Dodano dnia 03.04.2021, 13:44
Jak sprzątać duże powierzchnie
Czyszczenie dużych powierzchni jest sporym wyzwaniem. Różni się ono znacznie od sprzątania domowego. Niezbędny jest udział profesjonalnej ekipy, sprzętu i środków chemicznych, a cała operacja wymaga niemałego wysiłku i czasu. Jednak dzięki współczesnej technologii praca ta jest obecnie znacznie łatwiejsza niż dawniej, kiedy większość robót wykonywano ręcznie. Jak efektywnie sprząta się duże powierzchnie?

Przygotowanie do sprzątania

Do czyszczenia dużych powierzchni niezbędne jest wynajęcie firmy sprzątającej, dysponującej wyszkoloną ekipą, profesjonalnymi maszynami i środkami. Zanim przystąpi ona do pracy, jej pracownicy powinni zapoznać się z rodzajem powierzchni i materiałem, z jakiego jest wykonana. Umożliwi to jak najlepszy dobór urządzeń czyszczących i odpowiednich preparatów, które nie tylko nie uszkodzą powierzchni, ale dodatkowo ją zakonserwują.

Oprócz materiału powierzchni, z punktu widzenia doboru sprzętu czyszczącego i środków chemicznych istotny jest rodzaj zabrudzeń. Są one różne i zwykle specyficzne dla danego miejsca – fabryki, szpitala, hali dworca czy lotniska. Firmy sprzątające zazwyczaj preferują stosowanie środków łagodniejszych, aby chronić podłoże. Silne detergenty stosuje się dopiero w przypadkach bardzo silnych zanieczyszczeń, kiedy preparaty łagodne nie spełniają zadania.

Sprzęt do czyszczenia dużych powierzchni

Firma sprzątająca dobiera optymalne maszyny i urządzenia do czyszczenia, aczkolwiek właściciel powierzchni powinien mieć na uwadze ich wydajność i efektywność. Ma to znaczenie, ponieważ będą one pracować, pobierając energię elektryczną, za którą płaci właściciel (dysponent). Warto zatem, aby zapoznał się on z parametrami poszczególnych maszyn i ich poborem mocy.

Duże powierzchnie wymagają zastosowania profesjonalnych maszyn czyszczących. Obiekty takie jak hale dworcowe, lotniska, hale magazynowe, sportowe czy place parkingowe czyści się za pomocą zamiatarek i dużych, samojezdnych automatów zbierająco – szorujących. Tego typu maszyny są niezwykle wydajne. Zamiatają, szorują, zbierają zanieczyszczenia i suszą powierzchnię w jednym przebiegu, dzięki czemu czas pracy jest znacznie krótszy niż przy stosowaniu innych urządzeń. Nie ma w związku z tym konieczności zatrzymywania ruchu w poszczególnych obiektach, co eliminuje ryzyko ewentualnych strat.

Do biurowców, szkół, przedszkoli, szpitali, itp. przydadzą się mniejsze maszyny, np. szorowarka Numatic. Szorowarki radzą sobie z zanieczyszczeniami na wykładzinach i dywanach, posadzkach kamiennych, matach i powierzchniach drewnianych, a więc na powierzchniach zarówno twardych, jak i miękkich. Niektóre z szorowarek mają opcję wyposażenia w boczną szczotkę, umożliwiającą dokładne wyczyszczenie listew przypodłogowych i miejsc zetknięcia się ściany z podłogą.

W obiektach tych sprawdzą się również wózki do sprzątania z pojemnikami na czystą i brudną wodę, wyciskarką i kuwetą. Pomocne będą także mopy przemysłowe, doskonałe do czyszczenia każdej powierzchni – do zamiatania na sucho i mycia na mokro.

Środki do czyszczenia dużych powierzchni

Profesjonalne maszyny do sprzątania korzystają ze środków chemicznych, specjalnie dla nich przeznaczonych. Firmy sprzątające, używając własnych maszyn i urządzeń, dysponują również preparatami czyszczącymi, odpowiednimi dla danego rodzaju maszyny, powierzchni i obiektu.

Powierzchnie hal dworcowych, sportowych, lotniskowych czy dużych magazynów czyści się preparatami w formie płynu lub rozpuszczalnych w wodzie tabletek. W zależności od potrzeb stosuje się środki usuwające specyficzne dla danej powierzchni zabrudzenia. Np. w halach sportowych, gdzie rozgrywane są turnieje piłki ręcznej, niezbędny jest preparat usuwający zanieczyszczenia ze specjalnego kleju, stosowanego przez zawodników do piłki. Produkowany jest dla powierzchni niedrewnianych i delikatniejszych, wykonanych z użyciem drewna.

Do obiektów o dużych powierzchniach, jak szpitale, szkoły, domy pomocy społecznej, przychodnie, sanatoria czy gabinety weterynaryjne preparat czyszczący powinien wykazywać właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze, szczególnie w obecnych czasach, kiedy wszędzie zagraża nam koronawirus. Takie środki powinny być stosowane także wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z żywnością i jej przetwarzaniem, np. kuchnie w restauracjach, ale i fabryki żywności.

Nowoczesne maszyny do sprzątania dużych powierzchni są energo- i czasooszczędne. Bazują one na różnych systemach oszczędzania, spośród których wiele jest opatentowanych. Istnieją systemy oszczędzające wodę i detergenty, automatycznie dozujące roztwór preparatu do prędkości pracy urządzenia. Maszyny posiadają również opcję zwiększenia mocy, umożliwiającą walkę z najbardziej uporczywymi zanieczyszczeniami.

Artykuł Partnera

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image