Dodano dnia 28.12.2020, 09:03
Działanie w sektorze B2B - jak w nim handlować?
Dynamiczny rozwój branży IT oraz rosnąca konkurencja bardzo często odpychają nas od założenia własnej hurtowni internetowej. Rzeczywistość jest jednak inna. Bardzo dużo platform B2B korzysta z bardzo niskiej jakości oprogramowania, co praktycznie od początku skazuje je na porażkę. Jak prowadzić działania handlowe w sektorze B2B, aby przyniosły one zamierzony skutek?

Dlaczego wybór oprogramowania jest taki ważny?

Wybór oprogramowania do sklepu internetowego B2B jest często pierwszym i najważniejszym krokiem. To właśnie w tym momencie mamy możliwość wybrania oprogramowania, które będzie zapewniało naszym potencjalnym klientom ciągły dostęp do sklepu. Przykładem takiego oprogramowania może być CStore.pl, które już od kilku lat pomaga przedsiębiorcom w rozbudowie ich biznesu w sieci. Ważne jest to, aby takie oprogramowanie charakteryzowało się niską awaryjnością oraz profesjonalnym doradztwem ze strony supportu technicznego. Dzięki tym dwóm rzeczom będziemy mogli zapewnić ciągły dostęp do naszej oferty. Szczególną uwagę warto zwrócić również na okresy wysokiej sprzedaży. Nasz sklep internetowy musi wtedy wykazać się bardzo dużą wydajnością, a tylko oprogramowanie wysokiej jakości może to zapewnić.

Jak wyróżnić się na tle konkurencji?

W dobie rosnącej konkurencji bardzo trudnym zadaniem jest wyróżnienie się wśród niej. Jednym z elementów, którym możemy się wyróżnić, jest oczywiście cena. Należy jednak z tym uważać, ponieważ zbyt niska cena może powodować bardzo niskie przychody, które będzie generował nasz sklep internetowy B2B. Kolejnym czynnikiem, którym na pewno się wyróżnimy, jest różnorodność produktów, które oferujemy. Potencjalny klient, mając do wyboru dwa podobne sklepy, z całą pewnością wybierze ten, który charakteryzuje się szerszym wyborem produktów. Trzecim czynnikiem może być wygląd sklepu internetowego B2B. Przed oficjalnym otwarciem naszego sklepu warto przeanalizować ścieżkę potencjalnego klienta, którą będzie podążał.

Jakie działania promocyjne warto podejmować?

Nasza hurtownia internetowa oprócz solidnego oprogramowania będzie również potrzebowała odpowiednich działań promocyjnych. Jednym z takich działań jest prowadzenie profilów social media. Jest to bardzo dobry sposób na dotarcie do konkretnej grupy odbiorców. Innym działaniem są kampanię płatne. Stosunkowo niewielkim budżetem możemy dotrzeć do osób, które będą gotowe zakupić nasz produkt w tym momencie. Trzecim sposobem może być pozycjonowanie naszego sklepu B2B. Należy jednak nastawić się na to, że zyski z tego tytułu będą dopiero do nas wpływały w dłuższej perspektywie czasu. Pozycjonowanie SEO wymaga dosyć sporo technicznej wiedzy oraz cierpliwości, która z całą pewnością przyda się w tej sytuacji. Ostatnim najważniejszym sposobem promocji mogą być współprace partnerskie. Są one bardzo mile widziane wśród sklepów B2B. Zazwyczaj polegają one na wzajemnym polecaniu produktów swojego partnera. Dzięki temu nie tylko zbudujemy trwałe więzi biznesowe, ale również zwiększymy przychody w naszym sklepie internetowym. Musimy jednak pamiętać, że współpraca ma miejsca tylko wtedy, kiedy wszyscy na tym zyskują.

Czego nie należy robić?

Istnieje też szereg działań, których nie należy wykonywać. Jednym z nich jest czarny PR, czyli szerzenie negatywnych opinii o naszych konkurentach. Jest to działanie piętnowane na różnych rynkach i stosując tego typu zagrywki, musimy się liczyć nie tylko z bardzo dużą krytyką, ale również ze zmniejszaniem przychodów z tytułu naszego sklepu internetowego B2B.

Z całą pewnością nie jest zaskoczeniem stwierdzenie, że sklep internetowy B2B to metoda prób i błędów Cześć wiedzy możemy pozyskać z różnych źródeł, jednakże pewnych błędów na pewno nie wyeliminujemy. Naszym zadaniem w tym momencie jest ograniczenie problemów, które mogą pojawić się w trakcie nie tylko budowy naszej platformy B2B, ale również w momencie jej obsługi. Kluczowa w tym momencie będzie pomoc partnera technicznego, który będzie wszystko spinał pod kątem administracji sklepu B2B.

Więcej na ten temat w artykule https://www.cstore.pl/blog/sprzedaz-b2b-co-to-jest-i-na-czym-polega-handel-b2b/

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image