Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 11.04.2020, 18:09
Co należy zrobić przed budową domu - pozwolenie na budowę jakie dokumenty?
Budowa domu jest jednym z największych wydatków w życiu inwestora oraz wieloetapowym procesem który trwa kilka lat. Zanim rozpoczną się prace budowlane domu, trzeba dopełnić wielu formalności związanych z pozwoleniami i uzgodnieniami.

Pierwszy krok- kupno działki

Zakup działki jest niewątpliwie jednym z najważniejszych decyzji. Przede wszystkim należy pamiętać, że nie na każdej działce możliwa jest budowa wymarzonego domu. Ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym wskazuje dwa dokumenty określające podstawowe ograniczenie oraz wytyczne dotyczące działki i zabudowy. Pierwszym dokumentem jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub gdy nie został uchwalony przez gminę to decyzja o warunkach zabudowy. Dokumenty te są dostępne w urzędzie gminy. Miejscowy plan dostarcza informacji czy dana nieruchomość przeznaczona jest pod zabudowę jednorodzinną. Określa również wytyczne co do bryły budynku, kształtu i koloru dachu. W miejscowym planie znajdziemy również informację, czy na danej działce nie będzie problemów z doprowadzeniem mediów. W przypadku gdy brak kanalizacji sanitarnej, znajdziemy informację o dopuszczonych rozwiązaniach alternatywnych. Za takie uważa się szambo oraz przydomowe oczyszczalnie ścieków. Warto podkreślić, że obecnie zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest posiadanie własnej oczyszczalni. Wynika to za równo ze względów ekonomicznych jak i ekologicznych. Eksploatacja szamba wymaga opróżniania zbiornika minimum raz na miesiąc. Przekłada się to na roczny koszt eksploatacji szamba wynoszący około 2-4 tys. złotych. Dla porównania biologiczna oczyszczalnia ścieków w zależności od wybranego urządzenia powinna być opróżniania 1-2 razy w roku. Przekłada się to na roczny koszt eksploatacji szamba wynoszący kilkaset złotych. Jednak warunkiem taniej eksploatacji oczyszczalni jest bezawaryjność oczyszczalni. Dodatkowa warto zapoznać się z warunkami gwarancji, ponieważ niektórzy producenci wymagają dla zachowania gwarancji wykonywania płatnych przeglądów serwisowych.

Wymagane dokumenty budowlane

Mając działkę, aby rozpocząć budowę należy przygotować szereg dokumentów. Do podstawowych zalicza się wypis lub wyrys z miejscowego planu lub gdy go brak decyzję o warunkach zabudowy. Niezbędne będą również mapa do celów projektowych oraz oświadczenia o możliwości doprowadzenia mediów, przede wszystkim prądu. Do kompletu dokumentów niezbędnych do zgłoszenia o rozpoczęciu budowy domu potrzebne są projekt budowlany, pozwolenie na budowę (lub zgłoszenie budowy), dziennik budowy oraz oświadczenie kierownika. Jeżeli działka wcześniej należała do gruntów rolnych, należy dołączyć decyzję o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej. Również jeżeli mamy do czynienia z trudnymi warunkami gruntowymi lub wymaga tego projektant, należy dostarczyć opinię geotechniczną. Jeżeli działka nie posiada zjazdu z drogi publicznej, niezbędne będzie zezwolenie na jej wykonanie. Dotyczy to nieruchomości położonych przy drodze wojewódzkiej lub krajowej. Dopełniając niezbędnych formalności możemy rozpocząć budowę zgodnie z obowiązującymi przepisami.


Artykuł Partnera

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image