Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 24.05.2020, 09:00
Czysta łazienka - sposoby na szybkie i łatwe porządki
Łazienka to miejsce, które obok kuchni brudzi się najszybciej i wymaga starannego czyszczenia. Niektóre z miejsc w naszych łazienkach wymagają szczególnej uwagi. Należą do nich między innymi prysznice czy kafelki, a także toalety i lustra. Jeżeli czysta łazienka to Twój cel, nie powinnaś o nich zapominać!

Kluczem do łazienki utrzymanej w czystości jest niewątpliwie systematyczność. Dzięki temu, że porządki w naszych łazienkach będziemy robić stosunkowo często, np. raz w tygodniu, unikniemy wielogodzinnego sprzątania, mającego na celu doprowadzić łazienkę do porządku, kiedy jej stan zacznie być kiepski. W tym celu sprzątajmy naszą łazienkę tak, by nie dopuścić do powstawania większych zanieczyszczeń.

Kabina prysznicowa

Jeżeli decydujemy się na czyszczenie naszej kabiny prysznicowej przy pomocy środków chemicznych, zawsze stosujmy się do zaleceń producenta i używajmy tych detergentów tylko w pomieszczeniach, które są dobrze wentylowane. W przypadku czyszczenia delikatnych powierzchni uważajmy na detergenty mające twarde mikrogranulki, które mogą porysować czyszczony obszar lub go zmatowić. Aby utrzymać kabinę prysznicową w czystości należy spłukiwać ją po każdym prysznicu i nie dopuścić do powstawania osadu. Czyszczenie kabiny prysznicowej zaczynamy zawsze od góry stopniowo kierując się ku dołowi. Kabinę prysznicową spryskujemy preparatem czyszczącym, przy pomocy którego możemy umyć baterię, brodzik i szybę. Detergent pozostawiamy na powierzchni na kilka minut tak, by aktywne substancje zaczęły działać usuwając zanieczyszczenia. Następnie miękką gąbką lub ściereczką szorujemy kabinę. Jeżeli na szybie naszej kabiny pojawiły się zacieki, możemy do jej czyszczenia wykorzystać ocet lub płyn do czyszczenia łazienki.

Podczas czyszczenia kabiny prysznicowej ostatnim elementem powinien być brodzik. Rodzaj materiału, z którego wykonana została kabina prysznicowa ma duże znaczenie pod względem utrzymywania jej w czystości. Jeżeli w naszej kabinie prysznicowej znajduje się brodzik ceramiczny, powinniśmy regularnie czyścić go wodą z mydłem. Brodziki ceramiczne są odporne na zadrapania i zanieczyszczenia, a także wysokie temperatury. Brodzik ceramiczny jest stworzony do częstej eksploatacji. Ważne jest także czyszczenie odpływu, który może zapychać się po naszej kąpieli. Z syfonu powinniśmy usunąć włosy oraz osady z środków myjących tak, by polepszyć jego drożność i zapobiec wolnemu spływaniu wody. W tym celu możemy użyć patyczka kosmetycznego. Do udrożniania rur możemy użyć specjalnych detergentów w formie płynu lub granulatu.

Czysta łazienka a sedes

Kamień w toalecie to jedno z najtrudniejszych zabrudzeń, z jakim będziesz musiał się zmierzyć podczas czyszczenia toalety. Kamień osadza się najczęściej, kiedy toaleta nie jest dokładnie czyszczona. Gromadzi się zwykle w 3 miejscach - tam, gdzie ścieka woda, na poziomie wody oraz na dnie sedesu. Niesystematyczne mycie toalety będzie powodowało coraz większe gromadzenie się tego osadu. Pomocne w codziennym usuwaniu kamienia mogą być między innymi kostki do WC, które działają podczas każdego spłukania wody. Spory ich wybór znajdziesz pod adresem https://eurochemia.com/31-kostki-do-wc. Jeżeli natomiast chcemy wykonać generalne sprzątanie toalety i pozbyć się kamienia, musimy pamiętać o kilku kwestiach. Środek do odkamieniania toalety powinniśmy wlać do jej wnętrza, szczególnie skupiając się na miejscach, gdzie zanieczyszczenia są najbardziej widoczne. Środek pozostawiamy na około pół godziny tak, by zaczął działać i aktywnie usuwać kamień. Kolejnym krokiem będzie delikatne usuwanie grubszych warstw kamienia. Możemy do tego użyć specjalnej szczotki. Powinniśmy jednak zwrócić uwagę, by nie robić tego zbyt mocno, ponieważ mocne szorowanie może doprowadzić do uszkodzenia powierzchni muszli. Po wykonaniu wszystkich kroków spłukujemy wodę, by usunąć kamień oraz resztki detergentu pozostałe w toalecie.

Kafelki

Zanim przystąpimy do czyszczenia płytek w naszej łazience powinniśmy usunąć z niej wszystkie akcesoria takie, jak np. produkty kosmetyczne. Następnym krokiem będzie starcie kurzu z płytek przy pomocy wilgotnej szmatki lub gąbki. Dodatkowo w celu pozbycia się kurzu z czyszczonych powierzchni możemy użyć odkurzacza. Następnie płytki łazienkowe powinniśmy zmoczyć szmatką wykorzystując do tego ciepłą wodę, która lepiej usuwa zabrudzenia niż woda zimna. Na kafelki powinniśmy nałożyć mleczko czyszczące i pozostawić je na tak długo, jak zaleca producent danego detergentu. Po upływie tego czasu szorujemy płytki przy pomocy gąbki lub ściereczki. Kiedy kafelki będą już czyste należy opłukać je wodą by usunąć wszystkie pozostałości po detergentach, których używaliśmy do czyszczenia. Ostatnim krokiem będzie wytarcie do sucha powierzchni przy użyciu szmatki.

Środki do czyszczenia łazienki - Eurochemia.com



Fugi

Czyszczenie fug w naszej łazience jest niezwykle ważne ze względu na gromadzący się w nich brud. W połączeniu z wodą, ciepłem oraz wilgocią jest to idealne środowisko, w którym mogą rozwijać się bakterie. Struktura fug sprzyja także powstawaniu pleśni. Fugi znajdujące się między płytkami to miejsca, które są trudno dostępne. Do ich czyszczenia używamy bardzo często ostrych przedmiotów, które mogą je uszkodzić. Do usuwania zabrudzeń z fug czasami używamy też bardzo silnych preparatów, które mogą mieć negatywny wpływ na czyszczone powierzchnie. W ten sposób możemy uszkodzić zarówno fugi, jak i kafle. Do czyszczenia fug nie powinniśmy używać drucianych czyścików czy noży. Najlepszym rozwiązaniem będzie szczoteczka do zębów. Jeżeli chcemy czyścić fugi jeszcze efektywniej możemy zamiast zwykłej szczoteczki wykorzystać zużytą głowicę szczoteczki elektrycznej. Dobrym rozwiązaniem będzie także wykorzystanie kuchennych gąbek oraz bawełnianych ściereczek. Warto skorzystać także z preparatów, które służą do czyszczenia fug. Należy jednak zwrócić uwagę na kwestie istotne przy wyborze odpowiedniego środka, między innymi takie, jak to, czy jego opakowanie jest wygodne lub czy preparat nie posiada zapachu, który nas drażni. Ułatwieniem z pewnością będą specjalne dozowniki, które sprawią, że detergent będzie łatwo nanosić na fugi, a nie będzie się on rozlewał po otaczających fugę kafelkach. Samo stosowanie preparatu do fug jest dość proste i ogranicza się do dokładnego nanoszenia go na czyszczoną powierzchnię, pozostawienia na kilka minut i zmycia przy pomocy gąbki. Jeżeli czyścisz fugi niezwykle ważne jest to, by zadbać o odpowiednie warunki. Czyszczenie fug zawsze powinno przebiegać w rękawiczkach tak, aby delikatna skóra dłoni nie miała kontaktu ze żrącym detergentem. Ochronne rękawice sprawią, że substancje, które czasami mogą być szkodliwe dla skóry, nie uszkodzą jej. Drugą czynnością, o której nie wolno zapominać jest także to, by w czyszczonym pomieszczeniu otworzyć okno. Dzięki temu drażniący zapach środków do czyszczenia zostanie złagodzony.

Środki do czyszczenia łazienki - Eurochemia.com

Lustro

Kiedy nasza łazienka jest już wyczyszczona, ostatnim elementem, o który powinniśmy zadbać są lustra łazienkowe. Na ich powierzchni osiada wiele zabrudzeń, w tym kurz. Często “ozdabiają” je także ślady naszych palców. Doprowadzenie lustra do takiego stanu, by nie pozostały na nim smugi to nie lada wyzwanie! Do czyszczenia luster możemy użyć np. ściereczki z mikrofibry, ręcznika papierowego lub zmywaczki do szyb. Jako środki do czyszczenia mogą nam posłużyć płyn do mycia szyb, płyn do mycia naczyń lub ocet. Jeżeli zamierzamy wykorzystać płyn do mycia naczyń powinniśmy dodać odrobinę płynu do miski z ciepłą wodą i umyć lustro zamaczając w roztworze ściereczkę z mikrofibry. Następnie należy wytrzeć lustro do sucha ręcznikiem papierowym. Jeżeli użyjemy gotowego płynu do szyb wystarczy spryskać powierzchnię lustra i wytrzeć ją do sucha. Jeśli chcemy wykorzystać ocet, powinniśmy wymieszać go z wodą w proporcjach 1:1, a następnie przelać do butelki ze spryskiwaczem i spryskać powierzchnię lustra. Jeżeli nie mamy butelki ze spryskiwaczem, możemy wykorzystać metodę ze ściereczką z mikrofibry. W przypadku mycia luster nie wolno zapominać o regularnym wykonywaniu tej czynności. W ten sposób zapobiegniemy gromadzeniu się trudnych do usunięcia zabrudzeń.

Jak zapewne widzisz, sprzątanie łazienki nie musi być uciążliwą czynnością. Warto przestrzegać kilku wskazówek i nie zapominać o systematyczności kluczowej w utrzymywaniu porządku, a zadbana i czysta łazienka będzie ozdobą naszego mieszkania!


Artykuł Partnera

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image