej oczu spogląda na poszukiwanych zbiegów, tym większa jest szansa, że ktoś umieści ostatni kawałek układanki, co pozwoli zlokalizować i zatrzymać poszukiwanego. Informacje można przesyłać anonimowo za pośrednictwem strony internetowej lub bezpośrednio do organów ścigania poszukujących zbiegów w danym kraju.

Takie podejście okazało się skuteczne w ciągu ostatnich trzech lat. Po każdej dużej kampanii komunikacyjnej zatrzymano lub samemu się oddało w ręce policji kilku poszukiwanych zbiegów. Wytworzona w ten sposób presja stała się dla nich i ich krewnych zbyt silna. Od czasu uruchomienia projektu zatrzymano w sumie 69 przestępców, którzy pojawili się na stronie. W co najmniej 21 przypadkach było to efektem przekazania organom ścigania informacji za pośrednictwem strony internetowej.

Most Wanted w Europie został zainicjowany przez społeczność ENFAST (skupia zespoły poszukiwawcze organów ścigania krajów UE) w styczniu 2016 r. przy pełnym współudziale Europolu. Wszyscy członkowie ENFAST specjalizują się w lokalizowaniu przestępców, którzy są podejrzani lub zostali skazani za poważne przestępstwa i podlegają europejskim nakazom aresztowania.

Odwiedź stronę www.eumostwanted.eu/crimehasnogender. Może rozpoznasz jednego z najbardziej poszukiwanych zbiegów w Europie, mężczyznę lub kobietę. Możesz pomóc policji w zwiększeniu bezpieczeństwa w Europie. Jeśli posiadasz jakiekolwiek informacje o osobach tam zamieszczonych wypełnij formularz on-line lub zadzwoń pod numer 997.

źródło: KGP / Europol / dm

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image