Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 06.11.2017, 11:29
Audyt nieruchomości – jak się go przeprowadza?

Audyty nieruchomości – co to jest?

Audyt nieruchomości polega na całościowej analizie stanu nieruchomości zanim dokona się transakcji. Bierze się pod uwagę wszystkie aspekty funkcjonowania nieruchomości. Audyty nieruchomości przeprowadzają eksperci z różnych dziedzin, dlatego można wyróżnić:

- audyt prawny nieruchomości,

- audyt techniczny nieruchomości,

- audyt finansowy nieruchomości.

Audyty nieruchomości – jaki jest cel badania?

Audyty nieruchomości pozwalają stwierdzić, czy możesz zrealizować daną inwestycję, a także czy będzie ona opłacalna. Audytorzy dokonują badania możliwych ryzyk związanych z nieruchomością.

W Polsce inwestuje się w nieruchomości. Koszty zakupu lub sprzedaży nieruchomości są obarczone wysokim ryzykiem. Z tego powodu musisz zdawać sobie sprawę, że wykonanie audytu nieruchomości to konieczność.

Audyt prawny nieruchomości – co prawnik bierze pod uwagę?

Jeśli chodzi o to, co prawnik uwzględnia podczas przeprowadzania audytu nieruchomości, ważne jest to, z jaką nieruchomością mamy do czynienia. Ważne jest na przykład to, czy jest ona zabudowana, a także czy jest zlokalizowana w granicach administracyjnych miasta. Najczęściej przedmiotem badania nieruchomości jest przede wszystkim księga wieczysta. Prawnik bierze pod uwagę:

- tytuł prawny do nieruchomości,

- rozwiązania, które dotyczą użytkowania wieczystego,

- czy istnieje obciążenie nieruchomości w postaci służebności,

- czy nieruchomość nie ma hipoteki,

- czy nie ma roszczeń osób trzecich.


Ponadto prawnik rozpatruje ewidencję gruntów i zabudowań.


Audyty prawne nieruchomości dotyczą także analizy przeznaczenia wybranej nieruchomości. Prawnik bada więc zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jak też bierze pod uwagę decyzję o warunkach zabudowy.

W przypadku, gdy nieruchomość jest zabudowana, prawnik musi sprawdzić wszystkie decyzje, które wiążą się zarówno z procesem budowlanym, jak i z pozwoleniem na użytkowania zabudowy. Prawnik powinien także zweryfikować wszelkiego rodzaju sprawy, które wiążą się z ochroną środowiska. Jeżeli nieruchomość jest wiekowa, warto ponadto przekonać się o tym, czy nie widnieje ona w rejestrze zabytków.

To, co prawnik powinien również wziąć pod uwagę podczas przeprowadzania takiego audytu nieruchomości, to analiza umów dotyczących nieruchomości. Warto wziąć pod uwagę to, jakiego rodzaju umowy były lub są zawarte. Warto sprawdzić, czy są to umowy najmu, dzierżawy, bądź też umowy o zarządzanie obiektem.

Audyt prawny nieruchomości – co jest najważniejsze?

Przeprowadzając audyt nieruchomości, prawnik musi wyciągnąć wnioski ze zgromadzonych informacji i są one tak naprawdę najważniejsze. To właśnie dzięki nim można określić potencjalne ryzyko dla ciebie, jako inwestora. Dzięki nim można wskazać nieścisłości, bądź niezgodności, które wypłynęły podczas analizy dokumentacji dotyczącej konkretnej nieruchomości.

Na podstawie wniosków możesz zadecydować o tym, czy jesteś jeszcze zainteresowany dokonaniem transakcji. Jeśli chcesz profesjonalnie przeprowadzić audyt nieruchomości, zdecyduj się na najlepszą pomoc prawną dybka.com.pl/adwokat_nieruchomosci_warszawa/.