Dodano dnia 12.04.2017, 15:17
Aranżacja ogrodu
Własny ogród to nie tylko fajna sprawa, ale także wyzwanie dla właścicieli. Jego zagospodarowanie wymaga wiedzy, cierpliwości i ogromnej pracy.

Własny ogród to nie tylko fajna sprawa, ale także wyzwanie dla właścicieli. Jego zagospodarowanie wymaga wiedzy, cierpliwości i ogromnej pracy.

Jak zaplanować ogród

Ogrodu nie da się urządzić z dnia na dzień, tak jak mieszkania. Rośliny potrzebują czasu na rozwój, jedne krótszego, inne dłuższego. Czasami na efekty trzeba czekać kilka lat.

Wygląd ogrodu warto planować już na etapie początkowym inwestycji. Niektóre drzewa i krzewy możemy posadzić już w momencie budowania fundamentów, przez okres budowy zdążą trochę podrosnąć. Oczywiście musimy to zrobić poza placem budowy. Z resztą roślin niestety musimy poczekać. Na tym etapie możemy także (nawet jest to wskazane) ogrodzić ogród.Przystępując do planowania ogrodu warto zastanowić się jakie będzie pełnił funkcje i wydzielić odpowiednie strefy. W przypadku ogrodów o dużej powierzchni nie będzie z tym najmniejszych problemów. Znajdziemy miejsce na basen, grill, altanę ogrodową i elementy małej architektury. Wszystko jednak powinno być funkcjonalnie rozmieszczone, by później można było wygodnie z nich korzystać. Kolejny etap to wytyczenie rabat i klombów pod rośliny oraz ścieżek. W dużej mierze zależy to od typu ogrodu, który chcemy mieć i czasu jaki możemy mu poświęcić. Jeżeli nie mamy go za wiele to lepiej większość terenu przeznaczyć na trawnik, posadzić krzewy i postawić kilka dużych donic drewnianych z kwiatami. W takim ogrodzie wystarczy popracować kilka godzin w sobotę.Jeżeli pielęgnacja roślin sprawia nam przyjemność i jest dla nas relaksem, to możemy pokusić się o stworzenie różnokolorowych rabat z roślinami o różnym okresie kwitnienia. Za włożoną pracę odpłacą nam pełną gamą kolorów.

Ostatnim etapem aranżacji ogrodu jest zakup mebli ogrodowych, które zapewnią komfort odpoczynku. Trzeba dobrać je do charakteru ogrodu, najbardziej uniwersalne są meble drewniane. Wpasujemy je zarówno w ogród nowoczesny, jak i ogród w stylu angielskim. Trzeba pamiętać, że ogród z posesją powinny stanowić jednolitą całość, zapewni to harmonię i dobre samopoczucie domowników i gości.Fot. Altana ogrodowa http://bdburchex.com.pl