Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 13.10.2016, 11:22
Jak napisać i złożyć pozew o rozwód?
Podstawowym dokumentem przy rozwodzie jest pozew – to on sygnalizuje, że jeden z małżonków chce zakończenia małżeństwa z winą czy też bez orzekania o winie. W jaki sposób należy napisać pozew rozwodowy i gdzie go złożyć?

Pozew rozwodowy jest dokumentem, który jest podstawą do udzielenia rozwodu. W pozwie i w postępowaniu rozwodowym występują dwie strony – jest to powód, czyli małżonek, który wniósł pozew do sądu i domaga się rozwodu, a także pozwany, czyli małżonek, z którym powód chce otrzymać rozwód.

Dokument mieć on formę pisemną i powinien składać się z dwóch części – petitum, w którym zwięźle podaje się treść swojego żądania, a także z uzasadnienia, w którym należy wymienić powody uwzględnienia przez sąd danego żądania.

Oprócz tych danych dokument musi posiadać informacje takie jak: data i miejscowość sporządzenia pozwu, dane dotyczące stron, adresy, podpisy, spis załączników. W przypadku, gdy posiada się inny adres zameldowania od adresu zamieszkania, należy podać ten, pod którym obecnie się przebywa.

Co napisać w pozwie o rozwód?

Sprawa jest dość prosta wtedy, gdy małżonkowie nie mają wspólnych dzieci – wtedy w petitum należy umieścić wniosek o rozwiązanie małżeństwa ze wskazaniem winy czy też bez orzekania o winie, a także można dodać do niego wniosek o uregulowanie sposobu korzystania z mieszkania, gdy małżonkowie mieszkają razem.

Gdy małżonkowie mają małoletnie dzieci, w tej części pozwu należy też wskazać swoje żądania dotyczące powierzenia władzy rodzicielskiej, uregulowania kontaktów oraz zasądzenia alimentów.

W określonych sytuacjach można też wnioskować o zasądzenie alimentów, które może otrzymać poszkodowany współmałżonek, zwolnienie od kosztów sądowych czy wydanie postanowienia zabezpieczającego.

Kolejną częścią jest uzasadnienie pozwu rozwodowego. Należy podać w nim informacje takie jak data i powód zawarcia związku małżeńskiego, a w przypadku orzekania o winie należy wskazać też dowody na tę okoliczność – może być to zdrada, nadużywanie alkoholu, przemoc.

Na koniec należy również podpisać wniosek lub też wskazać pełnomocnictwa oraz wymienić załączniki dołączone do wniosku.

Załączniki do pozwu rozwodowego

Do pozwu rozwodowego należy również dodać załączniki takie jak odpisy aktów stanu cywilnego – akty małżeństwa i urodzenia małoletnich dzieci w przypadku ich posiadania. Odpisy aktów stanu cywilnego powinny być aktualne, czyli powinny posiadać najwyżej 3 miesiące.

Ile trzeba zapłacić?

Złożenie pozwu rozwodowego wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty sądowej w wysokości 600 złotych. Koszt może być też podzielony po równo na małżonków w przypadku braku orzekania o winie. Opłatę należy wnieść w kasie sądu lub przez przelew na wskazane konto. Powód może również wnioskować o zwolnienie z kosztów w przypadku trudnej sytuacji finansowej.

Gdzie złożyć pozew o rozwód?

Pozew należy przygotować w dwóch egzemplarzach i wraz z dowodem uiszczenia opłaty sądowej przekazać do odpowiedniego sądu.

Pozew rozwodowy należy skierować do wydziału cywilnego sądu okręgowego właściwego dla ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków, gdy chociaż jedno z nich jeszcze w nim przebywa. Gdy małżonkowie nie mają już swojego wspólnego miejsca zamieszkania, wówczas wniosek należy przekazać do sądu okręgowego właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego, czyli tej osoby, przeciwko której wnosimy pozew.

Zdarza się jednak, że nie można ustalić miejsca zamieszkania pozwanego – w takiej sytuacji wniosek składa się do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania powoda, czyli małżonka wnoszącego pozew rozwodowy.

Warto pamiętać o tym, że jeżeli pozew będzie nieprawidłowo napisany czy niekompletny, sąd dokona jego zwrotu. Wówczas należy uzupełnić braki i dokonać odpowiednich zmian.

Warto zwrócić się o pomoc

Chociaż pozew rozwodowy można przygotować samodzielnie, w sieci można znaleźć również przykłady i gotowe wzory, to jednak jeżeli chcesz mieć pewność, że wszystko będzie dopięte na ostatni guzik, warto skorzystać z pomocy prawnika lub radcy prawnego np takiego jak tutaj, który posiada doświadczenie w prowadzeniu spraw rozwodowych dla swoich klientów.

Prawnik będzie mógł przygotować pozew rozwodowy zgodnie z wymogami prawnymi, a następnie zająć się również innymi sprawami formalnymi związanymi z rozwodem – zarówno tym z orzekaniem o winie współmałżonka, jak i również bez orzekania o winie.


Artykuł Partnera