Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 04.10.2020, 19:22
Czym zamienić cukier w diecie diabetyka?
Erytrytol lub erytrol, jak niektórzy wola go nazywać, jest jednym z najczęściej wybieranych zamienników cukru białego przez osoby zmagające się z problemem cukrzycy oraz nadwagi i otyłości. Swoim smakiem i wyglądem przypomina tradycyjny cukier. Niemniej jednak, znacząco się od niego różni pod względem właściwości zdrowotnych. Jest niskokaloryczny i sprzyja zachowaniu zdrowia jamy ustnej.

Erytrytol - co to jest?

Erytrytol należy do grupy alkoholi cukrowych zwanych poliolami. Do tej samej grupy należą ksylitol, mannitol czy sorbitol. Erytrytol odznacza się bardzo niską zawartością kaloryczną oraz zerowym indeksem glikemicznym. Dzięki temu po jego spożyciu nie podnosi gwałtownie poziomu glukozy we krwi.

Substancja naturalnie występuje w niektórych owocach (np. w gruszkach), w pyłkach kwiatów, grzybach, owocach morza, algach oraz w napojach podlegających procesowi fermentacji, np. w winie. Erytrytol pozyskiwany jest na drodze syntetyzacji drożdży z gliceryny odpadowej.

Erytrytol smakiem, wyglądem i zapachem przypomina do złudzenia biały cukier. Jest od niego nieco mniej słodki, ale wiele osób nie czuje różnicy w słodkości tych dwóch substancji. Przyjmuje się, że erytrytol posiada około 60% słodyczy cukru białego.

Erytrytol a zdrowie zębów

Erytrytol nie powoduje próchnicy zębów, co więcej, zmniejsza ryzyko pojawienia się tej przypadłości. Dzieje się tak dlatego, że erytrytol potrafi zatrzymać proces fermentacji pewnych cukrów przez bakterie odpowiedzialne m.in. za ubytki.

Erytrytol - metabolizm

Erytrol nie jest syntetyzowany przez ludzki organizm, co oznacza, że jest z niego wydalany wraz z moczem w niezmienionej formie. Dlatego też, jego spożycie nie wywołuje żadnych efektów niepożądanych w obrębie układu pokarmowego.

Erytrytol - czy jest odpowiedni dla cukrzyków?

Indeks glikemiczny erytrolu jest równy 0. Oznacza to, iż jest on całkowicie bezpieczny dla osób zmagających się z problemem cukrzycy lub insulinooporności. Z powodzeniem może być stosowany jako zamiennik cukru w diecie osób z cukrzycą.

Erytrytol - przeciwwskazania i skutki uboczne erytrolu

Nie ma ustalonej maksymalnej dawki dziennej erytrytolu i nie wywołuje on żadnych skutków ubocznych jak np. ksylitol, który w nadmiarze może wywołać bóle brzucha, wzdęcia lub biegunkę.

Nie istnieją żadne wyraźne przeciwwskazania dotyczące spożywania erytrytolu zarówno przez dzieci, kobiety w ciąży, jak i kobiety karmiące piersią.

Erytrytol - gdzie kupić?

Erytrytol można kupić w wielu sklepach ze zdrową żywnością, w niektórych supermarketach oraz w sklepach internetowych. Sklep cosdlazdrowia.pl oferuje erytrytol w 1 kilogramowych opakowaniach strunowych lub w opakowaniach "zero waste" 400g.

Erytrol - cena

Kilogram erytrolu kosztuje od 20,00 do 30,00 złotych. W sklepie cosdlazdrowia.pl możemy go nabyć w cenie 21 zł. Niemniej jednak, cena produktu może różnić się w zależności od producenta, jak i dystrybutora. Dlatego też, warto przyjrzeć się ofertom dostępnym w sklepach internetowych ze zdrową żywnością i wybrać ten produkt, którego cena i jakość będzie dla nas najbardziej odpowiednia.


Artykuł Partnera

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image