Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 26.03.2021, 10:31
Kariera z TEB – nie trzeba wybierać pomiędzy pracą a pasją
Szkoła policealna jest dobrym wyborem dla osoby, która ma średnie wykształcenie ogólne, ale z różnych powodów nie wybiera się na studia lub planuje je w dalszej perspektywie. Może w niej podjąć naukę osoba, która ukończyła szkołę średnią. Nie jest wymagana matura. Można ją natomiast uzupełnić podczas nauki w szkole policealnej – o ile w planie są studia wyższe. Czym są szkoły policealne i co dają absolwentowi?

Publiczne i niepubliczne

Szkoły policealne, podobnie jak wiele innych typów szkół, dzielą się na publiczne i niepubliczne. Wśród tych ostatnich natomiast jedne mają uprawnienia szkół publicznych, inne nie mają. Program nauczania w szkołach publicznych i niepublicznych z uprawnieniami publicznych realizowany jest na podstawie wytycznych Ministerstwa Edukacji i Nauki. Proces nauczania trwa cztery lub pięć semestrów, w wyjątkowych wypadkach (np. w zawodzie florystyka i bukieciarstwo) dwa semestry. W szkołach niepublicznych bez uprawnień szkół państwowych nauka trwa na ogół dwa semestry.

Szkoły publiczne i niepubliczne z uprawnieniami publicznych dają możliwość uzyskania uprawnień wykonywania zawodu w poszczególnych jego specjalnościach na podstawie kursu kwalifikacyjnego, zakończonego egzaminem zawodowym. Absolwent może również kształcić się we wszystkich specjalnościach danego zawodu, złożyć stosowne egzaminy i uzyskać dyplom technika w tym zawodzie. Świadectwo wydawane jest na druku MEN. Jeżeli absolwent, rozpoczynając naukę w szkole policealnej, posiadał jedynie świadectwo ukończenia liceum, ale nie miał matury, może ją zdawać w szkole policealnej. Otworzy mu to w przyszłości drogę na wyższą uczelnię.

Szkoły policealne TEB mają status szkół niepublicznych z uprawnieniami szkół publicznych. Zatem ich ukończenie gwarantuje uznawanie świadectw, dyplomów i tytułów przez wszystkie instytucje w Polsce.

TEB Edukacja w Nowym Sączu

Szkoły policealne w Nowym Sączu mają już sporą tradycję. Szkoła TEB funkcjonuje od 2007 roku. Kształci w ponad 30 kierunkach, dających uprawnienia państwowe z dyplomem technika. Zajęcia odbywają się w systemie „pól na pół” – 50 proc zajęć to teoria, 50 proc. – praktyczna nauka zawodu, odbywająca się w profesjonalnych pracowniach.

Kadra dydaktyczna składa się z pracowników naukowych z Akademii Medycznej w Krakowie, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach i innych ośrodków naukowych. Praktyczne umiejętności słuchacze opanowują pod kierownictwem wieloletnich, doświadczonych praktyków w poszczególnych zawodach. Nauka odbywa się w systemie dziennym, wieczorowym lub zaocznym.

Szkoła w Nowym Sączu mieści się w samym centrum miasta, niedaleko dworca PKS. Dojazd komunikacją publiczną jest więc dogodny. Dojeżdżający samochodem mogą skorzystać z blisko położonego parkingu miejskiego.

Zawody, pracownie

Szkoła w Nowym Sączu kształci na kierunkach bezpłatnych i płatnych. Wśród bezpłatnych są między innymi: opiekun medyczny, asystent osoby niepełnosprawnej, technik masażysta z elementami fizjoterapii, terapeuta zajęciowy z arteterapią, technik BHP, technik administracji, florystyka i bukieciarstwo. Oferta kierunków płatnych jest znacznie szersza, a niektóre zawody to: asystentka stomatologiczna z elementami implantologii, technik dentystyczny, charakteryzacja, barber (fryzjer męski), dietetyka i zaburzenia odżywiania, fotografia, grafika komputerowa, kosmetyka estetyczna, programowanie aplikacji internetowych i mobilnych, programowanie Java, stylista paznokci, tatuażysta, dekorator wnętrz, wizaż i stylizacja i wiele innych.

W szkole znajdują się wygodne sale wykładowe i profesjonalne pracownie specjalistyczne. Doskonale wyposażone są pracownie: komputerowa, kosmetyczna, masażu, stomatologiczna, zabiegów higienicznych z fantomami dziecka, osoby dorosłej oraz fantomem do resuscytacji, fryzjerska z urządzeniami do badania włosa, fotograficzna z ciemnią, weterynaryjna z fantomami zwierząt, farmaceutyczna z digestorium, mieszadłami, mikroskopami i wszelkimi urządzeniami do produkcji leków. Jest też pracownia e-sportowa, wyposażona w nowoczesny sprzęt gamingowy.

W okresie pandemii szczególnym zainteresowaniem cieszy się nauka w aplikacji Teams, umożliwiająca prowadzenie zajęć w systemie wideokonferencji. Istnieje również Szkolna Biblioteka Cyfrowa; jest to platforma e-learningowa z materiałami dydaktycznymi, dostępnymi przez całą dobę po zalogowaniu z dowolnego miejsca, z komputera, tabletu lub smartfona. Umożliwia to np. powtórkę materiału przed sprawdzianem czy egzaminem, nawet w drodze do szkoły.

Każdy chętny znajdzie tu kierunek zgodny z zainteresowaniami, które będzie można przekształcić w atrakcyjną i dobrze płatną pracę.

Artykuł Partnera

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image