Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 04.02.2019, 09:37
Jak budować domy, żeby oszczędzać energię?
Od kilku lat nieustannie słyszymy o metodach, które pozwalają na jak najlepsze wykorzystanie sił natury w budownictwie. Jak się okazuje, w polskich warunkach klimatycznych możemy zyskać bardzo wiele zdając się na pracę deweloperów dbających o zgodną z wyznaczonymi normami energooszczędność. Oszczędności na środkach i surowcach zużywanych w skali roku potrafią zmniejszyć się aż o ponad połowę w stosunku do tradycyjnego budownictwa. Poniżej wraz z ekspertami postaramy się wyjaśnić, jak małe zmiany będą w stanie powiększyć nasz budżet.

Co zrobić, żeby oszczędzać na energii cieplnej? Studium przypadku

W naszym kraju, jednym z pierwszych projektów, które zyskały oficjalnie miano energooszczędnego budownictwa były wciąż dostępne domy na sprzedaż w Tarnowskich Górach  i Mikołowie, która to inwestycja sprawiła, że nawet inwestorzy i architekci ze stolicy i większych miast nabrali przysłowiowej wody w usta. Przyznawane przez NFOSiGW certyfikaty za spełnienie wyśrubowanych standardów odbiły się w nadwiślańskim budownictwie szerokim echem. A wszystko dzięki wdrożeniu w praktyce metod, o których fachowcy wiedzą od dawien dawna.



Po pierwsze, już na etapie projektowania architekci oraz konstruktorzy muszą postarać się o stworzenie wytycznych, które doprowadzą do budowy prostej bryły z minimalną liczbą załamań - zarówno jeśli chodzi o ściany jak też tych związanych z dachem. Nie będzie również zaskoczeniem dla nikogo strategia polegająca na minimalizowaniu przeszkleń od strony północnej budynku na rzecz umieszczenia od południa pomieszczeń najbardziej eksploatowanych za dnia, jak choćby salon czy też jadalnia. Dopuszczające do nich światło okiennice muszą być wyposażone w dodatkową szybę oraz oczywiście powinny być oparte o stolarkę okienną o zwiększonej szczelności. Te czynniki pozwolą przepuścić znacznie mniej ciepła niż ma to miejsce w normalnym projekcie.


Termoizolacja i planowanie krajobrazu mają znaczenie



Bez wątpienia jednak na energooszczędność składają się też inne, choć mniej zadziwiające sprawy. Między innymi zamiana i dobór najlepszego pieca czy też zadbanie o odzyskiwanie ciepła w ramach rekuperacji. Niemożliwe do ominięcia w naszych rozważaniach byłyby także materiały i grubość warstw termoizolacji, zaczynając od ścian, a kończąc na dachu. Odpowiednie parametry mogą być uzyskane już przy 30 centymetrach warstwy nieprzepuszczającej ciepła.



Nowoczesna inwestycja nie oddałaby do użytkowania żadnej budowli, jeśli ta źle wpisywałaby się w lokalne warunki i zabudowania. Z tego też względu powinniśmy zawsze sprawdzać, czy deweloper prócz budowli postarał się także o naturalne i harmonijne rozwiązania na poziomie ogólnej infrastruktury. Najlepiej zatem zrobimy, jeśli prześledzimy i odtworzymy główny zamysł stojący za zorientowanym ekologicznie i ekonomicznie budowlanym przedsięwzięciem.


Artykuł Partnera

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image