Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 03.06.2019, 15:21
Dlaczego samodzielna księgowość w modelu SaaS jest lepsza od zakupu oprogramowania na własność
Księgowość firmy to dla wielu osób czarna magia, której prowadzenie najczęściej powierzone zostaje biurze rachunkowemu. Niektórzy jednak decydują się na podjęcie wyzwania, samodzielnie dbając o finansową dokumentację przedsiębiorstwa. W takim przypadku konieczne może okazać się kupno drogiego oprogramowania.

Obecnie lepszym wyjściem jest jednak wybór narzędzia dostępnego w modelu SaaS, czyli inaczej mówiąc: subskrypcji. Dlaczego ten rodzaj rozliczenia jest korzystniejszy? O tym przeczytacie poniżej!

Czym jest model SaaS?

Rozwinięciem akronimu SaaS są angielskie słowa Software as a Service. W języku polskim będzie to po prostu: oprogramowanie jako usługa. Ideą tego modelu dystrybucji jest to, że klient nie musi kupować drogiego oprogramowania, dokonując wysokiej, jednorazowej opłaty, lecz zobowiązany jest do okresowego opłacania dostępu na zasadzie abonamentu. SaaS to jednak nie tylko niski koszt korzystania z narzędzia, ale także rozwiązanie, które jest korzystniejsze pod wieloma różnymi względami.

Koszt księgowości rozłożony w czasie

Już sam rodzaj rozliczenia, które oferuje SaaS, może być kartą przetargową dla wielu przedsiębiorstw – przede wszystkim tych, które nie mogą sobie pozwolić na duże inwestycje. Koszt zakupu oprogramowania dedykowanego księgowości może bowiem wynosić kilka lub nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Subskrypcja dostępu do narzędzia wiąże się natomiast z wydatkiem rzędu kilkunastu czy kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

Na rynku dostępne są także programy (jak np. Taxomatic), z których korzystać można bezpłatnie lub dokonując co miesiąc symbolicznej opłaty w postaci kilku złotych. Funkcjonalność w takich przypadkach jest oczywiście ograniczona.



Zaleta abonamentu to nie tylko niski koszt, lecz także możliwość anulowania go w dowolnym momencie. Dzięki temu właściwie bez żadnych konsekwencji można zrezygnować z oprogramowania, które nie jest już potrzebne lub po prostu nie odpowiada naszym oczekiwaniom.

Prostota rozwiązania

Kolejnym atutem prowadzenia księgowości za pomocą oprogramowania rozliczanego w modelu SaaS jest to, że nie trzeba go wdrażać. Można to zawdzięczyć rozwiązaniom w chmurze, które nie wymagają instalacji programu na komputerze klienta, lecz opierają się o przeprowadzanie wszelkich obliczeń za pomocą jednostki dostawcy.

W ten sposób eliminuje się konieczność konfiguracji narzędzia w firmie, co stanowi oszczędność czasu, a niekiedy nawet i środków finansowych.

Księgowość zawsze aktualna

Niewątpliwą zaletą modelu SaaS jest także to, że użytkownicy zyskują automatyczny dostęp do wszelkich aktualizacji i ulepszeń oprogramowania. W przypadku tradycyjnych rozwiązań nie jest to możliwe, a często nawet wiąże się z koniecznością zakupu nowych wersji narzędzia.

Dlaczego jest to tak istotne z perspektywy prowadzenia księgowości? Istotne znaczenie mają tutaj wszelkie zmiany prawne i regulacje, które muszą być uwzględniane podczas rozliczeń firmy. Działanie w oparciu o nieaktualne parametry może być ryzykowne i wiązać się z dotkliwymi karami.

Bez wsparcia technicznego ani rusz!

Subskrypcja dostępu do aplikacji sprawia, że klient zyskuje prawo do pełnego wsparcia technicznego i pomocy ze strony producenta. Oznacza to, że spora część spraw może być rozwiązana niemal natychmiast i bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Warto pamiętać, że współcześni twórcy dbają zazwyczaj o wzorowy kontakt z użytkownikami, oferując doskonałe wsparcie przez telefon, e-mail czy nawet rozmowy z konsultantem na czacie w czasie rzeczywistym!

Artykuł Partnera

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image