Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 20.09.2023, 15:54
Czy w Polsce można mieszkać w kontenerach socjalnych?
Wokół kontenerów socjalnych krąży wiele legend i kontrowersji. Czy są to obiekty wystarczająco komfortowe i bezpieczne, aby oddawać je do użytku ludziom? Powstające w niektórych miejscach osiedla kontenerowe wzbudzają wątpliwości o różnych podłożach, jednak wydają się być ekonomiczną alternatywą dla osób dotkniętych kryzysem bezdomności, wykluczonych społecznie, nieumiejących żyć w zgodzie z sąsiadami czy uchodźców. Zobacz, co o mieszkaniu w kontenerze mówi polskie prawo.

Czym jest kontener socjalny?

 

Kontener socjalny to przystosowany do zamieszkania kontener, który służy jako tymczasowe lub stałe mieszkanie dla osób w trudnej sytuacji życiowej (byłych więźniów, osób mających problemy z prawem, sprawiających trudności w „normalnym” sąsiedztwie, wykluczonych społecznie, dotkniętych kryzysem bezdomności, bankrutów). Kontenery socjalne państwa oddają też do dyspozycji uchodźcom i innym osobom potrzebującym szybko schronienia tymczasowego. Z reguły te stalowe obiekty są tańsze w produkcji i utrzymaniu niż tradycyjne budynki, a ich montaż jest szybki i prosty. To najważniejsze zalety, które sprawiają, że kontenery są adaptowane na mieszkania także dobrowolnie, np. na ogródkach działkowych.

Przepisy i regulacje dotyczące kontenerów w Polsce

W Polsce nie istnieje konkretna definicja „kontenera socjalnego” w prawie budowlanym. Niemniej jednak każdy obiekt przeznaczony do zamieszkania, niezależnie od jego formy, musi spełniać pewne standardy i wymogi. Kontenery jako takie są traktowane jako tymczasowe obiekty budowlane i w wielu przypadkach nie wymagają pozwolenia na budowę, ale ich adaptacja do potrzeb mieszkalnych może już podlegać pewnym regulacjom.

Zastosowanie mają tu zapisy artykułu 3 rozdziału 1 polskiego prawa budowlanego. Regulują one takie kwestie jak:

  • trwałość techniczna,

  • mobilność (możliwość przeniesienia w inne miejsce),

  • brak stałego połączenia z gruntem,

  • maksymalny dopuszczalny okres użytkowania.


Wykorzystanie kontenera jako mieszkania

Aby kontener mógł być legalnie wykorzystywany jako mieszkanie, musi spełniać normy dotyczące izolacji, bezpieczeństwa, dostępu do mediów oraz inne wymogi techniczne i sanitarne. Ponadto teren, na którym kontener zostanie postawiony, musi być odpowiednio zagospodarowany i przystosowany do celów mieszkalnych.

Standardowo, z definicji wynika, że kontener to obiekt tymczasowy i jako taki może być użytkowany przez 180 dni. Jeśli planujesz korzystać z niego dłużej (do celów mieszkalnych i nie tylko), uzyskanie zgody w Starostwie Powiatowym, Urzędzie Miasta lub Gminy będzie konieczne.




Kontenery są nie tylko obiektami socjalnymi, udostępnianymi przez miasta rodzinom z problemami. To często także świadomy wybór inwestorów, zarówno do użytku całorocznego, jak i sezonowego (np. na działce ROD). Wraz z rosnącym zainteresowaniem zrównoważonym stylem życia, minimalizmem i alternatywnymi formami budownictwa, kontenery stały się jednym z popularnych rozwiązań dla osób szukających innowacyjnych i przystępnych cenowo rozwiązań mieszkaniowych.

Artykuł sponsorowany.

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image