Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 25.10.2019, 10:04
Czym są suplementy diety?
Najpierw zacznijmy od tego, czym NIE SĄ suplementy diety, popularnie nazywane inaczej suplami

Najpierw zacznijmy od tego, czym NIE SĄ suplementy diety, popularnie nazywane inaczej suplami.

Suplementy diety nie są lekami.

Sprzedawane są w formie tabletek, proszku w dawkach i w syropach z miarką. Rozprowadzane są między innymi przez apteki, stąd bierze się powszechne i błędne przekonanie, że suplementy to leki.

Czym są w takim razie suplementy diety?

Są to środki spożywcze, mające za zadanie uzupełnić (suplementować, wyrównywać) brakujące składniki w organizmie, np.: witaminy, minerały, kwasy tłuszczowe, rośliny i ich ekstrakty itp.

O dopuszczeniu ich do sprzedaży decyduje w Polsce Główny Inspektor Sanitarny (GIS). Bada suple podobnie, jak każdą inną żywność pod kątem wartości odżywczej i bezpieczeństwa dla zdrowia konsumenta (czyli sprawdza, czy np. nie są przekroczone normy związków metali ciężkich, bakterii, innych niedopuszczonych do spożycia środków i czy ich konsumpcja nie powoduje zagrożenia dla zdrowia i życia).

GIS nie bada suplementów pod kątem ich wartości leczniczych. Tym zajmuje się Główny Inspektor Farmaceutyczny oraz Urząd Rejestracji Leków i Środków Biobójczych.

Czy suplementy diety rzeczywiście wspomagają funkcjonowanie organizmu?

Odpowiedź nie jest prosta. Wszystko zależy od uczciwości producenta oraz dobrze rozumianych rzeczywistych potrzeb konsumenta. Osoba przy prawidłowo zbilansowanej diecie, spożywająca odpowiednią ilość owoców i warzyw nie ma potrzeby suplementowania się dodatkowo wit.C i innymi witaminami i minerałami.

Inaczej jednak ma się rzecz w przypadku osób, u których jest zwiększone zapotrzebowanie na niektóre składniki diety lub też po leczeniu czy w trakcie choroby.

Weganie są zagrożeni niedoborami wit. B12, żelaza, wapnia, kwasów Omega-3. Sportowcy mają zwiększone zapotrzebowanie na witaminy z A, C i z grupy B.

Niektóre choroby, a w szczególności stosowane leki powodują "wypłukiwanie" lub brak absorpcji do organizmu niektórych niezbędnych składników i minerałów. Stąd też po terapii trzeba je suplementować.

Znane jest również zagrożenie krzywicą dzieci, które mieszkają w klimacie z małą ilością słońca - konieczna jest suplementacja wit. D (kiedyś podawano tran) a także większe zapotrzebowanie na kwas foliowy u kobiet ciężarnych (suplementacja kwasem foliowym).

Przed podjęciem decyzji o suplementacji warto sprawdzić, czy i jakie mamy niedobory określonych składników w organizmie oraz upewnić się, czy dany suplement diety rzeczywiście je zawiera w odpowiedniej ilości. Zawsze najpierw warto zasięgnąć opinii lekarza.

Więcej opinii i informacji na temat suplementów diety znajdziecie: https://maxisuplementy.pl/

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image