Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 26.10.2016, 13:32
Implanty Pillar w leczeniu chrapania i bezdechu sennego
Chrapanie kojarzy nam się z przykrym zjawiskiem akustycznym, którego skutki odczuwają przede wszystkim najbliżsi. Próbują zasłonić głowę poduszką, inwestują w stopery do uszu czy budzą chrapiącego, jednak żaden z tych sposobów nie pozwoli pozbyć się problemu na stałe. Tymczasem okazuje się, że chrapanie można, a nawet trzeba leczyć, i to nie tylko ze względu na partnera, ale przede wszystkim dla swojego zdrowia.

Chrapanie nie kojarzy nam się z poważnymi dolegliwościami natury zdrowotnej, a raczej z nieprzyjemnymi odgłosami docierającymi z sypialni. Mało kto wie, że chrapanie jest czymś więcej niż tylko przyczyną dyskomfortu i niewyspania, gdyż może przerodzić się w groźną dla zdrowia przypadłość, jaką jest zespół bezdechu sennego. Chrapanie i bezdech senny utrudniają prawidłowy sen, a chory ma wrażenie notorycznego zmęczenia. Pojawiają się trudności z zapamiętywaniem oraz koncentracją, ogólne osłabienie organizmu czy nawet depresja. Na szczęście, współczesna medycyna zna rozwiązanie i proponuje pacjentom mało inwazyjną i bezpieczną metodę leczenia chrapania i bezdechu sennego. Mowa o implantach Pillar.

Implanty Pillar – co to takiego?

Za chrapanie i bezdechy senne w około 80 proc. przypadkach odpowiada zbyt wiotkie podniebienie miękkie. Pierwszą i dotychczas jedyną procedurą medyczną rekomendowaną przez FDA jako metoda leczenia chrapania i zespołu bezdechu sennego oraz posiadającą certyfikat CE jest zabieg wszczepienia implantów Pillar. Metoda cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno pacjentów, jak i lekarzy, gdyż należy do grupy zabiegów mało inwazyjnych i komfortowych dla chorego.

Implanty Pillar są produktem amerykańskiej firmy Medtronic, światowego lidera na rynku technologii medycznych. Zostały wykonane z włókna poliestrowego, a każdy z nich ma około 18 mm długości i 2 mm szerokości. Materiał, z jakiego wytworzone są implanty, jestwykorzystywany w medycynie od kilkudziesięciu lat, został więc dobrze przebadany i jest bezpieczny dla pacjentów. Zadaniem implantów jest usztywnienie podniebienia miękkiego, którego wiotkość, jak już wspomnieliśmy, odpowiada za osiem na dziesięć przypadków problemów z chrapaniem i bezdechami sennymi.

Jak wygląda leczenie chrapania i bezdechu sennego implantami Pillar?

Sama procedura wszczepienia implantów jest bezbolesna i komfortowa dla pacjenta. Zabieg trwa zaledwie kilkanaście minut i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Lekarz za pomocą jednorazowego narzędzia chirurgicznego, przypominającego wyglądem pistolet, umieszcza trzy (rzadziej pięć) implantów w śluzówce podniebienia miękkiego. Jeszcze tego samego dnia pacjent może wrócić do domu. Większość pacjentów już po godzinie może normalnie jeść oraz pić.

Co ważne, wszczepione implanty są niewidoczne i nie mają najmniejszego wpływu na barwę głosu czy przełykanie. W skutek naturalnych procesów regeneracyjnych organizmu i gojenia się rany, implanty zostają ściśle zintegrowane z tkankami. Tkanka włóknista rozrasta się i, przerastając wprowadzone implanty, spaja je, co skutkuje ich dodatkowym wsparciem oraz usztywnieniem podniebienia. Obecność implantów zapewnia zmniejszenie drgania podniebienia miękkiego, co zapobiega chrapaniu, oraz uniemożliwia opadanie tkanek, dzięki czemu nie występują bezdechy senne. U zdecydowanej większości pacjentów następuje znaczna poprawa.

Na pełne efekty zabiegu należy poczekać około 3 miesięcy, aby otaczające implanty tkanki wrosły w nie i usztywniły podniebienie. Skuteczność leczenia chrapania i bezdechu sennego stwierdzono już w testach klinicznych. Co ważne, w grupie pacjentów poddanych testom nie zaobserwowano żadnych komplikacji i skutków ubocznych. Koordynator Otolaryngologii w Szpitalu Medicover dr n. med. Agnieszka Strzembosz oraz założyciel pierwszego w naszym kraju Centrum Leczenia Chrapania dr n. med. Michał Michalik zgodnie przyznają, że około 90 proc. pacjentów poddanych zabiegowi wszczepienia implantów Pillar rekomenduje tę metodę jako skuteczny sposób leczenia chrapania i bezdechu sennego. O innych metodach leczenia chrapania dowiesz się czytając ten artykuł: www.tourmedica.pl/blog/nowoczesne-metody-leczenia-chrapania/