Dodano dnia 06.12.2017, 22:42
Chcesz kupić mieszkanie od dewelopera? Sprawdź, ile możesz na nie zaczekać
Zakup mieszkania od dewelopera wiąże się zwykle z koniecznością czekania na nie od kilku do kilkunastu miesięcy. Wiele zależy od tego, kiedy rozpoczęła się budowa, czy w trakcie prac wystąpiły opóźnienia i czy przed odebraniem kluczy do mieszkania wyszły na jaw usterki bądź niedociągnięcia. Sprawdź, ile trwa budowa bloku mieszkalnego i jakie formalności trzeba dopełnić przed odebraniem kluczy.

Ile trwa budowa nowego bloku i wykończenie mieszkania od dewelopera?

Z badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że budowa bloku mieszkalnego trwa średnio 2 lata. Sam etap wznoszenia budynku zajmuje deweloperowi średnio 18 miesięcy, a kolejne pochłania wykańczanie części wspólnych budynku, mieszkań i wprowadzanie poprawek. Jeśli kupujemy mieszkanie w początkowym etapie inwestycji, musimy być przygotowani na to, że na lokal trzeba będzie poczekać nawet 2 lata. Kupno mieszkania od dewelopera tuż przed finalizacją inwestycji wiąże się oczywiście ze skróconym czasem oczekiwania.

Mieszkania na rynku pierwotnym są zwykle wykończone w tak zwanym standardzie deweloperskim, który może różnić się w zależności od indywidualnych ustaleń i oferty dewelopera. Wykończenie mieszkania „pod klucz” ogranicza nasze prace po odebraniu kluczy do montażu mebli i dekoracji wnętrz. Jednak duża część mieszkań wymaga od nowych właścicieli wykonania pełnych prac wykończeniowych. W takiej sytuacji przeprowadzka może opóźnić się o kilka, a nawet kilkanaście tygodni (jeśli decydujemy się na samodzielne wykonanie prac wykończeniowych).


Co może opóźnić budowę bloku?


Czynników, które wpływają na czas prac budowlanych jest wiele. Należą do nich na przykład:

  • - współpraca z wykonawcami – jeśli przebiega pomyślnie, nie powinna mieć wpływu na opóźnienia w wykonaniu projektu;
  • - opóźnienia w wypłacie deweloperowi kredytu – jeśli inwestor musi sprzedać odpowiednią pulę mieszkań, aby rozpocząć proces finansowania inwestycji;
  • - warunki atmosferyczne i czas rozpoczęcia budowy – gdy budowa rozpoczyna się później niż wiosną, istnieje spore prawdopodobieństwo, że nie zakończy się w terminie. Dlaczego? Jeśli deweloper nie zdąży wznieść budynku przed nadejściem niskich temperatur, nie będzie mógł przeznaczyć okresu jesienno-zimowego na wykonanie prac wewnątrz budynku. Może to spowodować opóźnienia. Poza tym niektóre prace, takie jak prace izolacyjne, stawianie rusztowań czy tynkowanie, można wykonywać tylko w określonych warunkach atmosferycznych, na które deweloper nie ma niestety wpływu.


Firma TNS Global przeprowadziła badania, z których wynika, że ponad 50% Polaków rozważa zakup mieszkania z rynku pierwotnego. Oznacza to, że mimo wydłużonego czasu oczekiwania, takie lokale są przez nas pożądane. Więcej informacji na temat preferencji nieruchomościowych Polaków znajdziemy tutaj: https://tbs24.pl/jakich-mieszkan-najczesciej-szukaja-polacy/.


Kiedy można odebrać klucze i nabyć prawa własności do mieszkania?


Zakończenie inwestycji nie jest tożsame z możliwością przeprowadzki do nowego lokum. Zanim deweloper odda mieszkania do użytku, musi złożyć wniosek o udzielenie stosownego pozwolenie do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. PINB musi przeprowadzić kontrolę obiektu w ciągu 21 dni od daty złożenia wniosku. Dopiero po wydaniu ostatecznej decyzji, deweloper może formalnie wydawać klucze do mieszkań.


Odbiór mieszkania przez kupujących nie jest równy nabyciu praw własności. Konieczne jest dopełnienie formalności w postaci przeniesienia praw własności aktem notarialnym, założenie odrębnej księgi wieczystej dla danego lokalu i wpisanie do niej kupującego, jako właściciela.


Kupno mieszkania z rynku pierwotnego wymaga zwykle sporo cierpliwości, jednak perspektywa zamieszkania w wymarzonym miejscu, może być warta takiej ceny.


___

Chcesz łatwo znaleźć i kupić mieszkanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu? Jest na to sposób! Przejdź do narzędzia NAVIDOM!

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image