Dodano dnia 11.10.2019, 11:53
Koła pasowe zębate
Każda maszyna, która wyposażona jest w pasową przekładnię musi zostać wyposażona również w odpowiednie koła zębate, które pozwolą ją napędzać i zapewniać ciągłą i bezpieczną pracę.

Koła te, są jednak elementem, który z czasem ulega zużyciu. Warto więc wiedzieć czym kierować się podczas zakupu nowych kół pasowych. Spróbujmy więc odpowiedzieć na to pytanie.

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając koło zębate?

Obecnie na rynku możemy znaleźć szeroką ofertę pasowych kół zębatych, dzięki czemu każdy z nas może znaleźć część zamienną, której potrzebuje. Aby jednak było to możliwe konieczne jest zwrócenie uwagi na kilka ważnych szczegółów.

Przede wszystkim koło zębate, które zastępuje starą lub uszkodzoną część powinno posiadać dokładnie takie same wymiary jak poprzednie. Liczy się zarówno średnica koła, jak i rozstaw poszczególnych ząbków. Kolejnym elementem, na który musimy zwrócić uwagę jest materiał, z jakiego zostało wykonane koło pasowe zębate. Metalowe koła wyróżniają się zazwyczaj nieco mniejszą żywotnością dlatego warto stawiać na materiały takie jak stal, aluminium czy specjalne stopy zwiększające wytrzymałość koła.

Czy warto wybierać najtańsze zamienniki?

Spora część osób, która zajmuje się naprawą i konserwacją maszyn wyposażonych w pasową przekładnię uważa, że w momencie, w którym dochodzi do konieczności wymiany koła zębatego na nowe nie ma sensu przepłacać. Wybierają więc najtańsze zamienniki, które najczęściej produkowane są z nieznanych materiałów. Czy jest to dobre posunięcie? Jak dowodzą specjaliści - nie do końca.

Tego typu koła pasowe zębate wyróżniają się znacznie krótszą żywotnością i łatwiej ulegają uszkodzeniom. Warto mieć świadomość, że może doprowadzić to do poważnych zniszczeń całej maszyny. Oszczędność jest więc tylko pozorna. Znacznie lepiej wybierać więc koła zębate, które stworzone zostały przez znanych, czołowych producentów wykorzystujących materiały wysokiej jakości. Wbrew pozorom, wcale nie musi to oznaczać znacznie większego wydatku. W zamian zaś otrzymujemy pewność bezpiecznej pracy urządzenia.


Artykuł Partnera

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image