Dodano dnia 14.01.2015, 20:11
Aktywny wypoczynek dla zaawansowanych - nurkowanie pod lodem
Zima, wbrew pozorom, może być czasem, który można spędzić naprawdę bardzo aktywnie i także wtedy podziwiać wspaniałe okoliczności przyrody. Aktywne i ciekawe spędzanie czasu nie musi jednak oznaczać wyłącznie uprawiania narciarstwa czy żeglarstwa lodowego. Coraz to większą popularnością cieszy się taki sport jak.. nurkowanie pod lodem.

Zima, wbrew pozorom, może być czasem, który można spędzić naprawdę bardzo aktywnie i także wtedy podziwiać wspaniałe okoliczności przyrody. Aktywne i ciekawe spędzanie czasu nie musi jednak oznaczać wyłącznie uprawiania narciarstwa czy żeglarstwa lodowego. Coraz to większą popularnością cieszy się taki sport jak.. nurkowanie pod lodem. Nurkowanie zimą różni się od tego „tradycyjnego”, wymaga większego przygotowania. Jest to propozycja dla osób, które spragnione są mocnych wrażeń i nie boją się wyzwań.

Nurkować pod lodem można w bardzo wielu miejscach w Polsce, warto jednak skorzystać z oferty Mazur, bo gdzie jak gdzie, ale akurat na Mazurach nie brakuje jezior, w których sport ten można uprawiać. Nurkowanie zimą ma wiele zalet, a jedną z najważniejszych jest to, że właśnie w okresie zimowym woda cechuje się zdecydowanie najlepszą przejrzystością, bo w jeziorach nie ma między innymi glonów.

Osoby, które do tej pory nie miały okazji przeżyć przygody z nurkowaniem pod lodem czy nurkowaniem w ogóle, koniecznie muszą najpierw odbyć szkolenie z profesjonalnym instruktorem. Jest to ogromnie ważne, bo od tego zależy bezpieczeństwo osoby nurkującej.

Jedną z największych atrakcji nurkowych nie tylko na Mazurach, ale i w całej Polsce jest jezioro Mamry, gdzie na głębokości 33 metrów spoczywa wrak statku o nazwie Arabella, o długości 14 metrów i szerokości 3,2 metra. Kiedy holownik Arabella zakończył służbę, przeszedł renowację i został jachtem żaglowym. Niestety statek był na tyle zardzewiały, że przestano go używać i oddano nurkom z Giżycka.

Został on zatopiony w roku 1993. Początkowo miał on znaleźć się na głębokości 20 metrów, ale samoistnie zaczął się przemieszczać i ostatecznie osiadł w miejscu jeziora, gdzie głębokość wynosi wspomniane 33 metry. Po zejściu do wraku można można zwiedzać część rufową i mostek. Przednia kajuta jest niedostępna ze względów bezpieczeństwa. Dużą atrakcją dla nurków jest także podwodny tor przeszkód znajdujący się na jeziorze Przystań. Mieści się on na głębokości od 6 do 8 metrów. Na ten niezwykły „plac zabaw” składają się deski oraz opony od traktorów.

Jadąc na Mazury z zamiarem nurkowania - czy to zimą, czy także latem, trzeba pomyśleć nad dobrym miejscem noclegowym. Odpowiednie oferty znajdziecie na stronie Mazury Grupy Anders (www.andersgroup.pl) - rodzinne hotele z wyjątkową ofertą i wysoką jakością usług, zlokalizowane w kilku miejscach Warmii i Mazur świetnie się sprawdzą jako baza wypadowa dla mazurskich wypraw.

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image