Dodano dnia 07.11.2019, 10:15
Firma zajmująca się odśnieżaniem dachów – co tak właściwie robi?
Śnieg zalegający na dachach budynków stwarza zagrożenie nie tylko dla osób, które znajdują się wokół i w najbliższym otoczeniu, ale też wewnątrz. Dowodzi temu m.in. tragedia w Katowicach, gdzie kilka lat temu w wyniku zalegającej grubej warstwy śniegu na dachu hali widowiskowej doszło do jego zawalenia. Warto wiedzieć, że obowiązkiem każdego właściciela obiektu przemysłowego jest zimą odśnieżanie nie tylko otoczenia wokół budynku, ale też pozbywanie się śniegu z dachu. Za niewywiązanie się z tego obowiązku grożą kary. Nie musi jednak robić tego sam. Firma zajmująca się odśnieżaniem dachów wykona to bezpiecznie, szybko i profesjonalnie.

Nie każdy może zajmować się odśnieżaniem dachów

Jeżeli chcemy usuwać śnieg z dachu, musimy posiadać odpowiednie kwalifikacje. Dlatego też tylko firma zajmująca się odśnieżaniem dachów, zatrudniająca pracowników z potwierdzeniem ukończenia wymaganych kursów i szkoleń. Dotyczy to m.in. aktualnego szkolenia BHP, umiejętności posługiwania się profesjonalnym sprzętem na wysokości i w ekstremalnych warunkach, a także badań lekarskich dopuszczających osobę do pracy na wysokości do 3 metrów lub powyżej 3 metrów. Trzeba też wiedzieć, że pracach na wysokości mówimy już w przypadku, kiedy mają one miejsce co najmniej na wysokości 1 metra nas poziomem ziemi.

Obowiązki firmy zajmującej się odśnieżaniem dachów

Firma zajmująca się odśnieżaniem dachów wykonuje swoją pracę z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. Do podstawowego wyposażenia należy osprzęt do wspinaczki, szelki, kask, uprzęże i zaciski. Firma odśnieża dachy o różnej konstrukcji, co których musi dopasować wykorzystywany sprzęt. Najłatwiej jest w przypadku dachów prostych, gdzie ryzyko ześlizgnięcia się, ze względu na brak skosów, jest niewielki. Trudniej jest przy odśnieżaniu dachów stromych oraz takich, przy których konieczne jest zbliżanie się do krawędzi. Odśnieżanie dachów różni się w zależności od ich konstrukcji. Obowiązkiem każdej firmy, która się tym zajmuje, jest zapewnienie bezpieczeństwa, zarówno swoim pracownikom, dostarczając im odpowiednią zimową odzież ochronną, a także buty o antypoślizgowej powierzchni i cechujących się skuteczną przyczepnością. Firma zajmująca się odśnieżaniem dachów musi ponadto zadbać o zabezpieczenie miejsca pracy, jest to związane z przepisami dotyczącymi prac wysokościowych. Wykorzystuje się do tego różnego rodzaju obręcze i balustrady. Nie zawsze jednak warunki sprzyjają zastosowaniu takich zabezpieczeń. Wówczas to bezwzględnie ekipa musi zostać wyposażona w inne, ale możliwie jak najbardziej skuteczne środki zabezpieczające przed upadkiem.

Profesjonalne odśnieżanie dachów

Odśnieżanie dachów odbywa się z wykorzystaniem łopat do śniegu. Muszą one mieć jednak solidną konstrukcję i być odporne na duże obciążenie i częste użytkowanie. Dlatego też łopata do śniegu wykorzystywana do usuwania go z dachów najczęściej ma wzmocnienia metalowe. Co więcej, wiele firm decyduje się też na montaż urządzeń kotwiczących do powierzchni dachu. Pozwalają one na mocowanie sprzętu asekuracyjnego. Firma zajmująca się odśnieżaniem dachów musi ponadto usuwać śnieg w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla osób, które znajdują się w otoczeniu budynku.

Firma zajmująca się odśnieżaniem dachów ma więc bardzo odpowiedzialne zadanie. To od wykonanej przez nią pracy zależy bezpieczeństwo osób znajdujących się w budynku i wokół niego.

więcej na stronie https://www.komplex-breuer.pl/

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image