Dodano dnia 24.06.2019, 14:09
Dystrofia rogówki – zobacz, co musisz wiedzieć o chorobie
Dystrofie rogówki to odmiana dolegliwości polegających na uwarunkowanej genetycznie niewłaściwej budowie konkretnych powierzchni rogówki. Zmiany mają charakter wrodzony. Ze względu na to, iż mechanizmy niszczące rogówkę mogą postępować w odmiennym tempie moment wystąpienia pierwszych symptomów też może być niezwykle odmienny. Jest kilkadziesiąt typów dystrofii rogówki. Najcharakterystyczniejsze to dystrofia Fuchsa i dystrofia Cogana. Symptomy zależą od typu dystrofii i stadium zaawansowania oraz mogą pojawiać się w odmiennym wieku. Przeważnie jest to pogorszenie widzenia niewykonalne do skorygowania okularami lub soczewkami kontaktowymi, światłowstręt, wrażenie ciała obcego.

Co to jest dystrofia Fuchsa?

Dystrofia Fuchsa (FCED, FED) jest to taka dolegliwość oczu, w jakiej najgłębsza powłoka komórek rogówki podlega zmianom zwyrodnieniowym. Właśnie owa powłoka komórek, określana śródbłonkiem, jest dostępna za utrzymanie odpowiedniej ilości roztworu w rogówce oka. Śródbłonek podtrzymuje jasną rogówkę dla odpowiedniego widzenia, przez wypompowywanie nadmiaru roztworu, jaki może przyczyniać się do kłopotów połączonych z obrzękiem rogówki.

Choroba nazywana też dystrofią rogówki Fuchsa bądź dystrofią śródbłonka Fuchsa, często dotyka obu oczu oraz wywołuje sukcesywne pogorszenie widzenia z powodu obrzęku rogówki (obrzęk) oraz jej zmętnienia. W okresie, w miarę postępu dolegliwości obrzęk rogówki może prowadzić do występowania odcisków na przedniej stronie rogówki, znanych jako nabłonek bulli (oko Bulla). Tenże stan określany jest niejednokrotnie jako keratopatia pęcherzowa.

Jakie są sposoby leczenia?

Po określeniu wykrycia leczenie dostosowuje się do danego rodzaju dystrofii, stadium zaawansowania zmian i symptomów, jakie wywołują. U części chorych nie ma potrzeby żadnego leczenia. Gdy dochodzi do obrzęku nabłonka rogówki, wykorzystuje się specyfiki hipertoniczne (np. 5% płyn NaCl) w formie kropli bądź maści, delikatne soczewki kontaktowe i/lub zmniejsza się ciśnienie wewnątrzgałkowe. W wypadkach trwałego obniżenia przejrzystości rogówki potrzebne może być przeszczepienie jednej spośród osłabionych powierzchni rogówki (keratoplastyka warstwowa) bądź pełnej grubości rogówki (keratoplastyka drążąca).Postępowanie terapeutyczne

Postępowanie lecznicze w dystrofiach istoty odpowiedniej rogówki wiąże się z przeciwdziałaniem nawrotowym erozjom, dzięki wykorzystywaniu leczniczych soczewek kontaktowych. W tymże celu wykonywana jest też keratektomia laserowa jaka może wymagać powtarzania. Duże zmniejszenie ostrości wzroku stanowi wezwanie do przeszczepu drążącego (więc wiążącego się z wymianą fragmentu rogówki całkowitej grubości) rogówki. Po takim zabiegu mogą nastąpić nawroty, jednak są one łagodniejsze oraz mniej groźne dla pacjenta.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej zobacz na https://vidiummedica.pl/dystrofie-rogowki/

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image