Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 14.10.2016, 08:46
Chcesz zostać dawcą szpiku? Dowiedz się, jak to wygląda.
Coraz więcej słyszy się na temat poszukiwania dawców szpiku kostnego, nie brakuje rozgłosu w mediach, są podejmowane liczne dyskusje na ten temat – jednak równocześnie zdaje się brakować rzetelnych i pewnych informacji dla samych dawców na temat tego jak naprawdę wygląda badanie, jakie urządzenia laboratoryjne są do niego wykorzystywane, ile trwa i ogólnie czego się spodziewać.

Pobieranie szpiku kostnego - najważniejsze informacje


→ Pierwszym etapem pobierania komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej jest przyjmowanie przez dawcę zastrzyków uwalniających komórki macierzyste ze szpiku. Trwa to zwykle 5 dni.


→ Kolejny krok to zabieg, kiedy to dawca zostaje podłączony do tzw. aparatu do cytoaferezy. Takie urządzenia laboratoryjne służą do wyizolowania komórek macierzystych z krwi obwodowej przy użyciu specjalnych filtrów, jak również do samego pobierania płytek krwi od dawców.


Jak wygląda zabieg pobierania komórek macierzystych?


Dawca zostaje ulokowany na specjalnym fotelu (siedzi bądź leży). Zostają mu założone dwa wkłucia żylne, przy czym od jednego płynie drenem do aparatu wybierający komórki macierzyste, następnie drugim krew już pozbawiona komórek macierzystych wraca do dawcy. Tak to wygląda w skrócie. Nie ma konieczności, by osoba oddająca komórki musiała pozostać w szpitalu.


Jak wygląda zabieg pobierania szpiku z talerza kości biodrowej?



Objętość pobieranego szpiku jest zależna od następujących czynników:

  • -waga biorcy
  • -optymalna liczba komórek hematopoetycznych potrzebna do przeszczepienia
  • -waga dawcy
  • -ew. potrzeby dalszego przetwarzania szpiku


Zwykle jest to od 15 do 25 mililitrów szpiku kostnego na kilogram masy ciała dawcy, co daje około 300 000 000 komórek szpiku na kilogram wagi biorcy. Przy czym 25 ml szpiku na kilogram wagi dawcy jest to absolutne maksimum. Poprzez odpowiednie urządzenia laboratoryjne podczas trwania zabiegu kilkakrotnie sprawdza się już pobraną ilość szpiku. Całość pobierania szpiku trwa nie dłużej niż 90 minut, natomiast warto zapamiętać, że organizm potrzebuje od 2 do 3 tygodni aby całkowicie zregenerować ilość oddanego szpiku. Oczywiście, jeśli chodzi o oddanie szpiku dla niespokrewnionego biorcy odbywa się to nieodpłatnie i anonimowo.


Artykuł powstał we współpracy z EQUIMED.