Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 29.08.2016, 13:44
3 czynniki, które decydują o atrakcyjności kredytu hipotecznego.
Decyzji o wzięciu kredytu hipotecznego nie podejmuje się pod wpływem impulsu. Dokładny wywiad, analizy i porównania są konieczne, żeby wybrać ten najbardziej korzystny. Okaże się, że czas poświęcony na sprawdzanie zaprocentuje w przyszłości, w końcu zaciąga się zobowiązanie na wiele lat!

Marża

Zależy od indywidualnej polityki banku, w skrócie, wszystko to na czym zarabia instytucja finansowa. W związku z tym, że kredyty są udzielane na wiele lat, oprocentowanie nie jest stałe. Bez zmian pozostaje marża banku, jednak do tego dochodzi zmienna składowa oparta o WIBOR, EURIBOR czy LIBOR, czyli referencyjna wysokość oprocentowania na rynku kredytów międzybankowych. Wskaźnik ten, a więc również wysokość raty, uzależniona jest w dużym stopniu od stóp procentowych. Te w Polsce utrzymują się na stosunkowo niskim poziomie, choć w Europie wskaźnik ten zdarza się, że jest jeszcze niższy.

Do obliczania marży wykorzystywany jest wskaźnik LTV (Loan To Value). Wynika z zestawienia wartości nieruchomości do całości kredytu. Nie zawsze wycena banku będzie równa z tą podaną na umowie zakupu. Większy wkład własny jest mocnym sygnałem dla instytucji finansowej o zaangażowaniu kredytobiorcy.

Prowizja

W momencie wypłacania kredytu bank pobiera jednorazową opłatę tak zwaną prowizję przygotowawczą. Jest zależna od wysokości kredytu i marży

Zastanawiasz się, czy kompromis między marżą a prowizją jest możliwy? Wszystko zależy od tego, czy planujesz wcześniejszą spłatę kredytu. Niektóre banki prowadzą politykę jak najdłuższego utrzymania kredytobiorcy i nie zależy im na przedwczesnej spłacie kredytu. Dlatego jeżeli chcesz szybciej rozliczyć się z bankiem powinieneś postawić na wyższą marżę i niższą prowizję. Natomiast gdy spłata będzie rozciągnięta w czasie, można śmiało zdecydować się na poniesienie kosztów wyższej prowizji bankowej.

Dodatkowe ubezpieczenie

Zdarzają się sytuacje w których banki oferują preferencyjne marże czy prowizje w zamian za ubezpieczenie. Pod pozorem ubezpieczenia domu czy od utraty pracy ponosimy jednak koszty zbliżone do tych wcześniej obliczonych przy prowizji. Co oczywiście nie znaczy, że nie może być taniej.

Koszty kredytu można obniżyć również poprzez zakup dodatkowych usług w banku, gdzie planujemy zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Na podniesienie zdolności kredytowej ma również wpływ waluta w jakiej zobowiązanie zostanie zaciągnięte. Wydłużony okres spłaty, ma również pozytywny wpływ na wysokość kredytu i marżę. Nie zapominajmy również o negocjacjach. Doradcy dysponują pewnym zakresem możliwości wyjścia naprzeciw oczekiwaniom klientów.

Na dobry kredyt hipoteczny wpływ ma wiele czynników. Uzależnione są one nie tylko od kredytobiorcy czy banku, ale również od ogólnej kondycji gospodarki. Za odpowiednimi, uszytymi na miarę warunkami trzeba się nachodzić od palcówki do placówki. Jest jednak łatwiejsza i przyjemniejsza możliwość. Nie wychodząc z domu, można szczegółowo sprawdzić ofertę każdego za banków, przekonaj się sam dzięki kalkulatorowi kredytu hipotecznego. Dzięki niemu sprawdzisz wszystkie szczegóły kredytu, z precyzyjnym wyliczeniem każdej raty.

Artykuł Partnera