Dodano dnia 17.06.2019, 09:56
Czy warto garażować samochód? - Poradnik
Możliwość przechowywania auta w garażu to duży komfort. Niektórzy kierowcy uważają, że wygoda pozostaje jedynym argumentem przemawiającym za garażowaniem. Rozwiązanie to wiąże się jednak z wieloma innymi zaletami.

Ochrona przed warunkami atmosferycznymi

Garażowanie samochodu umożliwia kompleksową ochronę auta. Zabezpiecza np. przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Pojazd parkowany na świeżym powietrzy narażony jest na różne negatywne oddziaływania. Dotyczy to np. wielu czynników atmosferycznych. Jeżeli ekspozycja auta na słońcu jest zbyt długa, promienie mogą doprowadzić do blaknięcia lakieru. Opady deszczu i śniegu wywołują natomiast wilgoć, która przyspiesza korozję.

Dla karoserii niezwykle dewastujące są również opady gradu. Warunki atmosferyczne wpływają negatywnie także na inne części samochodu. Zmiany temperatury mogą bardzo źle oddziaływać na stan podwozia, układu wydechowego czy ogumienia. Jeżeli auto zostanie zostawione zbyt długo na mrozie, mogą wystąpić problemy przy jego odpalaniu.

Wydłużenie trwałości auta

Garażowanie samochodu to prosty sposób na wydłużenie jego trwałości. Pozostawiając pojazd na zewnątrz, trzeba bardzo uważnie wybierać miejsce do parkowania. Auto nie może stać np. pod drzewem. Spadająca gałąź mogłaby bowiem znacząco uszkodzić karoserię, a w szczególnych przypadkach nawet zbić szybę. Problem stanowią też ptasie odchody, których w mieście trudno uniknąć. Samochód garażowany pozostaje czysty aż do opuszczenia miejsca postoju.

Zabezpieczenie przed kradzieżą

Miejsce stałego postoju auta wpływa na wartość ubezpieczenia. Garażowane samochody są w tym przypadku na pozycji uprzywilejowanej. Według ubezpieczycieli, pojazdy parkowane w garażu są miej narażone na zniszczenia. Dotyczy to nie tylko warunków pogodowych, ale również przypadkowych aktów wandalizmu. Garażowane pojazdy trudniej tez ukraść. Doskonale wiedzą o tym firmy oferujące wynajem średnioterminowy aut. Wszystkie ich pojazdy przechowywane są w garażach z bardzo solidnymi bramami. To optymalne zabezpieczenie przeciwkradzieżowe, dzięki czemu ryzyko utraty pojazdu jest niskie. Maleją tym samym szanse na konieczność wypłaty ewentualnego odszkodowania. Cena OC jest więc wyjątkowo przystępna.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Garażowanie pojazdu wpływa także na oszczędność czasu. Kierowca nie musi dzięki temu skrobać zamarzniętych szyb auta w zimie. Czynność ta jest wyjątkowo czasochłonna, a przy tym uciążliwa. Trzymając pojazd w garażu, można go zabezpieczyć także przed osadzającymi się pyłami. Pozwala to na oszczędność pieniędzy, ze względu na brak konieczności częstego odwiedzania myjni samochodowej. Ograniczając częstotliwość mycia i skrobania, można dłużej utrzymać auto w dobrej kondycji wizualnej. Czynności te prowadzą bowiem do powstawania rys, które wyglądają mało estetycznie. Rysy na szybach ograniczają też widoczność, co bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Niedoskonałości obniżają ponadto wartość samochodu. Pozostaje to nie bez znaczenia przy okazji jego ewentualnej sprzedaży.

Artykuł Partnera

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image