Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 27.01.2023, 12:48
Antywylegacz – po co stosujemy regulatory wzrostu przy uprawie zbóż?
Sposobem na zwiększenie ilości i polepszenie jakości plonów jest nie tylko stosowanie dobrych herbicydów czy fungicydów. Ci, którym zależy na obfitych zbiorach, powinni przemyśleć nawożenie upraw regulatorami wzrostu zbóż. W jaki sposób działają takie środki? Jak wpływają na wzrost roślin? Wyjaśniamy!

Skutki wylegania zbóż

Bywa, że wzrastający łan zboża, zaczyna się pochylać – mówi się wtedy o jego wyleganiu. Może być to spowodowane czynnikami genetycznymi, meteorologicznymi (np. intensywnymi opadami deszczu), agrotechnicznymi lub chorobami roślin. 

Kiedy dojdzie do wylegania zboża:

  • rośliny mają utrudniony dostęp do światła słonecznego, co źle wpływa na ich wzrost;
  • uprawom zaczyna zagrażać gromadząca się przy gruncie wilgoć – oznacza to większe ryzyko porażenia ich przez choroby;
  • rośliny nierównomiernie dojrzewają;
  • zebrane plony mogą mieć gorszą jakość oraz prawdopodobnie będą mniej obfite.

Wyleganie zbóż może oznaczać znaczne straty dla gospodarstwa. Właśnie dlatego coraz więcej rolników decyduje się na stosownie antywylegacza. Więcej o tym preparacie dowiesz się ze strony https://www.syngenta.pl/blog/srodki-ochrony-roslin/herbicydy/zabiegi-antywylegaczem-standard-czy-rzadkosc-w-ochronie-zboz.

Jak działają regulatory wzrostu?

Na wyleganie narażone są zboża z długim i cienkim źdźbłem. Antywylegacz to preparat, który zmienia budowę rośliny, tak aby nie zagrażało jej pochylanie się w kierunku gruntu.

Stosowanie regulatorów wzrostu sprawia, że zboża są krótsze i sztywniejsze. Rośliny o takim pokroju są mniej narażone na wyleganie – nawet wtedy, gdy warunki pogodowe są niesprzyjające, a grunt był obficie nawożony azotem. Ponadto dowiedziono, że zasilanie gleby regulatorami wzrostu ogranicza ryzyko porażenia zbóż chorobami i wpływa na lepsze ukształtowanie ich systemu korzeniowego.

Antywylegacze to środki stworzone z myślą o tym, aby rośliny były silniejsze, mocniej osadzone w gruncie i odporne na czynniki, które mogą spowodować ich wyleganie. Ich stosowanie to sposób na obfite i lepszej jakości plony – oznacza to większe zyski dla gospodarstwa.

Artykuł Partnera

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image