Dodano dnia 27.05.2020, 18:36
Jak często należy wymieniać tusz w drukarce i jak to zrobić prawidłowo
Wydruki mają coraz bledsze kolory, a ich jakość słabnie? To sygnał, że pora wymienić tusz w drukarce. Jak się do tego zabrać? I czy istnieją inne sytuacje, w których konieczna okazuje się instalacja następnego pojemnika z atramentem? Sprawdźmy, jak często wymieniać tusz w drukarce i zapamiętajmy właściwy sposób montowania nowego wkładu.

Warunki eksploatacji sprzętu

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy powinna nastąpić wymiana wkładu z tuszem, np. co określoną liczbę miesięcy. To, jak często należy zamienić wyczerpany atrament na nowy, zależy przede wszystkim od częstotliwości korzystania z drukarki. Im więcej stron drukujemy, tym szybciej wzrasta zużycie tuszu. Atrament wyczerpuje się więc w krótszym czasie i wcześniej pojawia się potrzeba wymiany wkładu w drukarce.

Częstotliwość kupna i montażu nowego pojemnika zależy również od tego, co drukujemy. Jeśli często potrzebujemy wydruku kolorowych zdjęć w dużej rozdzielczości, atrament wyczerpie się wcześniej niż w przypadku wydruku tekstu.

Wymiana tuszu na nowy jako forma konserwacji drukarki

Nawet jeśli nie używamy sprzętu drukującego zbyt często, konieczna jest regularna wymiana tuszu w drukarce. Dlaczego tak się dzieje? Nieużywany atrament zasycha, zapychając dysze i uszkadzając podzespoły sprzętu. Aby uniknąć tych konsekwencji, lepiej wymienić stary pojemnik, w którym tusz mógł zacząć już wysychać, na nowy. Gdzie szukać wkładów w dobrych cenach?

Tusze do drukarek HP są dostępne na stronie https://www.profibiuro.pl/hp-c-86_49.html. W sklepie znajdziemy również materiały eksploatacyjne innych marek – atramenty oryginalne i zamienniki.

Kiedy wiadomo, że trzeba wymienić tusz w drukarce?

O tym, że należy wyjąć stary wkład i zamienić go na nowy, użytkowników drukarek informuje specjalny komunikat. Na ekranie komputera pojawia się wiadomość o niskim poziomie tuszu. Ta informacja określa moment, w którym trzeba wymienić wkład atramentowy, aby móc bez przeszkód użytkować sprzęt. Komunikat pokazuje, czy kończy się tusz czarny, czy kolorowy, co ułatwia zorientowanie się w sytuacji i kupno odpowiedniego pojemnika.

Jak prawidłowo wymienić tusz w drukarce?

Każdy model sprzętu ma swój określony sposób wymiany kartridża. Tusz do drukarki HP wymienia się więc nieco inaczej niż ten przeznaczony do drukarki Brother. Aby poznać szczegółowe zalecenia, należy przeczytać instrukcję obsługi posiadanego urządzenia. Zasady wymiany tuszu są omówione w specjalnym rozdziale książeczki dołączonej do drukarki albo dostępne na stronie internetowej producenta.

Mimo wspomnianych różnic istnieje kilka uniwersalnych reguł bezpiecznej wymiany starego wkładu z atramentem na nowy. Dotyczą one tuszów wszystkich producentów, niezależnie, czy są to tusze HP, Epson czy Samsung. Pierwsza z nich mówi o tym, że najlepiej przeprowadzać zamianę materiałów eksploatacyjnych tuż po ich wyczerpaniu albo gdy zauważymy, że ich wydajność uległa pogorszeniu. Ponadto większość drukarek wymaga wyłączenia urządzenia przed wymianą tuszu. Aby wyciągnąć kartridż, zazwyczaj należy podnieść albo otworzyć klapę zabezpieczającą dostęp do pojemników z atramentem. Część modeli może wymagać dodatkowo włączenia funkcji wymiany tuszu w panelu sterowania drukarki. Wówczas sprzęt przejdzie w stan oczekiwania na wymianę.

Po uzyskaniu dostępu do pojemników, ostrożnie wyciągamy stary wkład z urządzenia. Następnie usuwamy taśmę ochronną z nowego pojemnika. Wkład umieszczamy w odpowiedniej komorze drukarki, trzymając go po bokach i unikając dotykania miedzianych styków, dysz oraz układów scalonych. Na koniec zamykamy pokrywę i możemy przystąpić do drukowania.

Aby drukarka służyła nam jak najdłużej, musimy regularnie i prawidłowo wymieniać w niej tusz. Nie tylko umożliwi to bezproblemowe użytkowanie sprzętu, ale też zapobiegnie uszkodzeniu dysz przez zasychający atrament. Nowe tusze HP, Canon, Brother czy innych firm kupimy w najlepszych cenach w internecie. Warto znaleźć rzetelnego sprzedawcę i sprawdzić jego ofertę. Sklepy internetowe często organizują obniżki czy promocje, co dodatkowo może obniżyć koszty eksploatacji urządzenia. Z kolei szczegółowe instrukcje montażu nowego wkładu znajdziemy w instrukcji obsługi drukarki. Przestrzegając zaleceń producenta, obniżamy ryzyko awarii.

Artykuł Partnera

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image