Z OSTATNIEJ CHWILI
Powstanie Centrum Aktywności Lokalnej w Skawicy. Podpisano umowę na pierwszy etap inwestycji / Gmina Zawoja po raz kolejny w programie „Małopolska Maluchom” / Drewniane zabawki, regionalna muzyka i warsztaty dla dzieci. Wyjątkowa wystawa w Zawoi / Nowe ławki z przewijakami trafią do Makowa Podhalańskiego / Kręć z najlepszymi! Rusza nabór do UKS Zawojak! / Krajowy Trening Pierwszej Pomocy. Sprawdź, gdzie odbędą się wydarzenia w powiecie suskim.
Dodano dnia 25.05.2026, 15:40
64 nowych żołnierzy z przysięgą w Krakowie. Święto 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
W Krakowie, w Muzeum Lotnictwa Polskiego, odbyły się uroczyste obchody Święta 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka”. Jednym z najważniejszych punktów wydarzenia była przysięga wojskowa 64 nowych żołnierzy, którzy dołączyli do formacji.

Uroczystość zgromadziła przedstawicieli władz samorządowych i państwowych, służb mundurowych oraz instytucji publicznych. W wydarzeniu uczestniczył m.in. Marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka, który podkreślił znaczenie Wojsk Obrony Terytorialnej dla systemu bezpieczeństwa państwa i regionu.

Obecni byli także Wojewoda Małopolski Krzysztof Jan Klęczar, Radny Województwa Małopolskiego Grzegorz Małodobry, dr hab. Filip Musiał – dyrektor krakowskiego oddziału Instytut Pamięci Narodowej, dr Michał Wenklar – jego zastępca, a także dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie Tomasz Kosecki oraz samorządowcy z regionu.

Podczas wydarzenia oprócz przysięgi nowych żołnierzy odbyło się również ślubowanie uczestników kursu podoficerskiego „SONDA”. Wręczono Odznaki Honorowe WOT, odznaki „Zasłużony Żołnierz RP” oraz pamiątkowe wyróżnienia 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uhonorowano także osoby wspierające jednostkę.

– 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej jest przykładem nowoczesnej formacji wojskowej, która łączy tradycję służby z odpowiedzią na współczesne wyzwania bezpieczeństwa. Stanowicie realne wsparcie dla systemu bezpieczeństwa państwa – podkreślił marszałek Łukasz Smółka, gratulując nowo zaprzysiężonym żołnierzom.

Uroczystości zwieńczyła defilada wojskowa. Dla mieszkańców przygotowano również piknik wojskowy, podczas którego można było zobaczyć pokaz sprzętu służb mundurowych, medycyny pola walki oraz występy orkiestr wojskowych.

Wydarzenie było nie tylko okazją do świętowania, ale także do promocji służby wojskowej i budowania świadomości znaczenia Wojsk Obrony Terytorialnej w systemie bezpieczeństwa Polski.

-
Foto: Biuro Prasowe UMWM/ AM.


Komentarze
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Komentowanie tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych użytkowników.
Zaloguj się lub zarejestruj się jeśli jeszcze nie posiadasz konta.