Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 28.08.2020, 13:40
Jak sporządzić dobrą umowę?
Napisanie dobrej umowy to sztuka, nie wystarczy bowiem odnaleźć odpowiedni wzór w internecie i podstawić do niego dane stron zaciągających zobowiązanie. Tak naprawdę dobry kontrakt może nam zagwarantować dobry, szczególnie taki, który posiada duże doświadczenie w tego rodzaju sprawach.

Zakres usług adwokackich

Zwykle profesjonalny prawnik, świadczy usługi obejmujące m.in. sporządzanie i opiniowanie umów cywilnoprawnych.

Sporządzenie dobrej umowy to tylko część pracy nad danym zobowiązaniem. Adwokat każdorazowo powinien najpierw zebrać wszystkie niezbędne informacje od swojego klienta, zaproponować mu konkretny rodzaj umowy i umieścić w niej postanowienia, które będą chroniły go w możliwie jak najpełniejszym wymiarze.

Nie wolno przy tym zapomnieć, że sporządzenie umowy wiąże się bardzo często z koniecznością wnoszenia do niej odpowiednich poprawek. Rzadko kiedy zdarza się bowiem, że umowa jest idealna już po pierwszym jej napisaniu.

Co powinna zawierać umowa?

Każda umowa musi zawierać wyraźne określenie jej stron oraz przedmiot danego zobowiązania. Równie istotne jest wskazanie czasu trwania kontraktu, daty i miejsca jego podpisania. Powyższe elementy to jednak niezbędne minimum, które musi znaleźć się w każdej umowie.

Oprócz tego kontrakt musi dokładnie określać wzajemne prawa i obowiązki stron, terminowość ich realizacji, a także konsekwencje, które grożą za nieprzestrzeganie zawartych postanowień. Dobrą praktyką jest także określenie możliwości polubownego rozstrzygania ewentualnych sporów, prawa właściwego dla danej umowy (zwłaszcza, gdy stronami są obcokrajowcy), a także sądu, który będzie rozstrzygał potencjalne konflikty.

Treść danej umowy zależy tak naprawdę od rodzaju zobowiązania, które chcą zaciągnąć strony przyszłego kontraktu. Kodeks cywilny wyróżnia w swej treści katalog tzw. umów nazwanych, m.in. umowę sprzedaży, zlecenia, o roboty budowlane. Jeżeli strony chciałyby zawrzeć umowę, która nie została uregulowana w powyższej ustawie, oczywiście mają do tego pełne prawo. W tym zakresie potrzebne jest jednak wsparcie doświadczonego adwokata.

Ile kosztuje sporządzenie umowy?

Cena za usługę prawnika jest bardzo zróżnicowana, wiele zależy tutaj od rodzaju problemu, z którym przychodzi dany klient. Przykładowo – koszt porady prawnej w prostej sprawie zamyka się najczęściej w przedziale 70-150 zł, cena za sporządzenie prostej umowy to z kolei wydatek rzędu 300-500 zł.

Oczywiście im większa umowa, tym wyższe wynagrodzenie prawnika. Ta zasada doskonale sprawdza się w przypadku kontraktów biznesowych, zawieranych pomiędzy podmiotami gospodarczymi (głównie spółkami prawa handlowego). Profesjonalnie sporządzona umowa wymaga czasu, a ten jest cenny dla każdego.

Podobnie jest w przypadku opiniowania już istniejących kontraktów – wydatek nie powinien być tutaj większy, niż kilkaset złotych. Oczywiście warto wziąć pod uwagę to, że im większy nakład pracy adwokata, tym więcej przyjdzie nam zapłacić. Sprawdzenie umowy spisanej na kilkanaście stron wymaga poświęcenie nieporównywalne większej ilości czasu, niż zaopiniowanie dwustronicowej umowy.

Źródło: https://adwokatslomka.pl/okancelarii/



Patron merytoryczny artykułu:

Adwokat Kraków – kancelaria adwokata Michała Słomki
ul. Profesora Władysława Szafera 9/46
31-543 Kraków
tel. 784 425 405

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image