Dodano dnia 15.04.2025, 09:07
Apel w sprawie rezygnacji z realizacji Centrów Integracji Cudzoziemców w Małopolsce.
"Z głębokim zaniepokojeniem przyjmujemy informacje przekazane przez Radio Kraków oraz Radio Zet o decyzji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego dotyczącej rezygnacji z realizacji projektu Centrów Integracji Cudzoziemców w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu i Oświęcimiu" - czytamy w apelu wystosowanym przez organizacje pozarządowe do Marszałka Województwa Małopolskiego Łukasza Smółki.
Lubię to
W dalszej części czytamy:
"Centra miały służyć realnemu wsparciu dla cudzoziemców – w tym uchodźców wojennych z Ukrainy – oferując pomoc językową, prawną, psychologiczną oraz narzędzia integracji społecznej i zawodowej. Projekt był finansowany ze środków europejskich, a jego realizacja mogła przynieść wymierne korzyści nie tylko migrantom, ale również lokalnym społecznościom.
Tymczasem decyzja o jego zaniechaniu została – z tego, co wiemy – podjęta bez konsultacji z organizacjami społecznymi, które od lat zajmują się wsparciem migrantów i uchodźców w regionie. Pominięcie głosu środowisk eksperckich i praktyków pracujących na co dzień z cudzoziemcami jest nieakceptowalne i sprzeczne z zasadami demokratycznego zarządzania polityką publiczną.
Dodatkowo, po wycofaniu się z finansowania działań pomocowych przez m.in. UNHCR i partnerów amerykańskich, wiele organizacji pozarządowych znalazło się na skraju zawieszenia działalności.
W tym kontekście decyzja Urzędu Marszałkowskiego o wycofaniu się z dostępnych funduszy unijnych na rzecz integracji jest podwójnie niezrozumiała i uderza w najbardziej potrzebujących.
Z przykrością obserwujemy również rosnącą falę dezinformacji, propagandy i fake newsów obecnych w przestrzeni publicznej, które prowadzą do eskalacji narracji antycudzoziemskiej.
Z niepokojem zauważamy, że tego rodzaju przekazy mogły mieć wpływ na decyzję władz wojewódzkich, co byłoby ustępstwem wobec populistycznych i skrajnych nacisków.
Jako organizacje społeczne oczekujemy:
- publicznych wyjaśnień dotyczących powodów podjęcia tej decyzji,
- spotkania z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego,
- przywrócenia dialogu i współpracy z organizacjami działającymi na rzecz integracji.
Naszym wspólnym celem powinno być budowanie Małopolski otwartej, bezpiecznej i solidarnej – dla wszystkich mieszkańców, niezależnie od pochodzenia.
Społeczeństwo obywatelskie nie może być ignorowane w sprawach, które dotyczą całej wspólnoty.
Podpisy:
- Komitet Obrony Demokracji Region Małopolskie
- fundacjaJuniper/Juniper foundation
- Fundacja Kocham Dębniki
- Fundacji Wspierania Kultury i Języka Polskiego im. M. Reja.
- Żydowskie Stowarzyszenie Czulent
- Stowarzyszenie INTERKULTUALNI PL
- Hope Harmony Fundation
- New Eastern Europe
- Stowarzyszenie Sawore
- Stowarzyszenia Polska 2050
- Fundacja Twoja Widzialna Ręka
- Fundacji Zustricz"
Informacje otrzymaliśmy od KOD Region Małopolskie.
Dodaj komentarz