Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 12.01.2023, 14:15
Czym się różni rynek pierwotny od wtórnego?
Zakup mieszkania do zamieszkania lub jako inwestycja to poważna sprawa, która wymaga przede wszystkim przemyślenia oraz dopasowania do swojego budżetu. Zwróć również uwagę na rodzaje dostępnych nieruchomości, a także, co jest bardziej opłacalne – rynek pierwotny czy może wtórny. Dynamika tego sektora bywa naprawdę zmienna, więc tym bardziej zwróć uwagę na różnicę między tymi nieruchomościami.

Rynek pierwotny a wtórny – jakie są najważniejsze różnice?

Zastanawiasz się, czym różnią się mieszkania w Bydgoszczy z rynku wtórnego od nowego budownictwa? Przede wszystkim rynek pierwotny to mieszkania bądź domy od dewelopera, które nie miały wcześniej właściciela. Natomiast nieruchomości drugi rodzaj lokali odnosi się do obiektów z drugiej ręki, czyli takich, z których wcześniej już ktoś korzystał.

Każdy z dostępnych rodzajów nieruchomości ma wady i zalety, które musisz poznać, żeby podjąć najlepszą decyzję.

Jakie zalety i wady ma rynek pierwotny?

Mieszkania od dewelopera kojarzą się z nowoczesnością i wygodą, ponieważ to właśnie takie nieruchomości zapewniają dostęp do miejsc parkingowych, windy, chronionych osiedli itp. Poza tym wykorzystywane są nowoczesne technologie do budowania tych lokali, co pozwala zaoszczędzić energię elektryczną. Tym samym mieszkania są również tańsze w utrzymaniu, dlatego w dłuższej perspektywie to po prostu bardziej opłacalna inwestycja.

Zauważ, że rynek pierwotny sprawdzi się nie tylko wtedy, gdy sam chcesz tam zamieszkać, ale również jako inwestycja. Choć jednocześnie musisz przygotować się na wyższe ceny w porównaniu do rynku wtórnego.

Sporą zaletą nowych nieruchomości od dewelopera jest to, że sam możesz zdecydować, czy chcesz otrzymać mieszkanie pod klucz, czy w tzw. stanie deweloperskim. Mieszkańcy takich osiedli zwracają też uwagę na niższy czynsz, co wynika z dobrego stanu budynku. Oczywiście atutem jest również wysoki standard wykończenia i mniejsze nakłady finansowe, jakie należy przeznaczyć na wyposażenie oraz wykończenie mieszkania.

Najważniejsze wady i zalety rynku wtórnego

Rynek wtórny ma kilka kluczowych zalet, które zachęcają do wyboru tych nieruchomości. Przede wszystkim dotyczy to dobrej lokalizacji. W końcu bloki z tzw. wielkiej płyty znajdują się w centrum miast i na wygodnych osiedlach, a w bliskim otoczeniu masz dostęp do punktów usługowych, medycznych czy handlowych. Oprócz tego mieszkania z rynku wtórnego zazwyczaj są tańsze od nowych nieruchomości – różnica bardzo często może sięgać nawet 10% ceny.

Zwróć uwagę także na wady rynku wtórnego. Najczęściej takie mieszkania i domy wymagają gruntownego remontu, żeby mogły być naprawdę funkcjonalne, nowoczesne, a przy tym wygodne. Dlatego musisz przygotować sporą kwotę na modernizację tej nieruchomości. Jeśli chcesz mieszkać w starszym bloku, to weź też pod uwagę wysokość czynszu, ponieważ ma to spory wpływ na koszty życia. Wadą jest też to, że zakup nieruchomości z rynku wtórnego wiąże się z koniecznością zapłaty dodatkowego podatku. Kwota może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Artykuł Partnera

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image