Dodano dnia 09.06.2021, 21:36
Filtry samochodowe – niezbędne akcesoria, które powinny znaleźć się w Twoim aucie
Każdy właściciel samochodu powinien znać się na jego budowie. I nie chodzi tu jedynie o elementy zewnętrzne, lecz o to, co znajduje się pod maską. Jednymi z ważniejszych elementów, których nie widać, ale ich działanie jest odczuwalne, są filtry. Warto wiedzieć, gdzie ich szukać, by monitorować ich stan i w razie czego szybko wymienić na nowe. Bez tego czekają Cię awarie i niepotrzebne wydatki.

Najważniejszy w każdym aucie jest filtr oleju, odpowiedzialny za stan silnika

Zastanawiając się nad tym, jakie filtry znajdują się w Twoim samochodzie, możesz być pewien, że są to przede wszystkim te odpowiedzialne za czystość silnika. Filtry oleju powstrzymują wszelkie drobinki piasku, włókna syntetyczne i inne zanieczyszczenia przed dostaniem się do mechanizmu auta. Znajdziesz je pod maską, a ich wymianą możesz zająć się samodzielnie. Pamiętaj o tym, w zależności od ilości przebytych kilometrów. Nowy filtr paliwa warto zakładać po 20 tysiącach, jeśli użytkujesz samochód regularnie. Jeśli jednak korzystasz z auta okazjonalnie, filtr wymieniaj co roku, niezależnie od tego, co wskazuje licznik.

Równie istotny jest filtr paliwa

W każdym aucie znajduje się także filtr oczyszczający paliwo z osadów i różnego rodzaju drobinek. Jest on niezwykle istotny ze względu na to, że korzystasz z przeróżnych stacji benzynowych, na których możesz dostać lepszej lub gorszej jakości paliwo. Taki filtr wymaga wymiany każdego roku. Najlepiej zrobić to przed zimą, bo wtedy usunięta zostanie także woda nagromadzona w przewodach. Jeśli Twoje auto jeździ na benzynie, wymiana zalecana jest co 100 tysięcy kilometrów. W przypadku diesla jest to jedynie 30 tysięcy.

Gdzie znajduje się filtr powietrza?

Nie każdy o tym wie, ale do pracy silnik potrzebuje oczyszczonego powietrza. Filtry uniemożliwiają przedostanie się dalej różnego rodzaju spalinom, pyłkom i kurzowi. Wymiany dokonasz samodzielnie, a warto to robić minimum raz w roku. Przy częstej eksploatacji auta, nawet co 30 tysięcy kilometrów.

Dla własnego komfortu zadbaj o filtr kabinowy

Filtry, które wpływają na stan techniczny Twojego auta, są oczywiście najważniejsze. Jednak warto zadbać także o siebie i swoich pasażerów. Filtr kabinowy dba o jakość powietrza, jakie znajduje się wewnątrz pojazdu. O tym, że warto dbać o jego czystość wiedzą alergicy i rodzice małych dzieci. Jazda bez kurzu, roztoczy i smogu jest o wiele bardziej komfortowa i bezpieczniejsza. Aby utrzymać ten stan, wymieniaj filtr każdego roku.

Niezależnie od tego, który filtr zechcesz aktualnie wymienić, pamiętaj, by kupować je w profesjonalnych sklepach, które prowadzone są przez fachowców.

Artykuł Partnera

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image