Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 27.05.2020, 18:34
Ceny transferowe a pandemia Covid-19
Szacuje się, że pandemia koronawirusa wywoła w światowej gospodarce kryzys, z jakim nie mieliśmy do czynienia od lat. Zapewne nie pozostanie on bez konsekwencji dla żadnej branży. Pogorszenie sytuacji ekonomicznej czeka również wiele grup kapitałowych, które będą musiały podjąć ważne decyzje związane z alokacją funkcji, aktywów czy ryzyka. To z kolei wymaga zastosowania oraz dostosowania polityki cen transferowych. Dowiedz się, w jaki dokładnie sposób pandemia wpłynie na ten obszar.

Pandemia a ceny transferowe – konsekwencje dla firm

Trudne pod względem ekonomicznym czasy najprawdopodobniej będą wymagały podjęcia wielu trudnych decyzji. Odpowiednie zarządzanie warunkami transakcyjnymi może wpłynąć na ograniczenie negatywnych skutków zatrzymania gospodarczego w grupach kapitałowych, pozwalając na optymalizację zobowiązań podatkowych i redukcję kosztów pozyskania kapitału. Jednocześnie jednak aktualna sytuacja rynkowa niesie za sobą znaczące konsekwencje dla cen transferowych. Jakie?

  • - Wiele firm wykaże stratę biznesową i podatkową za 2020 rok, co będzie oznaczało konieczność prowadzenia dokumentacji cen transferowych i pełnego raportowania. Jednocześnie wymaga to stałego kontrolowania polityki cen transferowych – najlepiej na bieżąco, by uniknąć konieczności wprowadzania korekt z końcem roku.
  • - Pojawiająca się konieczność dokonywania nietypowych, jednorazowych transakcji może być trudna do uzasadnienia w przyszłości, podczas kontroli. Dlatego wszelkie operacje powinny być odpowiednio zaprojektowane i udokumentowane pod względem ich ekonomicznego uzasadnienia.
  • - Koszt finansowania spółek nie będzie odpowiadał warunkom rynkowym. Należy więc weryfikować na bieżąco warunki finansowania.
  • - Kontrole obecnie przeprowadzanych transakcji będą się odbywać co najmniej za dwa lata, w zupełnie innej rzeczywistości gospodarczej. Należy to wziąć pod uwagę, dbając o przygotowanie szczegółowej dokumentacji i analiz dotyczących transakcji.
  • - Warto rozważyć odpowiednie szkolenia z przygotowywania dokumentacji cen transferowych dla pracowników działów odpowiadających za rozliczenia podatkowe. Listę tego typu szkoleń znajdziemy między innymi na https://eventis.pl/szkolenia/ceny-transferowe. Firmy z województwa małopolskiego znajdą tego typu szkolenia w Krakowie: https://eventis.pl/szkolenia/krakow.


Właściwa dokumentacja cen transferowych


Ceny transferowe zyskują na znaczeniu wraz z trudną sytuacją ekonomiczną. Odpowiednie zarządzanie stosowaną polityką może stanowić jednak wyzwanie. Warto pamiętać, że powinna ona uwzględniać aspekty rynkowe i zapewniać odpowiednie przepływy pieniężne oraz wyniki finansowe dla poszczególnych podmiotów. Jednocześnie musi jednak uwzględniać założenia modelu biznesowego grupy i być bezpieczna w zakresie podatków. Konieczna jest też właściwa dokumentacja cen transferowych, która może się stać przedmiotem drobiazgowej kontroli organów podatkowych.


Zmiany w wprowadzane w cenach transferowych, między innymi pojawienie się nowego formularza rozliczeniowego TPR, powoduje konieczność przeprowadzania odpowiednich szkoleń ze zmian w cenach transferowych. Pomogą one zapewnić bezpieczeństwo podatkowe przedsiębiorstwu. Co istotne, nie warto oszczędzać na tego typu szkoleniach i kursach z cen transferowych, ponieważ ich koszt stanowi ułamek kosztów jakie może być zmuszone ponieść przedsiębiorstwo, jeśli nie będzie w stanie udokumentować rynkowego charakteru cen transferowych.


Czytaj również: Podatkowy wrzesień, czyli czas na dokumentację cen transferowych.

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image