Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 02.09.2020, 10:48
Co daje optymalizacja procesów produkcji?
Problemem wielu firm produkcyjnych jest zbyt wysoki koszt produkcji oraz niewłaściwe wykorzystanie zasobów produkcyjnych, do których zaliczają się materiały, praca czy zużycie energii. Kierownik produkcji powinien dążyć do maksymalnego wykorzystania wszystkich czynników produkcyjnych, tym samym jednak działać w kierunku redukcji kosztów. Nie jest to jednak możliwe bez optymalizacji produkcji, do której często wykorzystuje się specjalistyczne programy. Jakie są korzyści z optymalizacji produkcji?

Redukcja kosztów

Każda firma dąży do tego, aby w jak największym stopniu zredukować koszty działalności. Oczywiście kosztów stałych produkcyjnych, takich jak na przykład wynajem hal, w zasadzie nie można obniżyć. Do dyspozycji pozostają jednak koszty zmienne produkcji, które powinny być systematycznie obniżane w taki sposób, aby z jednej strony zwiększyć zyski, z drugiej zaś zachować wielkość i jakość produkcji na takim samym poziomie. Optymalizacja produkcji pozwala na zredukowanie kosztów działalności firmy w kontekście kosztów produkcji. Obniżenie kosztów jest możliwe dzięki maksymalnemu wykorzystaniu zdolności produkcyjnych. Przede wszystkim mowa tutaj o wykorzystaniu materiałów, z których nie pozostają straty generujące znaczne koszty w dłuższym okresie. Dodatkowo czas pracy i wykorzystanie możliwości pracowników ulegają zmianie. Następuje zwykle łącznie obowiązków pracowniczych bądź przejęcie ich części przez maszyny. Co więcej, optymalizacja produkcji wymaga także gruntownego przeanalizowania opłacalności pracy zmianowej. Pewne procesy muszą być wykonywane w takim systemie, jednak nie wszystkie. Nie zapominajmy, że praca zmianowa generuje znaczne koszty, takie jak na przykład koszty energii, wody czy dodatków za pracę w porze nocnej.

Zmiana strategii

Optymalizacja produkcji wymaga wdrożeniu wielu procesów, które mają przynieść firmie znaczne korzyści. Często konieczna jest wymiana starych maszyn produkcyjnych na bardziej wydajne, a co za tym idzie również ekologiczne. Strategia ta może stać się kluczową w działalności firmy. Optymalizację procesów produkcyjnych można wykorzystać w kampanii reklamowej, gdyż ma ona na celu również usatysfakcjonowanie szeregu klientów, którzy z nami współpracują. Optymalizacja produkcji pozwoli na dostarczenie w krótszym czasie produktów tej samej jakości, dodatkowo z zachowaniem zasad poszanowania prac pracowniczych oraz ekologii. Pozwala ona zatem na zmianę długoterminowej strategii firmy, która może pomóc w pozyskaniu nowych klientów i promowaniu naszej marki. Nie zapominajmy jednak, że optymalizacja to nie tylko populistyczne hasło, które będzie pracować na naszą firmę - musi ona zostać wdrożona przez profesjonalistów w taki sposób, aby mogła nie tylko pracować na spółkę, ale także przynosić realne korzyści finansowe w postaci redukcji kosztów czy wzrostu przychodów. Pamiętajmy, że procesy optymalizacyjne wymagają zwykle czasu, jednak można je wprowadzić w każdej firmie produkcyjnej, działającej na obojętnie jak dużą skalę.

Artykuł Partnera

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image