Dodano dnia 27.11.2019, 09:27
Jak zaciekawić dzieci nauką geografii?
Edukacja szkolna zapewnia naszym dzieciom wiele ciekawych lub też nieco mniej interesujących przedmiotów. Wiele z nich przyda się im później w dorosłym życiu. Na języku polskim nauczą się poprawnie pisać i mówić, a lekcja matematyki przeniesie się na robienie zakupów czy branie kredytu. Są też przedmioty, które otworzą przed nimi szersze horyzonty. Do takich przedmiotów na pewno zaliczają się języki obce, obecnie język angielski jest niezbędny w codziennym życiu, ale także i geografia. To ona może zaciekawić dzieci światem i innymi kulturami. Jak jednak przekonać je, że jest to bardzo interesujący przedmiot, a nie tylko nudne mapy? Mamy kilka sposobów!

Nauka poprzez zabawę

W głowie dzieci rządzi przede wszystkim zabawa. Wykorzystajmy to! Obecnie na rynku jest mnóstwo ciekawych gier i zabawek, które na pewno zainteresują naszych najmłodszych. Dostępnych jest wiele kolorowych atlasów, spersonalizowanych specjalnie dla młodych uczniów. Pomysłowe rysunki, ciekawe zdjęcia, mapy do kolorowania, a także te z kreatywnymi zadaniami. Również ciekawą opcją wydają się książki przyrodnicze, opisujące inne kraje, kultury. Są one napisane w takim języku, aby były łatwo zrozumiane przez dzieci. Kolejnym dobrym rozwiązaniem są gry, zawierające ciekawostki ze świata, albo stolice państw do odgadnięcia. Możemy wybrać planszówki albo wersję karcianą, mogą one w prosty sposób zapewnić zajęcie na długie godziny. Nauka wcale nie musi być nudna, pokażmy to dzieciom.

Nowoczesne sposoby na zaciekawieniem dzieci światem

Cały świat idzie do przodu z technologią i nowymi rozwiązaniami, więc nauka również nie może zostać w tyle. Najpopularniejszą formą w tej kwestii są oczywiście filmy przyrodnicze. Doskonale pokazują realia danego regionu. Ostatnio na popularności zyskały platformy edukacyjne, które mogą być doskonałym utrwaleniem materiału z lekcji, a także jego poszerzeniem. Przykładem takiego rozwiązania jest serwis dlaucznia.pl, gdzie cały materiał podzielony jest na konkretne tematy. Wiedza wzbogacona filmikami, ciekawostkami i zadaniami. Dzieci dużo czasu spędzają na korzystaniu z komputera i smartfona, więc wykorzystajmy to, dostarczając im ciekawych i wartościowych treści.

Zabierz dziecko na spacer lub wycieczkę

Geografia jest bardzo ‘życiowym’ przedmiotem, dlatego jej nauka musi znacznie wykraczać poza granice książek. To co przeczytamy to jedno, co obejrzymy to drugie, ale to właśnie doświadczenia, których doznamy na własnej skórze są najsilniej zapamiętywane. Jest to przedmiot na którym omawiane są inne kultury, kraje, daje to świetną podstawę do podróżowania. Zarówno te bliższe, jak i dalsze zakątki będą świetnym przeżyciem. Pamiętajmy, że dobrym początkiem będzie zwiedzenie naszego kraju, który jest piękny oraz bardzo zróżnicowany. Możemy później zaznaczyć z dzieckiem dane miejsca, w których już byliśmy na mapie oraz takie, do których chcielibyśmy się wybrać w przyszłości. Geografia to oczywiście nie tylko podróże, to również nauka o wielu zjawiskach wokół nas. Dlatego zwykły spacer może być okazją do pokazania dziecku zjawisk przyrodniczych. Chmury na niebie, spadające liście, albo wiewiórka przebiegająca nam drogę, to wszystko jest ciekawe i warte poznania!

Artykuł Partnera

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image