Dodano dnia 10.05.2018, 13:41
Gdzie wykonać kurs pilotażu helikoptera?
Osoby pragnące uzyskać licencję pilota wybierać mogą pomiędzy kilkoma ośrodkami, które prowadzą kursy i zajęcia praktyczne pozwalające na przystąpienie do egzaminów organizowanych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Pomimo stosunkowo niewielkiej liczby podmiotów, które prowadzą działalność w tym zakresie (w porównaniu oczywiście do innego rodzaju działalności, gdzie na jednym rynku terytorialnym potrafi funkcjonować jednocześnie nawet kilkaset konkurencyjnych względem siebie przedsiębiorców), wybór odpowiedniego miejsca do wzięcia udziału w kursie pilotażu helikoptera nie jest bynajmniej rzeczą prostą. Poza odległością, jaka dzieli nasze miejsce zamieszkanie od ośrodka organizującego takie zajęcia, powinniśmy wziąć pod uwagę także kilka innych czynników, które wpływać będą na ostateczne zadowolenie z tego, co uda nam się nauczyć przez cały okres trwania szkolenia.

Poszczególne ośrodki, które specjalizują się w szkoleniach przyszłych pilotów i adeptów lotnictwa, zarówno tego profesjonalnego, jak też hobbistycznego i turystycznego, różnią się między sobą pod wieloma względami. Podstawowa i najważniejsza różnica dotyczy tego, na jakich maszynach odbywają się loty szkoleniowe pod kontrolą i nadzorem instruktora lotnictwa. Poza ogólnym podziałem statków powietrznych na samoloty, szybowce i helikoptery, w każdej z wymienionych wyżej kategorii zachodzą istotne różnice pomiędzy modelami maszyn produkowanymi przez tych samych lub innych producentów. Istotny jest także stan techniczny, wyposażenie oraz dotychczasowy przebieg statków powietrznych, które to czynniki wpływać mogą na komfort odbywanych lotów oraz ogólne wrażenia związane z odbywaniem szkolenia. Decydując się zatem na uczestnictwo w kursie pilotażu helikoptera powinniśmy w pierwszej kolejności dowiedzieć się, jakim parkiem maszyn dysponuje wybrany przez nas właściciel ośrodka szkoleniowego.

Kolejnym, równie ważnym czynnikiem przy wyborze właściwego podmiotu organizującego kursy jest informacja o tym, jaki jest jego planowany przebieg, a także jakie osoby prowadzić będą szkolenie. Oferty poszczególnych ośrodków bardzo często różnią się między sobą, zwłaszcza gdy porówna się ogólną liczbę godzin, które poświęcane są z jednej strony na szkolenie teoretyczne, z drugiej natomiast – na doskonalenie praktycznych aspektów pilotowania statkami powietrznymi. Różne są też proporcje pomiędzy zajęciami teoretycznymi i praktycznymi. Pomimo też tego, że każdy entuzjasta lotnictwa przede wszystkim chciałby koncentrować się na praktycznej nauce pilotowania, nie może zapominać o odpowiednim przygotowaniu teoretycznym. Bez podstaw wyniesionych z zajęć wykładowych, trudnym będzie bezproblemowe kontrolowanie śmigłowca w powietrzu oraz wykonywanie wszystkich manewrów w powietrzu. Nie sposób też pominąć kwestii związanych z wyposażeniem oferowanym samym kursantom. Chodzi tu zwłaszcza o takie akcesoria jak słuchawki lotnicze dla pilotów, odzież ochronna itp. Warto zwrócić uwagę na to, aby tego rodzaju przedmioty dostępne były u organizatora kursu, a osoba w nim uczestnicząca nie ponosiła dodatkowych kosztów związanych z ich zakupem lub wypożyczeniem.

Więcej na helipoland.com