Dodano dnia 06.08.2019, 12:20
Implanty zębów – ciesz się pięknym uśmiechem na lata!
Ruchome protezy zębowe lub mostki niszczące okoliczne zęby to nie wszystko, czym można uzupełnić braki. Nowoczesną alternatywą są implanty zębów!

Implantologia stomatologiczna to obecnie jedna z najbardziej zaawansowanych dziedzin stomatologii. Wykorzystywane przez nią implanty zębowe pozwalają na trwałe i estetyczne uzupełnienie braków zębowych – zarówno tych pojedynczych, jak również w przypadku całkowitego bezzębia.

Gdy także myślisz o tym, jak uzupełnić braki, ale nie chcesz korzystać z tradycyjnych protez, implanty zębów mogą być najlepszym rozwiązaniem!

W artykule przeczytasz o następujących kwestiach:

 • - Czym są implanty zębów?
 • - Budowa implantów zębowych
 • - Zalety implantów stomatologicznych
 • - Jak wszczepia się implanty?
 • - Dbanie o implanty stomatologiczne
 • - Gdzie skorzystać z usług implantologii stomatologicznej?Czym są implanty zębów?


Implanty, inaczej wszczepy, to ciała obce, które umieszcza się w organizmie po to, aby odtworzyć funkcję lub estetykę określonych organów. Najczęściej stosuje się implanty zastępujące tkanki twarde.


Wśród implantów stosowanych w medycynie dużym zainteresowaniem cieszą się implanty stomatologiczne, czyli implanty zębowe. Są to wszczepy śródkostne, które stanowią rodzaj stałej protezy stosowanej w celu odbudowy utraconego zęba albo zębów.


Chociaż leczenie implantologiczne nie należy do tanich, to jednak wiele osób decyduje się na takie właśnie usługi stomatologiczne. Ze względu na swoje liczne zalety implanty doskonale odtwarzają naturalne zęby, a przy tym są bardzo trwałe – mogą służyć nawet przez ponad 20-25 lat!


Budowa implantów zębowych


Najczęściej spotyka się implanty zębowe wykonane z tytanu. Tytan jest metalem obojętnym dla organizmu, posiada antyalergiczne właściwości, dlatego też jest on bardzo dobrze tolerowany i nie niesie ze sobą wysokiego ryzyka odrzucenia wszczepu.


Skuteczność leczenia implantologicznego bazuje na tak zwanym zjawisku osseointegracji czy osteointegracji. To zjawisko polegające na połączeniu wszczepu z żywą kością. Tlen z tkanki kostnej tworzy wtedy na powierzchni szczepu z tytanu warstwę dwutlenku tytanu, na którą nakłada się nowa tkanka kostna zapewniająca stabilne mocowanie implantu.Implant stomatologiczny składa się z trzech elementów:

 • - implant w formie śruby umieszczany w kości
 • - łącznik pomiędzy implantem a koroną
 • - korona protetyczna widoczna w jamie ustnej


Gabinety stomatologiczne oferujące usługi implantologiczne stosują implanty wielu producentów. Różnią się one pomiędzy sobą kształtem oraz wielkością, dzięki czemu można dopasować je indywidualnie do pacjenta.


W związku z tym, że implanty stomatologiczne umieszczane w jamie ustnej pacjenta składają się z kilku elementów, zabieg ich wszczepienia także odbywa się etapami.Zalety implantów stomatologicznych:

 • - wieloletnia trwałość – wszczepiony implant może służyć nawet na kilkadziesiąt lat
 • - wyjątkowa estetyka – implanty zębów z zewnątrz wyglądają jak naturalne zęby pacjenta
 • - szerokie zastosowanie – możliwość wszczepienia implantów zarówno przy pojedynczych brakach, jak również przy większych ubytkach w łukach zębowych
 • - zachowana funkcja żucia – implanty są na tyle mocne, że pozwalają na żucie pokarmów bez ryzyka ich uszkodzenia
 • - brak problemów z mową – nie dochodzi do zaburzenia mowy, co może mieć miejsce przy niektórych typach protez ruchomych
 • - łatwa pielęgnacja – implanty zębowe myje się tak, jak pozostałe zęby
 • - brak potrzeby obrabiania okolicznych zębów – w przypadku zastosowania mostka protetycznego należy wyleczyć kanałowo i oszlifować okoliczne zęby, trwale zmieniając ich wygląd, nawet jeśli są zdroweTe wszystkie zalety powodują, że implanty zębowe są obecnie tak popularne i chętnie wybierane przez wielu pacjentów decydujących się na uzupełnienia protetyczne.Jak wszczepia się implanty?


Jak wspomnieliśmy już wcześniej, leczenie implantologiczne następuje etapami, dlatego też konieczne jest odwiedzenie gabinetu stomatologicznego kilka razy zgodnie z przygotowanym harmonogramem leczenia.


Pierwszym krokiem jest konsultacja ze stomatologiem specjalizującym się w implantologii. Stomatolog wykona wówczas badanie jamy ustnej oraz wywiad z pacjentem, a także zaleci inne badania, na przykład RTG, badanie tomografii komputerowej.


Implantacja wszczepu odbywa się w znieczuleniu miejscowym i trwa około 15 minut. Stomatolog wykonuje otwory w kości pacjenta i umieszcza w nim implant, a następnie zszywa powstałą ranę. Po około 10-14 dniach usuwa się szwy i dopasowuje protezy. Gojenie rany wokół implantu trwa około 2-4 miesięcy. Po tym czasie na implant można założyć koronę.


Cały proces wszczepiania implantów stomatologicznych jest zatem bardzo krótki. Należy jednak zaczekać na to, aż zajdzie proces osseointegracji, czyli złączenia się implantu wraz z otaczającymi go tkankami kostnymi. Dopiero wtedy można zastosować koronę stomatologiczną.


Dbanie o implanty stomatologiczne


Chociaż implanty zębów nie są narażone na próchnicę oraz inne schorzenia, to jednak pacjent także powinien pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji. Zaniedbania mogą prowadzić do miejscowych zapaleń, a nawet do odrzucenia wszczepu.


W przypadku implantów stomatologicznych higiena jamy ustnej powinna następować w normalnym trybie. Zaleca się mycie zębów co najmniej dwa razy dziennie, najlepiej po śniadaniu i kolacji, a także czyszczenie przestrzeni międzyzębowych z użyciem nitki lub irygatora.


Gdzie skorzystać z usług implantologii stomatologicznej?


Aktualnie leczenie implantologiczne w Polsce cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony pacjentów. Co więcej, nasze gabinety wybierają także pacjenci z innych krajów, ponieważ implanty zębowe w naszym kraju są bardziej atrakcyjne cenowo niż w krajach zachodniej czy północnej Europy.


W województwie małopolskim usługi w ramach leczenia implantologicznego oferuje Gabinet Stomatologiczny Ziętek Clinic z Krakowa, który od lat zajmuje się świadczeniem kompleksowych i fachowych usług stomatologicznych w tym wszczepianiem implantów zębowych. Zapraszamy!

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image