Dodano dnia 08.02.2020, 12:00
ESTA, czyli wygodny sposób na podróżowanie do USA
11 listopada 2019 roku Polska dołączyła do amerykańskiego programu ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program), dzięki czemu Polacy mogą wyjeżdżać do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych i biznesowych bez przechodzenia całej procedury wizowej. Nie oznacza to jednak, że wystarczy wsiąść w samolot mając przy sobie ważny paszport. Jeśli chcemy przekroczyć granicę USA, to przed wyjazdem musimy przejść kilka prostych korków.

Od wiz do ESTA

Przed przystąpieniem do Visa Waiver Program (VWP) polscy obywatele, którzy chcieli wyjechać do USA, musieli przejść procedurę wizową. Do otrzymania wizy należy złożyć wniosek z kompletem wymaganych dokumentów, wnieść opłatę w wysokości 160 dolarów, oraz osobiście pojawić się w ambasadzie, bądź konsulacie Stanów Zjednoczonych i odbyć rozmowę z amerykańskim urzędnikiem.

Jeśli przejdziemy pozytywnie wszystkie powyższe etapy, pozostaje spokojne oczekiwanie na decyzję. Po spełnieniu wymagań i przystąpieniu Polski do VWP, każdy, kto chce odwiedzić Stany w celach turystycznych, czy biznesowych, może pominąć całą procedurę wizową, ale przed wjazdem musi dopełnić kilku formalności. Przede wszystkim należy się zarejestrować w ESTA (Elektroniczna Autoryzacja Podróży do USA).

Rejestracja w systemie ESTA

System ESTA został wprowadzony w sierpniu 2008 roku, a od 12 stycznia 2009 roku jest obowiązkowy dla wszystkich podróżnych z krajów należących do VWP. Rejestrację w systemie można wykonać elektronicznie pod adresem - https://esta.cbp.dhs.gov/. Całość trwa kilka godzin, jednak jest to nieporównywalnie wygodniejsze, niż przejście procedury wizowej. Rejestracja polega na akceptacji szeregu zasad obowiązujących przyjezdnych na teren Stanów Zjednoczonych, oraz na podaniu wymaganych przez system danych osobistych. Ostatnim etapem jest uiszczenie opłaty w wysokości 14 dolarów. Po złożeniu wniosku i odczekaniu kilkunastu minut otrzymujemy nr referencyjny, a uzyskana autoryzacja ważna jest przez 2 lata.

ESTA - ważne informacje

ESTA znacznie ułatwia podróż do USA, ale wszystkie formalności należy dopełnić w wyznaczonym czasie. Przede wszystkim wniosek należy złożyć nie później niż 72 godziny przed odlotem. Oprócz autoryzacji w systemie ESTA potrzebny jest oczywiście ważny paszport, a jego data ważności nie może wygasać wcześniej niż pół roku od daty planowanego powrotu. Rejestracja w ESTA nie jest bezterminowa, należy ją ponowić za każdym razem, gdy wymieniamy paszport, oraz po wygaśnięciu jej ważności.

Nie wszystkie wnioski są automatycznie pozytywnie rozpatrywane. Autoryzacji nie otrzymają osoby, którym wcześniej odmówiono wizy oraz podróżni, którzy po 1 marca 2011 roku odwiedziły Koreę Północną, Iran, Irak, Libię, Somalię, Sudan, Syrię lub Jemen. Ponadto ważna rejestracja jest przepustką do samolotu, linie lotnicze wymagają jej przed wpuszczeniem pasażerów na pokład.

Otrzymaliśmy możliwość bezwizowej podróży do USA, dzięki czemu zobaczenie na żywo Nowego Jorku i Los Angeles nie wymaga przejścia długiej i męczącej procedury. ESTA ogranicza formalności do minimum, ale wciąż lecąc do USA musimy mieć przy sobie bilet powrotny, a ostateczna decyzja, o wpuszczeniu na terytorium Stanów Zjednoczonych, należy do urzędnika emigracyjnego.

O ESTA możesz aplikować na stronie EstaVisa.pl.

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image