Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 20.02.2020, 18:15
Co zrobić z kłopotliwym kredytem we frankach szwajcarskich?
Kredyt we frankach szwajcarskich miał być szansą dla osób, które nie posiadały wystarczającej zdolności kredytowej, by zaciągnąć kredyt złotówkowy. Aktualnie jest dużym problemem, a to z uwagi na wzrost wysokości zarówno salda, jak i rat kredytowych. Gdzie pomocy mogą szukać osoby posiadające tzw. kredyty frankowe?

Kredyty we frankach szwajcarskich – jak zaczął się kredytowy boom?

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej popyt na nieruchomości zaczął lawinowo rosnąć, a banki zaczęły – obok kredytów złotówkowych – proponować również kredyty we frankach szwajcarskich, które jednak nie miały wiele wspólnego z klasycznymi kredytami walutowymi. Umacniająca się złotówka szybko doprowadziła do tego, że wiele osób zaczęło postrzegać kredyty we frankach szwajcarskich jako tani produkt finansowy – dla nich stawka LIBOR (więcej https://radkiewicz.net.pl/frankowicze/) była korzystniejsza niż w przypadku kredytów złotówkowych.

– W latach 2005-2009 udzielono najwięcej kredytów indeksowanych (waloryzowanych) do waluty obcej i kredytów denominowanych w walucie obcej – mówi Kamil Radkiewicz z Kancelarii Prawnej Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni.. To właśnie te kredyty budzą dziś największe wątpliwości – wielu kredytobiorców głośno mówi o tym, że zostali przez pracowników banków wprowadzeni w błąd i nie podpisaliby umowy, gdyby byli świadomi ryzyka walutowego.

Ważne dla frankowiczów orzeczenie TSUE

Rosnące zadłużenie frankowiczów spowodowane wzrostem kursu franka szwajcarskiego doprowadziło do tego, że wielu z nich zaczęło szukać pomocy. W dniu 3 października 2019 r. w sprawie kredytów frankowych wypowiedział się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

– Orzeczenie TSUE jest korzystne zarówno dla kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt indeksowany do waluty obcej, jak i tych, którzy skorzystali z kredytu denominowanego w walucie obcej. Szansę na zmianę warunków spłaty kredytu mają klienci, w umowach których znalazły się klauzule niedozwolone – pisze Kamil Radkiewicz. Orzeczenie TSUE dla wielu kredytobiorców okazało się punktem zwrotnym w dochodzeniu swoich roszczeń na drodze sądowej.

Wyrok TSUE nie oznacza jednak automatycznej zmiany zapisów w umowach podpisanych z bankami. Każda sprawa jest inna, a nawet drobne różnice w umowach mogą przełożyć się na rozstrzygnięcie sądu i dlatego tak istotne jest indywidualne podejście do każdej sprawy. Jako że banki nie są zainteresowane polubownym załatwieniem sprawy, a pozwy zbiorowe nie przyniosły jak dotąd oczekiwanych przez kredytobiorców rezultatów, najbardziej optymalnym sposobem dochodzenia swoich praw jest wystąpienie przez kredytobiorcę indywidualnie z pozwem.

Frankowicze – gdzie szukać pomocy?

Z danych zgromadzony w BIK wynika, że w czerwcu 2019 r. w Polsce było 15,24 mln kredytobiorców, z czego 5,2 proc. (niecałe 800 tys. osób i 458,83 tys. umów kredytowych) z nich to kredytobiorcy frankowi. To właśnie ta grupa klientów odczuła uwolnienie przez Narodowy Bank Szwajcarii kursu franka szwajcarskiego, które miało miejsce w styczniu 2015 r. Orzeczenie TSUE z dnia 3 października 2019 r. jest dla nich szansą na zmianę warunków, na jakich będą spłacać zaciągnięty kredyt.

Gdzie frankowicze mogą szukać pomocy? Jak upewnić się, że w umowie znajdują się klauzule niedozwolone? Kredytobiorcy, którzy nie czują się na siłach w przeanalizowaniu zapisów znajdujących się w umowie, mogą skorzystać z pomocy rzeczników konsumentów działających na terenie całego kraju. W ten sposób mogą otrzymać bezpłatną poradę. Gdy zdecydują się dochodzić swoich roszczeń przed sądem, powinni skontaktować się z kancelarią prawną, która specjalizuje się w prowadzeniu procesów z bankami, i co równie ważne, ma już na swym koncie wygrane procesy z bankami. Adwokat bądź radca prawny z kancelarii prawnej ustali z klientem zakres roszczeń i sformułuje pozew. Dla wielu osób wsparcie profesjonalnego pełnomocnika jest też nieocenione jeszcze przed rozpoczęciem batalii sądowej, choćby z uwagi na konieczność przeprowadzenie rzetelnej analizy umowy kredytowej celem oceny zasadności prowadzenia w danym przypadku procesu z bankiem.

Dobrą wiadomością dla wszystkich frankowiczów powinno być to, że po wyroku TSUE w polskich sądach zapada coraz więcej orzeczeń korzystnych dla kredytobiorców. Dotyczą one zarówno stwierdzenia nieważności zawartych umów kredytowych, jak i tzw. odfrankowienia umowy kredytowej, czyli likwidacji klauzuli indeksacyjnej i doprowadzenia do sytuacji, jakby umowa kredytu od początku dotyczyła kredytu złotowego z oprocentowaniem według stopy LIBOR.

Artykuł Partnera

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image