Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 20.08.2015, 18:41
Jakie operacje plastyczne sa refundowane przez NFZ?
Operacje plastyczne to nie tylko zaspokojenie oczekiwań estetycznych pacjentów, to w wielu przypadkach również podjęcie niezbędnych działań dla jego zdrowia, a nawet życia.

Chirurgia plastyczna to jedna z najlepiej rozwijających się dziedzin medycyny. Nic dziwnego ponieważ w dzisiejszych czasach nie tylko kobiety, ale także i mężczyźni są zainteresowani poprawianiem swojego wyglądu, a chirurgia plastyczna oferuje atrakcyjne możliwości w tym zakresie. Chirurg plastyczny może nam zaoferować wygładzenie zmarszczek, powiększenie ust, plastykę opadającej powieki czy powiększanie piersi, a także poprawić kształt nosa. Niestety, w większości przypadków operacje tego typu nie podlegają refundacji z NFZ, więc z powodu konieczności zapłacenia za usługę nie każdego stać na poddanie się zabiegowi. Istnieje jednak możliwość zrefundowania całości lub części kosztów operacji.

Jedni pacjenci korzystają z usług medycyny estetycznej w celach poprawy wyglądu, by podkreślić lub poprawić swoją urodę, natomiast dla innych jest ona szansą na powrót do zdrowia i do normalnego codziennego funkcjonowania w społeczeństwie. Chirurgia plastyczna bowiem otwiera nowe możliwości dla pacjentów cierpiących na różnego rodzaju choroby wrodzone i związane z nimi deformacje, na poprawę zniekształconego na skutek wypadku wyglądu itp. Warto wtedy pamiętać, że niektóre zabiegi mogą być refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Czy i jakie operacje plastyczne są refundowane?

Operacje plastyczne w Polsce i na świecie, mimo swej powszechności i dostępności to nadal towar luksusowy. Usługi chirurgów plastycznych wiążą się z kosztami, na które nie każdy może sobie pozwolić.

Refundacje z NFZu były od zawsze gorącym tematem wśród pacjentów, którzy potrzebują dofinansowania swoich zabiegów. Długie listy oczekujących zniechęciły już niejednego pacjenta w staraniach o refundację. Czy NFZ posiada również pieniądze na dofinansowania operacji plastycznych? Gdzie można uzyskać informacje od czego rozpocząć starania o refundację z NFZ?

W dyskusjach dotyczących operacji plastycznych często możemy się spotkać z opinią, która traktuje dziedzinę medycyny estetycznej jako chirurgię służącą poprawie i wyeksponowaniu urody. Jest to bardzo mylna opinia, ponieważ chirurgia plastyczna jest przede wszystkim pomocą dla osób, posiadającym wady wrodzone, czy takim które ucierpiały w wyniku urazów, wypadków czy chorób oraz ich następstw.

Z reguły NFZ nie refunduje operacji plastycznych. Istnieją jednak szczególne przypadki, w których można ubiegać się o zwrot kosztów poniesionych przy wykonaniu niektórych zabiegów. Do takich sytuacji zaliczyć można korektę zniekształconej twarzy lub ciała, które zostały wywołane wypadkiem. Można także ubiegać się o zniwelowanie nieprawidłowości wyglądu spowodowane skutkami ubocznymi leczenia jakiejś choroby w ramach umowy z NFZ. O refundację można starać się także w przypadku zabiegu usunięcia defektu wrodzonego (np. rozszczep wargi lub podniebienia).

Również przypadki operacji rekonstrukcyjnych ze wskazań medycznych (np. niedorozwój piersi,  ginekomastia, opadająca powieka czy porażenie nerwu twarzowego) mogą zostać częściowo lub w całości zrefundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Rekonstrukcje mogą być także potrzebne u pacjentów z poważnymi urazami, szpecącymi bliznami pooperacyjnymi lub pourazowymi. Wówczas również możemy ubiegać się o zwrot kosztów poniesionych przez nas w klinice medycyny estetycznej. Do najczęstszych operacji plastycznych związanych z tego rodzaju obrażeniami, które refundowane są przez NFZ zalicza się zabiegi usuwania blizn powstałych na skutek oparzenia.

Ponadto zabiegi refundowane w ramach kontraktu z NFZem są także dostępne dla mężczyzn dotkniętych ginekomastią lub dla kobiet z przerostem gruczołów piersiowych. Dotkliwe bóle czy zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie, które wywołał zbyt obfity biust są wystarczającymi przesłankami do przeprowadzenia mastopeksji. Jest to chirurgiczne zmniejszenie biustu, za które można ubiegać się o zwrot pieniędzy od NFZ. Wcześniej jednak wymagane jest jednoznaczne orzeczenie od lekarza specjalisty (neurologa lub ortopedy), że operacja jest koniecznością.

Chirurgia plastyczna spełnia również ważną rolę podczas usuwania następstw niektórych chorób, zwłaszcza nowotworowych. Na refundację z NFZ mogą więc liczyć pacjenci z przebytymi nowotworami skóry, u których leczy się trudno gojące się rany lub znamiona barwnikowe. Podstawą do refundacji są również nienowotworowe guzy skóry, a także inne zmiany kwalifikujące się do przeprowadzenia rekonstrukcji piersi i kompleksu otoczka-brodawka.

Ważne jest aby przed skorzystaniem z usług poradni chirurgii plastycznej w ramach kontraktu z NFZ, pacjent przygotował ważny dokument potwierdzający prawo do świadczeń w ramach ubezpieczenia w NFZ oraz najważniejsze - ważne skierowanie wystawione przez lekarza rodzinnego lub lekarza specjalistę uprawniające do wykonania tego rodzaju zabiegu, za które może później ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów. Ważne jest także, aby lekarz wystawiający takie zaświadczenie, posiadał umowę leczenia z Narodowym Funduszem Zdrowia. Po przygotowaniu odpowiednich dokumentów można złożyć wniosek o dofinansowanie operacji.

 

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image