Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 10.08.2022, 15:30
5 oznak, że powinieneś odwiedzić kardiologa
Kardiolog nie uchodzi za lekarza tzw. pierwszego kontaktu. Niespecjalnie garniemy się do tego by diagnozować nasze serce i układ krążenia, jeśli nie obserwujemy u siebie jednoznacznych objawów ewentualnych schorzeń. Jeśli zatem nasz lekarz rodzinny nie wyda nam skierowania, to żyć możemy ze schorzeniem przez miesiące o ile nie lata. To jednak poważny błąd, który doprowadzić może jedynie do pogorszenia się naszego stanu. Choroby układu krążenia często rozwijają się stopniowo, a to dodatkowo usypia naszą czujność. Niestety tym sposobem dowiadujemy się o nich w momencie, gdy stanowią dla nas poważne zagrożenie. Kiedy powinniśmy odwiedzić kardiologa?

Ból i dyskomfort w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej wprost wskazuje na umiejscowienie przyczyny dolegliwości. To właśnie wtedy zaczynamy zastanawiać się czy z naszym sercem wszystko jest dobrze. Już sam dyskomfort, kłucie w klatce piersiowej, ból promieniujący do pleców, a nawet trudności w oddychaniu powinny być dla nas wystarczającym sygnałem ostrzegawczym by poddać się badaniom.

Nierówne bicie serca

Na co dzień raczej trudno nam zaobserwować zmiany bicia naszego serca. W różnych sytuacjach możemy mieć różne tętno, a rzadko kto będzie przecież chodził z ciśnieniomierzem w plecaku. Niemniej, jeśli stan ten jest przez nas odczuwalny, a duże rozbieżności rejestrowane są przez aparaturę pomiarową, zwykły ciśnieniomierz, to warto poddać się kolejnym badaniom, które ustalą przyczynę schorzenia.

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie to choroba, z którą boryka się wiele osób, szczególnie osoby w podeszłym wieku. Skoki ciśnienia, przeplatane spadkami ciśnienia krwi. Utrudniają funkcjonowanie, dezorganizują życie, przekładają się na nasze samopoczucie. Jednym słowem stwarzają bardzo duży kłopot. Mogą być jednak korygowane poprzez odpowiednio dobrane leki. Jeśli zatem obserwujemy ucisk i zawroty głowy, zmęczenie lub senność, a także niepokój i nadpobudliwość, to może to być oznaka właśnie nadciśnienia tętniczego.

Kołatanie serca

Kołatanie serca, to chorzenie, które najłatwiej samemu zdiagnozować. Niestety na tym koniec. Może ono świadczyć o wielu różnych chorobach mięśnia sercowego jak i układu krążenia. Kołatanie serca powinno być przez nad diagnozowanie aż do wykrycia przyczyny nieprawidłowości i wdrożenia efektywnego leczenia.

Męczliwość (częsta i przewlekła)

Zmęczenie to stan, który towarzyszy nam stosunkowo często. Jesteśmy przepracowani, nie obowiązki domowe aktywizują całe nasze pokłady energii, opadamy z sił. W wielu sytuacjach przemęczenie to normalny stan rzeczy, efekt naszych działań. Łatwa męczliwość lub uczucie przewlekłego zmęczenia powinny być jednak dla nas sygnałem, że coś może być nie tak z naszym sercem.

Jak badać serce?

Istnieją cztery najpopularniejsze metody badania serca, które często wykorzystywane są przez kardiologów w diagnozie schorzeń. Wszystkie są nieinwazyjne i nie ma powodu by się przed nimi wzbraniać.

EKG – badanie przy użyciu elektrod przyczepionych do klatki piersiowej. Elektrody wysyłają impuls elektryczny o bardzo małym napięciu, wystarczającym jednak by zbadać przewodzenie. Aparat EKG rejestruje powracające do niego impulsy, dając wykres pracy organu.

EKG wysiłkowe – odmiana EKG, w ramach której pacjent badany jest w trakcie wykonywania aktywności fizycznej. Zwykle bada się pacjenta biegnącego lub szybko idącego po bieżni. Można je wykonać w gabinecie kardiologicznym. Ma za zadanie pokazać zachowanie naszego układu krwionośnego pod obciążeniem.

Holter serca – to również badanie EKG, tyle tylko, że wykonywane nieustanie przez cały dzień. Jest możliwe dzięki wykorzystaniu miniaturowych aparatów EKG, które pacjent może nosić pod koszulką. Ma ono wykryć niepożądane epizody, niepożądaną aktywność naszego serca w trakcie codziennych czynności.

Echo serca – badanie obrazowe, które umożliwia zobrazowanie organu jak i jego pracy w czasie rzeczywistym. Wykorzystuje fale ultradźwiękowe, które odbite od tkanek, wyłapywane są prze głowicę urządzenia, a z nich odtwarza się obraz danego organu.

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image