Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 04.10.2021, 13:35
Jak wybrać dobry młotek murarski?
Okazuje się, że młotki różnią się większą liczbą szczegółów niż tylko rozmiar i waga. Młotek murarski to narzędzie, którym można skutecznie i dość precyzyjnie łupać cegły, przełamywać bloczki czy skuwać nadmiar tynku lub zaprawy. Wszystko zależy od budowy obucha lub raczej – całej główki.

W budownictwie używa się kilku rodzajów młotków murarskich. Jednymi z popularniejszych są młotki reńskie i berlińskie, ale szukając rozwiązania dla siebie, warto też zwrócić uwagę na charakterystyczne toporki glazurnicze.

Jak wygląda profesjonalny młotek murarski?

Jak już wspomnieliśmy, specjalistyczne młotki murarskie różnią się od tych najpopularniejszych budową główki. To ta ciężka metalowa część zamocowana na trzonku, którą wykonuje się obróbkę techniczną w trakcie prac. Główka młotka murarskiego i ciesielskiego nazywana też obuchem jest zakończona z jednej strony płaską powierzchnią o sporym przekroju. Tą częścią można np. wbijać, przybijać lub dobijać różne akcesoria, materiały i osprzęt technologiczny.

Na drugim końcu główek zwykłych młotków ślusarskich znajduje się tzw. romb przeznaczony do realizacji bardziej precyzyjnych operacji. Dla porównania warto zwrócić uwagę na profil tej części w młotkach ciesielskich – jest nacięta i wyprofilowana tak, aby można było nią podważać i demontować zamocowane elementy oraz gwoździe. Natomiast rąb, czyli cienka część główki młotka murarskiego jest przystosowana do kucia, skuwania, łupania i przełamywania materiałów wykorzystywanych w trakcie realizacji robót murarskich.

  • Młotek murarski reński – jest wyposażony w główkę z masywnym obuchem o symetrycznym przekroju. Cienka strona główki (rąb) jest prosta, może być ustawiona pod kątem w stosunku do osi obucha i w większości przypadków nie ma żadnych wcięć charakterystycznych dla wariantu berlińskiego. Warto zwrócić też uwagę na to, że dłuższa i cieńsza część główki murarskiego młotka reńskiego jest cienkim wąskim grotem, który sprawdza się przy łupaniu twardych materiałów.

  • Młotek murarski berliński – jest wyposażony w cienki szeroki płaski rąb (cienka strona). Obuch i rąb młotka berlińskiego są usytuowane niemal na tej samej osi. Szeroki płaski rąb berlińskiego młotka murarskiego o dużej powierzchni bardzo dobrze sprawdza się podczas przełamywania cegieł i bloczków. Młotek murarski berliński to narzędzie przeznaczone do pracy z materiałem miękkim, podczas gdy wariant reński stosuje się do realizacji zadań w materiałach twardych. Murarski młotek berliński może być wyposażony w specjalne uzębienie na płaskiej powierzchniach rąbu. Zęby zwiększają nacisk na powierzchnię w miejscu styku, co ułatwia precyzyjne przełamywanie i formowanie elementów wykończeniowych z materiałów budowlanych np. cegieł. Podobne zęby można zauważyć na niektórych toporkach ciesielskich.


Wybierając młotek murarski, warto zwrócić uwagę na jakość i materiał, z którego wykonany jest trzonek. Dobrze wyprofilowany i wyposażony w dodatkowe powierzchnie antypoślizgowe będzie wygodniejszy i bardziej precyzyjny. Młotki murarskie dostępne są jako monolityczne lub dwuelementowe, w których główka (obuch) jest osadzona na solidnym trzonku z drewna lub stali. Dla wygody użytkownika stosuje się profilowane rękojeści i powłokę antypoślizgową. Jako powłokę, której zadaniem jest poprawa chwytu narzędzia, stosuje się gumę, wysokiej jakości tworzywa, a w niektórych modelach premium nawet skórę.

Artykuł Partnera

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image