Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 26.03.2023, 20:21
Czym jest bakteria Legionella i jak ją zwalczyć?
Legionella jest to bakteria, która może doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Zakażenie bakterią może doprowadzić do rozwoju choroby, zwanej chorobą legionistów, a objawy zakażenia zwykle wiążą się z wysoką temperaturą, kaszlem, bólem głowy, zaburzeniami oddychania. Do zakażenia bakterią może dojść między innymi na basenie.

Czym jest bakteria Legionella?

Legionella to niebezpieczna bakteria, która wywołuje legionelozę. Ta z kolei przyjmuje dwie postaci: ciężkiego zapalenia płuc, a także gorączki Pontiac. Zakażenie tą bakterią jest trudne do wykrycia, ponieważ bakteria potrafi ominąć układ immunologiczny, a rozwijać się w organizmie.

Na większe niebezpieczeństwo wynikające z zakażenia pałeczkami tej bakterii są narażone osoby dotknięte przewlekłymi chorobami układu oddechowego, z cukrzycą, obniżoną odpornością, a także chorobą nerek.

Jak można zwalczyć bakterie Legionelli?

Występująca w instalacjach Legionella jest bakterią, która rozwija się w biofilmie. Jej wzrost trwa od dwóch do sześciu dni. Bardzo dobrze czuje się w temperaturze powyżej 20 stopni Celsjusza. Poniżej tej temperatury bakteria może przetrwać w stanie uśpienia, ale jej rozmnażanie spada. Pamiętaj, że zwalczanie Legionelli jest niezwykle ważne!

Jest wrażliwa na działanie wysokich temperatur oscylujących powyżej 70 stopni Celsjusza. Standardowa dezynfekcja nie jest w stanie zlikwidować biofilmu, dlatego bakteria pomimo stosowania chloru oraz innego rodzaju środków chemicznych rozwija się i namnaża. Jednym z najlepszych specyfików jest lavaseptyk, który jest używany do odkażania ran.

Niezwykle ważną kwestią jest stosowanie elementów, które wpływają na zapobieganie zakażeniu Legionellą. Oznacza to, że powinno się regularnie przeprowadzać chemiczną dezynfekcję instalacji, obniżać poziom wilgotności powietrza, a także utrzymywać właściwą temperaturę wody w instalacjach wodociągowych.

Bardzo istotnym zabiegiem jest chlorowanie wody w odpowiednim stężeniu, a także czyszczenie zbiorników wodnych z osadu. Powinno się systematycznie przeprowadzać badanie wody w kierunku występowania bakterii.

Jak można zauważyć bakterie Legionella są bardzo niebezpiecznymi drobnoustrojem przenoszonymi przez wodę, dlatego warto wiedzieć, gdzie występuje oraz w jaki sposób można się przed nią uchronić.

Gdzie występuje Legionella?

Legionella jest to bakteria, która występuje w środowisku wodnym oraz sztucznym na przykład jacuzzi, w basenach instalacjach, klimatyzacyjnych, a także nawilżaczach powietrza czy kuchennych filtrach wodnych. Ponadto Legionella występuje w zaworach czerpalnych, myjniach, a także maszynach ułatwiających oddychanie.

Jest to bakteria, która świetnie sobie radzi w miejscach o dużej wilgotności, a także temperaturze oscylującej między 24 a 45 stopni Celsjusza. Dla jej rozmnażania sprzyja stężenie dwutlenku węgla oraz występowanie w zbiornikach osadu czy manganu. Bytowaniu bakterii sprzyja także występowanie pierwotniaków i żelaza.

Bakteria Legionelli występuje w bojlerach, dlatego tego typu elementy dobrze jest od czasu do czasu przegrzać, ponieważ Legionella niszczona jest w temperaturze powyżej 70 stopni Celsjusza.

Objawy zakażenia bakterią

W wyniku zakażenia bakterią Legionelli dochodzi do problemów związanych z oddychaniem oraz ciężkiego zapalenia płuc i wysoką gorączką. Ponadto występują: kaszel, zaburzenia świadomości, dreszcze, bóle głowy, brzucha, duszności. Z kolei łagodniejsza odmiana zakażenia regionalną bazuje na gorączce i wygląda jak delikatny przebieg grypy, której towarzyszą bóle mięśni, katar, bóle głowy oraz temperatura.

Artykuł Partnera

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image