Z OSTATNIEJ CHWILI
Majówka z Kolejami Małopolskimi: Dokąd wybrać się pociagiem, a dokąd autobusem? / Zarzut zabójstwa dla 35-letniego nożownika ! Gminne Obchody Dnia Strażaka w Kojszówce / Szpitale z Suchej Beskidzkiej, Nowego Targu i Zakopanego z prestiżowymi certyfikatami Angels / Interwencja Straży Pożarnej w Wysokiej / Strategia Rozwoju gminy Maków Podhalański - zgłoś swój pomysł / Zaproszenie na obchody Święta Konstytucji Trzeciego Maja w Skawicy / Gmina Stryszawa z dofinansowaniem gospodarki wodno-ściekowej / W powiecie suskim powstaną kolejne świetlice wiejskie - małe centra lokalnej kultury / Obywatel Ukrainy ukarany w trybie przyśpieszonym / Maków P. - Spektakl Brzechwa z MAKją.
Dodano dnia 15.04.2025, 09:07
Apel w sprawie rezygnacji z realizacji Centrów Integracji Cudzoziemców w Małopolsce.
"Z głębokim zaniepokojeniem przyjmujemy informacje przekazane przez Radio Kraków oraz Radio Zet o decyzji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego dotyczącej rezygnacji z realizacji projektu Centrów Integracji Cudzoziemców w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu i Oświęcimiu" - czytamy w apelu wystosowanym przez organizacje pozarządowe do Marszałka Województwa Małopolskiego Łukasza Smółki. 

W dalszej części czytamy:

"Centra miały służyć realnemu wsparciu dla cudzoziemców – w tym uchodźców wojennych z Ukrainy – oferując pomoc językową, prawną, psychologiczną oraz narzędzia integracji społecznej i zawodowej. Projekt był finansowany ze środków europejskich, a jego realizacja mogła przynieść wymierne korzyści nie tylko migrantom, ale również lokalnym społecznościom.

Tymczasem decyzja o jego zaniechaniu została – z tego, co wiemy – podjęta bez konsultacji z organizacjami społecznymi, które od lat zajmują się wsparciem migrantów i uchodźców w regionie. Pominięcie głosu środowisk eksperckich i praktyków pracujących na co dzień z cudzoziemcami jest nieakceptowalne i sprzeczne z zasadami demokratycznego zarządzania polityką publiczną.

Dodatkowo, po wycofaniu się z finansowania działań pomocowych przez m.in. UNHCR i partnerów amerykańskich, wiele organizacji pozarządowych znalazło się na skraju zawieszenia działalności. 

W tym kontekście decyzja Urzędu Marszałkowskiego o wycofaniu się z dostępnych funduszy unijnych na rzecz integracji jest podwójnie niezrozumiała i uderza w najbardziej potrzebujących.

Z przykrością obserwujemy również rosnącą falę dezinformacji, propagandy i fake newsów obecnych w przestrzeni publicznej, które prowadzą do eskalacji narracji antycudzoziemskiej. 
Z niepokojem zauważamy, że tego rodzaju przekazy mogły mieć wpływ na decyzję władz wojewódzkich, co byłoby ustępstwem wobec populistycznych i skrajnych nacisków.

Jako organizacje społeczne oczekujemy:
- publicznych wyjaśnień dotyczących powodów podjęcia tej decyzji,
- spotkania z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego,
- przywrócenia dialogu i współpracy z organizacjami działającymi na rzecz integracji.

Naszym wspólnym celem powinno być budowanie Małopolski otwartej, bezpiecznej i solidarnej – dla wszystkich mieszkańców, niezależnie od pochodzenia.

Społeczeństwo obywatelskie nie może być ignorowane w sprawach, które dotyczą całej wspólnoty.
Podpisy:
  1. Komitet Obrony Demokracji Region Małopolskie 
  2. fundacjaJuniper/Juniper foundation
  3. Fundacja Kocham Dębniki
  4. Fundacji Wspierania Kultury i Języka Polskiego im. M. Reja.
  5. Żydowskie Stowarzyszenie Czulent
  6. Stowarzyszenie INTERKULTUALNI PL
  7. Hope Harmony Fundation
  8. New Eastern Europe
  9. Stowarzyszenie Sawore
  10. Stowarzyszenia Polska 2050
  11. Fundacja Twoja Widzialna Ręka
  12. Fundacji Zustricz"


Informacje otrzymaliśmy od KOD Region Małopolskie.

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image