Z OSTATNIEJ CHWILI
Zadbaj o swój samochód i wesprzyj aukcję charytatywną na rzecz Pauliny Cielęcarz / Zaproszenie na Perły Muzyki Rozrywkowej / 20 milionów na program dla strażaków 'ORLEN na straży' / Wypadek w Juszczynie - szczegóły działania Straży Pożarnej / Pogrzeb śp. Doktora Tomasza Soleckiego – będzie miał charakter państwowy / Szpital w Suchej Beskidzkiej uczcił pamięć tragicznie zmarłego lekarza / Wesprzyj Paulinę Cielęcarz ze Stryszawy. Konkurs 'Beluga za dobry uczynek' / Wawel Truck odwiedzi Suchą Beskidzką ! / Wypadek w Juszczynie / Dołącz do Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Suchej Beskidzkiej / Dni Otwarte Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej
Dodano dnia 05.05.2025, 16:00
Około 18 tysięcy osób przeszło tegoroczną kwalifikację wojskową.

30 kwietnia zakończyła się tegoroczna kwalifikacja wojskowa, która trwała od początku lutego. Ocenie poddało się około 18 tys. osób.


Wojsko to możliwości rozwoju

Bardzo cieszy fakt, że rośnie świadomość społeczna na temat tego, czym faktycznie jest kwalifikacja wojskowa. W tym roku proces oceny i wpisu do ewidencji wojskowej przeszło ok. 18 tys. Małopolan. To osoby, które nie tylko otrzymały wezwanie, ale także zgłosiły się dobrowolnie. Warto dodać, że z rocznika podstawowego (urodzeni w 2006 r.), czyli tego, który zgodnie z wojewódzkim planem kwalifikacji wojskowej podlegał stawiennictwu przed powiatowymi komisjami lekarskimi, stawiło się 93% wezwanych. Młodzi ludzie są coraz bardziej świadomi możliwości rozwoju i kształtowania swojej kariery zawodowej właśnie w formacjach wojskowych– mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

 

W trakcie prac powiatowych komisji lekarskich młodzież, która stawiła się na badanie lekarskie miała możliwość zapoznania się z rodzajami służby w Wojsku Polskim. Na każdej z 25 powiatowych komisji lekarskich zawsze byli obecni nie tylko żołnierze z Wojskowych Centrów Rekrutacji, ale również przedstawiciele jednostek wojskowych stacjonujących w Garnizonie Kraków i Kraków-Balice. To doskonała okazja dla młodych ludzi, aby mogli porozmawiać z żołnierzami na temat służby wojskowej, ćwiczeń wojskowych i tego, jak wygląda codzienna służba w danej jednostce wojskowej, bo – jak wiemy – każda jednostka ma inną specyfikę. W tym roku przed powiatowymi komisjami lekarskimi stanęło ok. 18 tys. osób z województwa małopolskiego. Część z nich z pewnością jest zainteresowana służbą w Wojsku Polskim– dodaje szef Ośrodka Zamiejscowego w Krakowie Centralnego Wojskowego Centrum płk Ireneusz Olender.

 

Kto podlegał kwalifikacji wojskowej w 2025 r.?

Do kwalifikacji wojskowej zobowiązani byli mężczyźni, którzy w bieżącym roku kalendarzowym ukończą 19 lat.Dodatkowo do kwalifikacji wezwano mężczyzn urodzonych w latach wcześniejszych (2001–2005), którzy do tej pory nie mieli określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, a także osoby, które w latach 2023-2024 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia.

 

Kwalifikacją objęto także kobiety urodzone w latach 1998–2006, które mają umiejętności przydatne do służby wojskowej i dotychczas nie brały udziału w kwalifikacji. Wezwano również kobiety, które aktualnie pobierają naukę w celu zdobycia takich kwalifikacji i w roku szkolnym lub akademickim 2024/2025 kończą studia lub naukę w zawodach: medycznych, weterynaryjnych, morskich oraz lotniczych, psychologów, rehabilitantów, radiologów, diagnostyków laboratoryjnych, informatyków, teleinformatyków, nawigatorów oraz tłumaczy.

 

Ocenie poddano pełnoletnich ochotników oraz osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej, które kończą 60 lat w bieżącym roku kalendarzowym, jeżeli nie posiadały określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłosiły się do kwalifikacji wojskowej.

 

– Przygotowanie i przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej to szereg działań, które wymagają współpracy różnych podmiotów i osób. Dziękuję tym, którzy w tym roku stanęli na wysokości zadania i wsparli to niełatwe przedsięwzięcie. Wszystkie działania udało się przeprowadzić sprawnie – podsumowuje wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

 

Zostań żołnierzem Wojska Polskiego

Do rodziny żołnierzy Wojska Polskiego można dołączyć przez cały rok. O tym, jak aplikować, jakie drogi rozwoju można wybrać oraz jakie należy spełnić wymagania, można przeczytać m.in. na stronach Wojskowych Centrów Rekrutacji.

Więcej informacji: https://www.wojsko-polskie.pl/zostanzolnierzem/centra-rekrutacji/

za: Biuro Prasowe Wojewody Małopolskiego.
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image