Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 21.06.2015, 19:05
Jaki okap wybrać ?
Proste pytanie, a jak przychodzi na nie odpowiedzieć, pojawiają się trudności. Tymczasem nie jest wcale aż tak bardzo kłopotliwe, jeśli bliżej zaznajomimy się z tematem. Okapy to tak naprawdę nie są bardzo skomplikowane urządzenia i wystarczy o nich wiedzieć parę podstawowych rzeczy, aby znacznie zawęzić opcje.

Kwestia wentylacji

Pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić, jest to, czy możemy zainstalować wyciąg, czy też musimy pozostać przy pochłaniaczu. Osobom, które nie znają różnicy między oboma trybami pracy okapu, należy się wyjaśnienie, że wyciąg działa na zasadzie wydmuchiwania powietrza na zewnątrz. Pochłaniacz jedynie filtruje powietrze i wprowadza je z powrotem do pomieszczenia. Problem w tym, że zgodnie z prawem – i zdrowym rozsądkiem – wyciągi można instalować jedynie tam, gdzie mają one osobne przewody wentylacyjne lub można takowe zbudować. Niestety, w starym budownictwie lub w blokach, tam gdzie mamy do czynienia ze zbiorczymi kanałami wentylacyjnymi lub kanałami odprowadzającymi spaliny np. z komina czy piecyka, instalacja wyciągu często będzie po prostu niemożliwa lub niezwykle trudna do przeprowadzenia. W takim wypadku będziemy ograniczeni tylko do pochłaniacza, a co za tym idzie urządzenie to nie będzie wychwytywało powstałej przy gotowaniu wilgoci. Jeśli kwestia ta bardzo komuś doskwiera, należy sięgnąć po inne metody (np. pochłaniacz wilgoci). Okap i tak się w takim wypadku przyda, jako że wciąż niweluje problem tłustego osadu i pozbywa się z kuchni brzydkich zapachów.

Estetyka i funkcjonalność

Jeśli już ustalimy w jakim trybie będzie pracował nasz okap (tu mała uwaga – większość modeli dostępnych na rynku działa na zasadzie 2 w 1, czyli w obu trybach), to musimy wybrać jego rodzaj. Tu kluczową kwestią jest to, jak duża jest kuchnia, w której okap będzie umieszczony, oraz w którym dokładnie miejscu znajduje się lub będzie się znajdować kuchenka. Jeśli dysponujemy małą kuchnią, a dodatkowo nasze fundusze są dość ograniczone, należy zakupić jeden z mniejszych modeli z rodziny okapów teleskopowych, podszafkowych czy uchylnych. Tego rodzaju urządzania nie muszą mieć bardzo dużej mocy. Idealnie nadają się do zabudowy, łatwo je ukryć choćby zakrywając je maskownicą w kolorze mebli. Rozwiązanie to sprawdza się tam, gdzie jest dość ciasno. Jeśli jednak nad kuchenką nie ma żadnych mebli i w kuchni mamy sporo miejsca, albo wręcz jest to pomieszczenie sporych rozmiarów, warto się zastanowić nad kupnem któreś z okapów kominowych. Tego rodzaju okapy nie tylko spełniają świetnie swoją funkcję, ale są również doskonałym elementem ozdobnym kuchni. Oczywiście bezproblemowo dopasujemy je zarówno do kuchni nowoczesnych jak i tych o rustykalnym wystroju. Producenci oferują w tej kwestii naprawdę dużo. Jeszcze lepiej pod tym kątem wypadają ekstrawaganckie, ale niestety drogie, okapy wyspowe. Umieszczane są one w największych kuchniach, w których kuchenka znajduje się nie przy ścianie, a gdzieś na środku pomieszczenia. Okapy tego rodzaju mogą przypominać wykwintne, kuliste żyrandole lub przybierać inne równie wymyśle kształty. Oczywiście, to nie wszystko. Jeśli kuchenka znajduje się w rogu pomieszczenia, możemy wykorzystać okap narożny. Istnieją też okapy blatowe, sufitowe – jest z czego wybierać.

Eksploatacja

Trzeba jednak zwrócić uwagę także na jeszcze jedną rzecz – kwestię eksploatacji. Część okapów wykorzystuje jako filtr przeciwtłuszczowy filtry metalowe. Wykonane najczęściej ze stali lub aluminium są one łatwe w czyszczeniu. Wystarczy takiego zdjąć i umyć. Jeśli jednak okap dysponuje zamiast metalowego filtrem włókninowym lub innym, który należy okresowo wymieniać, to do kosztów utrzymania okapu (a więc energii za prąd) należy doliczyć koszta zakupu filtrów. Ponadto, pochłaniacze wykorzystują także filtry węglowe, których zadaniem jest pozbywanie się brzydkich zapachów. I w tym wypadku konieczna jest okresowa wymiana. Być może nie są one wysokie jednorazowo, ale na dłuższą metę generują one dodatkowe nakłady finansowe. Istotne jest też to, aby wybrać okap spełniający jak najwyższe standardy energetyczne. Ewentualna wyższa cena zakupu energooszczędnego urządzenia powinna po jakimś czasie okazać się opłacalna. Oczywiście, jeśli mamy dużą kuchnię, to musimy pogodzić się z większymi nakładami na energię elektryczną. Okap, w uproszczeniu, musi co najmniej 6 razy w ciągu godziny móc przefiltrować powietrze w kuchni jeśli ma być skuteczny.


Zdjęcia okapów pochodzą ze strony polskiego producenta okapów kuchennych - firmy Toflesz (www.toflesz.com)