Dodano dnia 07.02.2020, 12:53
Klimatyzacja postojowa do samochodu. Czy to dobre rozwiązanie?
Osoby, które są odpowiedzialne za wiele samochodów ciężarów, coraz częściej zadają sobie pytanie, czy warto zdecydować się na klimatyzację postojową. Wbrew pozorom, nie jest to prosty wydatek. Taka przyjemność wiąże się zarówno ze sporymi kosztami montażu, jak i eksploatacji. Jednak bardzo często możemy usłyszeć, że takie rozwiązanie zwraca nam się w troszkę ponad rok.

Rodzaje

Na rynku możemy spotkać niezwykle wiele klimatyzatorów postojowych. Każdy model wyróżnia się czymś innym i ma swoje plusy. W przypadku zakupu klimatyzatora sprężarkowego musimy wziąć pod uwagę fakt, że temperatura w kabinie spadnie, ale wilgotność także będzie niższa. Zaletą takiego urządzenia jest fakt, że zajmuje ona mało miejsca. Taki sprzęt w większości przypadków mieści się w małej, jednej obudowie.

W większości przypadków takie urządzenia są montowane na dachach pojazdu. Jednak, gdy jest taka możliwość, możemy spotkać się z klimatyzatorami umieszczonymi na tylnej ścianie. Prawie każdy taki sprzęt, ma w sobie zaimplementowane urządzenie, które jest odpowiedzialne za uniemożliwienie doprowadzenia akumulatora do danego, niskiego poziomu naładowania. W niektórych klimatyzatorach z kolei kierowca ma możliwość ustawienia najniższego poziomu naładowania, po którym sprzęt zostanie automatycznie wyłączony.

W sytuacji, kiedy klimatyzator sprężarkowy nie spełni naszych oczekiwań lub po prostu nam nie odpowiada, możemy zdecydować się na wodny odpowiednik. Jest to dość modernistyczne rozwiązanie, które nie jest wykorzystywane od dłuższego czasu. W takich urządzeniach zamiast czynnika roboczego, w obrocie znajduje się woda.

Dzięki takiemu rozwiązaniu, mimo tego, że temperatura w kabinie spada, to wilgotność pozostaje niezmienna. Nie możemy jednak nie wspomnieć o tym, że skuteczność takiego rozwiązania jest różna. Główną zależnością jest właśnie wilgotność powietrza. Dlatego, takie urządzenia najlepiej będą się sprawdzały w suchych klimatach. Wielką zaletą takiego sprzętu jest pobór prądu, który nie jest zbyt duży.

Dlaczego warto zdecydować się na klimatyzację postojową?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak to możliwe, że tak drogie urządzanie, po tak krótkim czasie staje się opłacalne. Głównym powodem tego jest fakt, że zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, ciężarówka podczas postoju nie może mieć włączonego silnika. Oczywiście w grę wchodzi także łamanie przepisów, jednak potencjalny mandat za takie wykroczenie nie należy do najmniejszych.

Nałożenie takiego mandatu dla większości osób wydaje się bezsensowne. Jest ono jednak w pełni zrozumiałe. Wykorzystywanie klasycznej klimatyzacji podczas włączonego silnika powoduje wiele hałasu, a także bardzo negatywnie wpływa na środowisko.

Nie możemy także zapomnieć, że klimatyzacja postojowa wiąże się ze sporą oszczędnością dla silnika. Kiedy wykorzystujemy go także poza jazdą, zużywa się dużo szybciej, co negatywnie wpływa na jego stan. Naprawa takiego silnika to spore koszty, które w niemalże każdym wypadku są większe niż zakup klimatyzacji postojowej.

Klimatyzatory postojowe znajdziesz na https://www.eberspaecher.pl/produkty/klimatyzacja/klimatyzatory-postojowe.html

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image