Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 02.11.2017, 13:31
Brak zapiętych pasów może mieć wpływ na odszkodowanie
Pasy w samochodach osobowych pojawiły się 50 lat temu, a ich wynalazcy - Szwedzi - udostępnili bezpłatnie swój wynalazek innym producentom aut. W Polsce obowiązek używania pasów w czasie jazdy pojawił się w 1983 roku, przy czym początkowo obowiązywał tylko poza miastem i dotyczył jazdy na przednich siedzeniach. Kolejne lata to wzrost świadomości i edukacja kierowców i pasażerów, która zakończyła się wprowadzeniem w 1999 roku obowiązku przewożenia dzieci w specjalnym foteliku samochodowym.

Czy jazda w zapiętych pasach jest konieczna?

Jak dodaje ekspert odszkodowaniepowypadkowe.pl zarówno kierowca, jak i pasażerowie mają obowiązek używania pasów bezpieczeństwa jeśli samochód jest w nie wyposażony. Obowiązek obejmuje również pasażerów, którzy jadą na siedzeniach z tyłu. Za brak zapiętych pasów grozi mandat w wysokości 100 zł oraz punkty karne (2, jeśli bez pasów podróżuje kierowca). Droższe zarówno pod względem wysokości mandatu, jak i liczby punktów karnych, jest przewożenie dziecka bez fotelika lub też przewożenie go w foteliku na przednim siedzeniu, jeśli w samochodzie działają poduszki powietrzne dla pasażera. Jednak w określonych sytuacjach jazda w zapiętych pasach bezpieczeństwa nie jest konieczna. Z takiego obowiązku są zwolnione kobiety w ciąży, osoby z zaświadczeniem lekarskim, które nie powinny jeździć w pasach ze względów zdrowotnych, ale również taksówkarze, instruktorzy nauki jazdy czy funkcjonariusze służb mundurowych w trakcie wykonywania czynności służbowych (dotyczy to również funkcjonariuszy BOR czy ABW).



Jazda w pasach - fakty i mity

Niektórzy kierowcy twierdzą, że brak zapiętych pasów umożliwił im wyjście z płonącego samochodu. Tyle, że z pożarem auta wiąże się zaledwie 0,5% wszystkich wypadków drogowych. Nieprawdziwe są również teorie mówiące o tym, że przy jeździe po mieście, która zwykle jest dość wolna, zapinanie pasów nie ma sensu. W przypadku zderzenia dwóch aut siła, z jaką wyrzucany jest pasażer z siedzenia, sięga nawet 1 tony. Inni twierdzą, że jeśli w samochodzie są poduszki powietrzne, to one uchronią pasażerów przed urazami. W praktyce poduszka powietrzna zmniejsza ryzyko śmierci o połowę jeśli podróżujący miał zapięte pasy. Za nieprawdziwe należy uznać także tezy, w których podróżni z tylnych siedzeń są bardziej bezpieczni niż podróżujący na przednich siedzeniach. Oprócz narażenia na urazy pasażerowie z tylnych siedzeń stanowią również zagrożenie w wypadkach, gdy siła bezwładności wyrzuca ich z siedzeń.



W przypadku polis NNW brak zapiętych pasów zdejmuje z ubezpieczyciela konieczność wypłaty świadczenia ze względu na możliwość wpływu na wypadek. W przypadku roszczeń z tytułu polisy OC odszkodowanie przy braku zapiętych pasów nie musi oznaczać całkowitego niewypłacenia świadczenia, jednak taką sytuację ubezpieczyciel traktuje jako przyczynienie się do wypadku.


bezpresji.pl