Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 19.09.2023, 15:59
Co zrobić z prochami zmarłej osoby?

Osoby odpowiedzialne za dopełnienie formalności związanych z pogrzebem bliskiego muszą podjąć kluczowe decyzje związane między innymi z wybraniem odpowiedniego miejsca pochówku. Oprócz klasycznego pochowaniem trumny na cmentarzu istnieje inne rozwiązanie, które często jest ostatnim życzeniem umierającego. Mowa tutaj o skremowaniu ciała. Co należy następnie zrobić z prochami? Jakie mamy możliwości?


Miejsca pochówku zgodne z prawem

Śmierć bliskiej osoby jest wyzwaniem, z którym przyjdzie zmierzyć się każdemu. Niektórzy przechodzą żałobę skrycie, inni przez długi czas nie potrafią poradzić sobie ze stratą. Bez względu na takie okoliczności i towarzyszące nam emocje, najpierw należy podjąć się zorganizowania pogrzebu i pochówku. Prawdopodobnie zanim bliska osoba odeszła, zwierzyła się nam, w jaki sposób chciałaby zostać pochowana, a może nawet wybrała konkretne miejsce, zgodne z jej wyobrażeniem o śmierci. I choć zapewne pragniemy spełnić takie życzenie, musimy być świadomi, że obowiązują nas konkretne przepisy prawa stanowiące o właściwym pochówku zmarłego (więcej informacji sprawdź na ZCK Olsztyn). Nie wszystko uda się więc zrealizować, jeśli prośba bliskiej osoby była mniej konwencjonalna.

W Polsce nie istnieje dowolność w kwestii pochowania – czy to ciała zmarłego w trumnie, czy skremowanych prochów w urnie. Prawo jasno określa miejsca, gdzie można dokonać pochówku.

W przypadku tradycyjnego pogrzebu i pochowania trumny na cmentarzu nie istnieje wiele wątpliwości. Natomiast zdarza się, że niepewność budzi pochówek skremowanych zwłok. Wiele osób może się zastanawiać, co należy zrobić z prochami w urnie. Wówczas rozwiązaniem staje się zyskujące na popularności kolumbarium. Co warto wiedzieć na ten temat?

Pochowanie urny w kolumbarium – co to za miejsce?

Prawo przewiduje złożenie urny z prochami nie tylko w grobie lub na polu urnowym, ale także umieszczenie jej w kolumbarium, czyli tzw. ścianach pamięci. Choć to miejsce wydaje się dosyć tajemnicze, całkiem możliwe, że spotkaliśmy je już na niejednym cmentarzu, przy czym zazwyczaj znajdują się one w większych miastach. Kolumbaria mogą przypominać wyglądem masywne ściany z niszami, w których umieszcza się urny. Jeśli chodzi o złożenie kwiatów lub zniczy, jest to także możliwe, ale w wyznaczonym miejscu, np. na jednej z półek. Ceny zależne są od regionu i wymiarów niszy.

Biorąc pod uwagę same względy religijne, należy pamiętać, że kościół katolicki dopuszcza pochówek wiernych wyłącznie w miejscach uświęconych, czyli na cmentarzach sprzyjających podtrzymywaniu pamięci o zmarłych.


pochowanie_urny

Czy istnieją inne możliwości?

W Polsce, w przeciwieństwie do niektórych naszych sąsiadów czy innych państw europejskich, nie można przechowywać urn z prochami w domu. Jeśli życzeniem zmarłego było rozsypanie jego prochów w miejscu, które ma dla niego szczególne znaczenie, również jest to wykluczone. Przepisy rygorystycznie tego zabraniają. Nie istnieje więc wiele możliwości pochówku, a wyjątek umieszczenia ciała zmarłego w wodzie tyczy się jedynie sytuacji, w której osoba zmarła na morzu i dopłynięcie statku do brzegu zajmie dłużej niż dobę.

Artykuł sponsorowany.

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image