Dodano dnia 18.07.2019, 15:59
Do czego służą klapy dymowe?
Klapy dymowe są elementem, a właściwie urządzeniem montowanym w większości budynków przemysłowych i obiektów sportowych. Wynika to głównie ze względów bezpieczeństwa oraz przepisów, które nakazują odpowiednie przygotowanie się na ewentualność pożaru lub zadymienia. Montuje się je zazwyczaj w dachu lub ciągu stolarki okiennej. Jakie jednak jest dokładne przeznaczenie klap dymowych?

Oddymianie budynku
Po pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, klapy służą do oddymiana budynku, w którym zostały zamontowane. Oddymianie to inaczej odprowadzanie szkodliwych gazów i dymu, który powstaje podczas pożaru. Ma to na celu sprawne przeprowadzenie akcji ratunkowej oraz zapobieganie zaczadzeniu osób znajdujących się wewnątrz.

Odprowadzane gorącego powietrza
Kolejnym zadaniem klap oddymiających jest oddanie na zewnątrz gorącego powietrza. Właśnie dlatego montuje się je w dachu. Gorące powietrze idzie do góry i wydostaje się na zewnątrz. Jeżeli chodzi o klapy dymowe - https://lupusfire.pl/oferta/klapy-oddymiajace/ musi zapewnić wykonanie ich z materiałów odpornych na wysokie temperatury. Dzięki pozbyciu się gorącego powietrza konstrukcja budynku oraz osoby znajdujące się wewnątrz są chronione przed jego szkodliwym działaniem.

Doświetlenie pomieszczenia
Często klapy dymowe przypominają wyglądem okna. Nie bez powodu. Ich przeszklenie wynika bowiem z ich dodatkowej funkcji. Obecnie większość klap skonstruowana jest tak, aby umożliwić światłu dziennemu dostanie się do wewnątrz budynku. Dzięki temu pomieszczenie jest doświetlone naturalnym światłem, co pozwala na ograniczenie rachunków za prąd.

Dodatkowa wentylacja
Klapy oddymiające muszą się otwierać, by spełnić swoje podstawowe zadanie. Jednak można korzystać z tej funkcji nie tylko w razie pożaru. Klapy mogą być otwierane również w celu wentylacji pomieszczenia. Może być to alternatywą dla tradycyjnych okien i systemów klimatyzacyjnych. Wystarczy zamontować odpowiedni system otwierania, który pozwoli na sterowanie klapami na co dzień, a nie tylko w przypadku pożaru lub zadymienia.


Artykuł Partnera

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image