Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 23.04.2015, 19:01
Jak rozpoznać grypę żołądkową
Początkowe objawy grypy żołądkowej mogą być mylnie odczytywane, jako oznaki zbliżającego się przeziębienia, czy grypy. W późniejszym etapie choroby, łatwo pomylić ją z zatruciem pokarmowym. Jak rozpoznać grypę żołądkową?

Grypa żołądkowa - co to za choroba?

Przypadłość, którą w języku potocznym zwykło się określać jako grypa żołądkowa, to choroba, wywoływana przez wirusy - głównie przez rotawirusy, rzadziej przez astrowirusy i norowirusy. Grypa żołądkowa to zakażenie przewodu pokarmowego - wirusy infekują komórki jelit i podrażniają żołądek.

Pierwszy etap grypy żołądkowej

Początkowy etap, świadczący o zachorowaniu, zwykle nie jest przez nas zauważany. Jest to tak zwany utajony czas choroby - wirusy już atakują nasz przewód pokarmowy, ale choroba nie przyczyniła się jeszcze do pojawienia się symptomów. W tym czasie od osoby zakażonej wirusem można się już zarazić, wirusy najszybciej rozprzestrzeniają się w ciągu kilku (2-3) dni przed wystąpieniem objawów. Ich ekspansja odbywa się drogą kropelkową, więc o zarażenie się jest niezwykle łatwo, jeśli przebywamy w pobliżu osoby chorej. Grypę żołądkową nazywa się czasem chorobą brudnych rąk, ponieważ nieodpowiednia higiena i zbyt rzadkie mycie dłoni zwiększają ryzyko zakażenia.

Charakterystyczne symptomy grypy żołądkowej

Drugi etap choroby rozpoczyna się, gdy błona śluzowa jelita zostanie uszkodzona i dojdzie do jego podrażnienia. W tym czasie pojawiają się charakterystyczne objawy grypy żołądkowej, czyli biegunka oraz wymioty. Rozpoczynają się one nagle i mają bardzo intensywny przebieg, dlatego często mylone są z zatruciem pokarmowym, czy ciężką postacią niestrawności.

Skąd mieć pewność, że to, na co cierpimy, to właśnie grypa żołądkowa? Jej przebieg jest zwykle bardziej burzliwy, niż w przypadku zatrucia, wodnisty stolec oddaje się nawet kilkanaście razy dziennie, a biegunce mogą, choć nie muszą, towarzyszyć gwałtowne wymioty. Zwykle jest tak, że przed wystąpieniem objawów czujemy się całkiem dobrze, a gdy się pojawiają, nagle opuszczają nas siły. Dodatkowymi objawami choroby mogą być bóle brzucha oraz podwyższona temperatura. Gorączka w czasie grypy żołądkowej potrafi osiągnąć powyżej 39 stopni Celsjusza.

Lekarstwo na grypę żołądkową

Bardzo ważne jest, by prawidłowo rozpoznać nękającą nas chorobę. W przypadku grypy żołądkowej nie ma konieczności zgłaszania się do lekarza, ponieważ nie istnieje lek na tę chorobę, a leczenie polega na łagodzeniu objawów. Wyjątkiem są małe dzieci oraz osoby w podeszłym wieku. W ich przypadku lepiej, aby leczenie grypy żołądkowej nadzorował lekarz, gdyż u najmłodszych i najstarszych organizmów niezwykle łatwo jest o odwodnienie oraz inne powikłania grypy żołądkowej.

Osoby chorujące na grypę żołądkową, nie powinny sięgać po popularne leki powstrzymujące biegunkę, czy wymioty - takie postępowanie spowolni powrót do zdrowia, bo uniemożliwi organizmowi intensywne pozbywanie się wirusów z przewodu pokarmowego. Środki dozwolone to napary ziołowe, leki przeciwgorączkowe oraz mieszanki elektrolitów.

Gwałtowny, intensywny przebieg choroby trwa około 3 dni. Po tym czasie chory jest zwykle bardzo osłabiony, wręcz wycieńczony. Pomaga duża dawka snu oraz odpowiednie nawodnienie organizmu. Czasami biegunka utrzymuje się nawet do 9 dni, jednak w końcowej fazie zwykle ma o wiele łagodniejszy przebieg.

Brak apetytu w czasie grypy żołądkowej

Kolejną charakterystyczną cechą grypy żołądkowej jest utrata apetytu przez chorego. Brak łaknienia przez kilka dni od wystąpienia pierwszych objawów nie powinien nas niepokoić, ważne, by w tym czasie chory przyjmował jak najwięcej płynów, aby nie doszło do odwodnienia organizmu. W późniejszym etapie choroby należy ostrożnie wprowadzać dietetyczne posiłki, tak, aby osoba, cierpiąca na grypę żołądkową, miała siły do zwalczenia choroby i aby szybciej wyzdrowiała. Pierwszym posiłkiem powinien być lekkostrawny kleik ryżowy, dobrym rozwiązaniem będzie także podanie choremu chudego rosołu.

Artykuł został opracowany na podstawie serwisu internetowego gastryczne.pl

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image