Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 09.06.2016, 10:45
Alergia kontaktowa – jak się objawia i jak ją leczyć?
Ten rodzaj alergii najczęściej objawia się alergiczną egzemą, a mechanizmem jej działania jest reakcja alergiczna typu późnego. Jest to coraz bardziej powszechne schorzenie. Chorować może każdy z nas. Alergia kontaktowa jest bardzo uciążliwa i wymaga od nas wielu ustępstw. W skrajnych przypadkach, niektóre jej postacie w znacznym stopniu utrudniają funkcjonowanie w społeczeństwie. Chorzy mają kłopot z nawiązywaniem znajomości, podjęciem pracy oraz pokazywaniem się w miejscach publicznych. Kieruje nimi wstyd i obniżona samoocena. We współczesnym świecie zmiany można jednak skutecznie załagodzić.

W jaki sposób powstaje alergia kontaktowa?

Alergia kontaktowa potrafi rozwijać się przez wiele lat, dlatego jest bardzo rzadko spotykana u dzieci poniżej 10-go roku życia. Kto raz zyska nadwrażliwość na dany alergen, niestety boryka się z tym do końca życia. Aby wystąpiła reakcja alergiczna, musi dojść do pierwszego uczulenia. Faza uczulenia to okres pomiędzy pierwszym kontaktem z alergenem, a wystąpieniem pierwszych symptomów. Okres ten potrafi przedłużyć się do kilku lat.

Objawy alergii kontaktowej

Najczęściej w wyniku uczulenia pojawia się egzema kontaktowa lub alergiczne zapalenie skóry. Skóra staje się zaczerwieniona i swędząca, często z pęcherzami lub pokrzywką. Jeżeli skóra ma ciągły kontakt z alergenem, co często zdarza się wśród takich zawodów, jak np. fryzjer czy florystka, to traci ona swoją barierę ochronną. Alergen wnikający do ustroju powoduje uczulenie komórek limfatycznych, a następnie zostaje uruchomiona reakcja organizmu, która wywołuje zmiany skórne.

Więcej o objawach alergi czytaj tutaj: http://portalalergologiczny.pl/alergia/objawy-alergii/

Najczęstsze alergeny kontaktowe

Grupa metali

  • - Nikiel (np. biżuteria, metalowe guziki, paski, długopisy),
  • - Kobalt (np. farby, niektóre środki czyszczące),
  • - Rtęć (amalgamatowe wypełnienie dentystyczne).


Grupa niemetali

  • - Substancje zapachowe (np. w kosmetykach), zaraz po niklu jedna z najbardziej uczulających grup,
  • - Leki (najczęściej antybiotyki nanoszone na skórę),
  • - Substancje roślinne w kombinacji ze światłem słonecznym,
  • - Substancje dezynfekujące (np. formaldehyd),
  • - Substancje pomocnicze stosowane np. przy produkcji gumy,
  • - Biocydy jako konserwanty w kosmetykach i farbach,
  • - Żywice epoksydowe,
  • - Formalina.


Leczenie alergii kontaktowe


Najważniejszą rzeczą jest rozpoznanie przyczyny objawów alergii. W rozpoznaniu bardzo pomagają testy płatkowe. Podstawą jest przerwanie styczności z alergenem i stosowanie zamienników produktów, które nas uczulają. Może to być np. zaopatrzenie się w specjalny proszek do prania dla alergików, kupno specjalnej pościeli lub staranny dobór kosmetyków i perfum. Należy również odwiedzić dermatologa, który dzięki odpowiedniemu leczeniu załagodzi zmiany skórne. Leki, które najczęściej są stosowane w terapii, to glikokortykosteroidy stosowane na skórę, a w przypadku dużych zmian podawane w postaci tabletek. W przypadku świądu, stosuje się leki przeciwhistaminowe. Można również stosować lecznicze naświetlanie skóry. Pomimo unikania substancji wywołujących wypryski, zmiany skórne ustępują tylko u ok. połowy chorujących, Najtrudniej leczy się zmiany na dłoniach.


Rodzaje alergii są różne. We współczesnym świecie medycyna bardzo dobrze sobie z nimi radzi. Choroba taka jak alergia kontaktowa, wymaga od nas samych dużo dyscypliny. Pamiętajmy o zakładaniu rękawiczek ochronnych podczas prac domowych, aby zabezpieczyć się przed kontaktem z alergenem. Nie eksperymentujmy z kosmetykami, zostańmy przy jednym sprawdzonym o jak najbardziej ubogim składzie. Dostosowanie się do zaleceń lekarza, regularne branie leków, bądź używanie maści oraz jak najmniejsza styczność z alergenem, pozwoli nam zmniejszyć do minimum objawy alergii.