Dodano dnia 17.10.2019, 12:00
Czy szczoteczka elektryczna dla dziecka to dobry wybór?
Szczoteczki elektryczne to urządzenia cieszące się ostatnio dużą popularnością. Korzystają z nich już niemal wszyscy użytkownicy, którym zależy na zachowaniu jamy ustnej w możliwie najlepszej kondycji. Coraz więcej pojawia się jednak pytań, czy ze szczoteczek elektrycznych mogą korzystać dzieci, i ewentualnie kiedy najlepiej jest włączyć takie urządzenia do higieny jamy ustnej maluchów. Niniejszy artykuł pozwoli Ci uzyskać odpowiedź na wszystkie nurtujące Cię w tym aspekcie kwestie.

Pierwsze z pytań, które najczęściej zadają nam rodzice, dotyczy tego kiedy najlepiej jest włączyć do codziennej higieny jamy ustnej dziecka szczoteczkę elektryczną, i czy będzie to dla naszej pociechy bezpieczne.

Kiedy należy włączyć do higieny jamy ustnej dziecka szczoteczkę elektryczną?

Otóż dzisiejsze szczoteczki elektryczne działają zupełnie bezinwazyjne i zdecydowanie można polecić je również najmłodszym. Na rynku mnóstwo jest obecnie produktów dedykowanych specjalnie maluchom; produkty z linii dla dzieci charakteryzują się odpowiednio mniejszymi główkami czyszczącymi, bardziej miękkim włosiem i wolniejszym tempem pracy, dzięki czemu możemy być spokojni, że szkraby nie podrażnią sobie za sprawą ich użytkowania szkliwa.

Kiedy najlepiej jest włączyć do higieny jamy ustnej dziecka szczoteczkę elektryczną? Według ekspertów, należy zrobić to zaraz po tym, gdy pociecha nauczy się samodzielnie korzystać ze szczoteczki manualnej, a zatem teoretycznie zaawansowane urządzenie do pielęgnacji jamy ustnej możemy kupić już trzylatkowi. Warto jednak, by podczas mycia tak małym dzieciom towarzyszyli opiekunowie, którzy zadbają o to, by maluch przeprowadził higienę właściwie.

A może lepiej specjalna końcówka?

Jeśli sami jesteśmy użytkownikami szczoteczki elektrycznej, tańszą opcją z pewnością będzie dokupienie do naszego urządzenia specjalnej końcówki dziecięcej; dzięki takiemu rozwiązaniu z tej samej szczoteczki co my będzie z powodzeniem mógł korzystać także maluch. Zwolennicy takiego rozwiązania wskazują nie tylko na aspekt ekonomiczny, ale również na fakt, że w szczotkowanie ząbków urządzeniem dla dorosłych może stanowić dla najmłodszych doskonałe szkolenie.

Naszym zdaniem, zdecydowanie lepiej jest jednak zakupić dziecku osobną szczoteczkę elektryczną. Dlaczego? Po pierwsze, urządzenia specjalnie przeznaczone najmłodszym są po prostu dla maluchów wygodniejsze. Ich rozmiary i rękojeści są bowiem idealnie dopasowane do niewielkich dłoni szkrabów, co znacznie ułatwia im operowanie urządzeniem.

Ponadto, szczoteczki elektryczne w wersjach dla dzieci zazwyczaj wyposażone są w różne atrakcyjne dla maluchów dodatki w postaci kolorowych elementów graficznych czy nakreślonych na obudowie urządzenia ulubionych bajkowych bohaterów; dzięki nim codzienne szczotkowanie staje się dla szkraba doskonałą zabawą.

Jak wybrać odpowiednią szczoteczkę elektryczną dla dziecka?

Kolejny problem często stanowi kwestia wyboru odpowiedniego urządzenia. Rodzice zastanawiają się, na jakie elementy należy zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupów, i w co powinna być wyposażona szczoteczka elektryczna naszego dziecka.

Na rynku mamy dwóch wiodących producentów szczoteczek elektrycznych dla dzieci – mowa tu o firmach Oral-B oraz Phillips Sonicare. Więcej na temat szczoteczek dla dzieci możemy przeczytać na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/odpowiednia-szczoteczka-elektryczna-dla-dzieci-jaka-wybrac/ Przede wszystkim, dokonując wyboru szczoteczki elektrycznej dla dziecka należy zwrócić uwagę na przedział wiekowy maluchów, dla jakich dany produkt jest dedykowany; najczęściej spotkamy się z urządzeniami przeznaczonymi dla dzieci znajdującymi się w wieku od 3 do 8 lat, oraz modele dla szkrabów znajdujących się w wieku od 8 do 12 lat. Przyjmuje się, że starsze dzieci mogą już bezpiecznie korzystać ze szczoteczek w wersjach dla dorosłych.

Na co zwrócić uwagę kupując szczoteczkę dla malucha?

Jak wspomniano wcześniej, poszczególne urządzenia są idealnie wyprofilowane pod kątem dzieci znajdujących się w określonym wieku. Dzięki ich specjalnej budowie, miękkich włóknach i niewielkich główkach czyszczących, nie musimy się przejmować, że maluch za sprawą ich użytkowania zrobi sobie jakąkolwiek krzywdę.

Na co zatem zwrócić uwagę poza kategorią wiekową? Ważne, by szczoteczka zwyczajnie podobała się naszemu dziecku pod kątem wizualnym. Gwarantujemy, że rękojeść wyposażona w ulubione bajkowe postaci będzie dla dziecka znacznie bardziej zachęcająca niż klasyczny uchwyt jednokolorowy.

Przy dokonywaniu zakupów zwróćmy również uwagę na to, czy rozpatrywany przez nas produkt posiada zainstalowane czasomierze odmierzające właściwy czas mycia, a jeśli dysponujemy większym budżetem, możemy pokusić się o zainwestowanie w szczoteczkę wyposażoną w możliwość zsynchronizowania urządzenia ze specjalną aplikacją na smartfonie; takie rozwiązanie nie tylko stanowi dla dziecka dodatkową frajdę, ale także uczy go właściwej techniki mycia.

Artykuł Partnera

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image